Radio Białystok | Koronawirus | "Rzeczpospolita": Strach przed Covidem napędził sprzedaż polis

"Rzeczpospolita": Strach przed Covidem napędził sprzedaż polis

10.09.2020, 09:43, akt. 09:47

Rozczarowani opieką w czasie pandemii Polacy porzucają prywatne abonamenty medyczne, inwestując w ubezpieczenia zdrowotne. Niedługo mogą być im bardzo potrzebne, bo się nie badają - pisze czwartkowa (10.09) "Rzeczpospolita".

and.one - stock.adobe.com
and.one - stock.adobe.com

Jak czytamy, spadek zatrudnienia uderza w segment prywatnej opieki zdrowotnej. "Choć lekarze nie mogą narzekać na brak ofert pracy w lecznicach bez kontraktów z NFZ, te powoli tracą pacjentów. Wszystko przez spadek zainteresowania abonamentami medycznymi" - twierdzi "Rzeczpospolita".

Według dziennika od początku pandemii liczba usług medycznych sponsorowanych z budżetów pracodawców spadła o ok. 1 proc. "Wiadomo jednak, że z abonamentów rezygnują także klienci indywidualni, którzy umowy podpisują na cały rok. Dlatego prawdziwy spadek będzie widać pod koniec tego roku lub na początku przyszłego" - pisze "Rz".

Dziennik przytacza sondaż CBOS z sierpnia, z którego wynika, że osoby mające abonament medyczny korzystają również z leczenia NFZ, co - jak czytamy - może świadczyć o tym, że są z niego równie zadowoleni. "A w czasach zaciskania pasa dokładnie analizuje się wszystkie wydatki. Abonenci czytają umowy i okazuje się, że warunki są dalekie od idealnych" – mówi "Rz" ekspert ochrony zdrowia mgr farm. Jerzy Przystajko.

Dziennik zaznacza, że do kolejek, które denerwowały abonentów jeszcze przed pandemią, doszły wywołane przez nią ograniczenia – np. niemożność umówienia się na osobistą wizytę i sugerowanie, że wszystko można zdiagnozować za pomocą teleporady – również chorobę ginekologiczną czy złamanie. "Dla 40-letniej Marii z Warszawy czara goryczy przelała się podczas wizyty w poradni ginekologicznej, która trwała 4 minuty. Pani doktor oświadczyła, że mnie nie zbada, bo boi się koronawirusa. Ponieważ dolegliwości nie minęły po zapisanych przez nią lekach, zapłaciłam za wizytę w innym gabinecie i okazało się, że wymagam operacji" – opowiada "Rz" pacjentka.

Według gazety o ile abonamenty medyczne czeka kryzys, zwyżkuje rynek ubezpieczeń zdrowotnych, które dają szersze możliwości korzystania z opieki zdrowotnej, nie tylko w jednej sieci. "W pierwszym półroczu 2020 roku Polacy wydali na nie 0,5 mld zł, o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Zainteresowanie tymi polisami wzrosło, zwłaszcza w początkowym okresie lockdownu, ponieważ ludzie przykładali większą wagę do swojego stanu zdrowia" – komentuje w rozmowie z dziennikiem Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W pierwszym tygodniu września 25 tys. podejrzeń i zachorowań na grypę oraz 3,7 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce

10.09.2020, 08:10

W pierwszym tygodniu września odnotowano 25 tys. przypadków i podejrzeń zachorowań na grypę; w tym czasie potwierdzono 3,7 tys. zakażeń koronawirusem - wynika z meldunków epidemiologicznych i danych Ministerstwa Zdrowia.


Są kolejne przypadki zarażeń koronawirusem w augustowskim hospicjum

10.09.2020, 06:59

Dowiedzieliśmy się o tym z nieoficjalnych źródeł. Oficjalna informacja na ten temat ma być opublikowana dzisiaj (10.09).


Nie ma już w Polsce powiatu bez koronawirusa

9.09.2020, 17:21

Nie ma już w Polsce powiatu bez koronawirusa. W środę (9.09) pierwszy w historii przypadek odnotował powiat gołdapski w województwie warmińsko-mazurskim, który jak dotąd nie miał ani jednego zachorowania na Covid-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok