Radio Białystok | Koronawirus | W czasie pandemii zwiększony popyt na rośliny doniczkowe

W czasie pandemii zwiększony popyt na rośliny doniczkowe

15.09.2020, 07:54, akt. 08:08

W czasie wprowadzonej w związku z pandemią kwarantanny nową modą w stolicy Filipin, Manili, stało się ogrodnictwo. Ceny roślin wzrosły kilkakrotnie, a niektórzy biznesmeni przestawiają się na handel nimi – informuje agencja Bloomberg.

VIII Jarmark Ogrodniczy "Kresowy Ogród", fot. Monika Kalicka
VIII Jarmark Ogrodniczy "Kresowy Ogród", fot. Monika Kalicka

W centrach handlowych Manili powstają nowe stoiska z roślinami, a niektórzy właściciele restauracji i innych małych przedsiębiorstw, które nie przetrwały pandemii Covid-19, przestawiają się na handel sadzonkami.

Jak pisze Bloomberg, mieszkańcy filipińskiej stolicy w czasie obowiązującej kwarantanny z nadmiaru czasu zaczynają zajmować się ogrodnictwem. Z jednej strony prowadzi to do wzrostu popytu, cen i powstania biznesowych szans, z drugiej – do przypadków kradzieży sadzonek rzadkich gatunków z parków narodowych i innych chronionych terenów. Władze wzmocniły monitoring tych miejsc.

Specjalista od ekosystemów z filipińskiego rządowego biura zajmującego się ochroną bioróżnorodności Rogelio Demallette podkreśla, że w miarę jak rynek rośnie, z lasów znika wiele rzadkich egzemplarzy roślin mięsożernych i alokazji.

Wyprawy do lasów w poszukiwaniu niektórych gatunków stały się kuszące, bo rynkowa wartość części z nich wzrosła kilkakrotnie. Nawet najpopularniejsze doniczkowe rośliny ozdobne, kauczukowce i paprocie osiągają obecnie ceny wyższe nawet o 40 proc. w porównaniu z cenami sprzed pandemii.

Właściciele podmiejskich szkółek roślin ogrodowych notują wielokrotny wzrost sprzedaży, a niektóre rodzaje sadzonek wyprzedają się całkowicie.

Hurtowi sprzedawcy roślin, którzy dotąd zaopatrywali przede wszystkim hotele, biura i firmy deweloperskie, stracili wprawdzie ponad połowę swoich dotychczasowych dochodów, lecz ich sklepy zaczęło odwiedzać więcej indywidualnych klientów, kupujących jednorazowo po kilka sadzonek - ocenia menedżer w sieci Bulacan Garden, Ricky Santiago.

Jak tłumaczy, w sytuacji, kiedy wiele miejskich rozrywek nie działa, a władze zalecają pozostawanie w domach, ludzie zaczynają zajmować się domowymi ogródkami, chcąc wypełnić sobie czas. Klienci indywidualni nie zastąpili tych, którzy kupowali hurtowo, ale pozwalają przedsiębiorcom przetrwać - dodaje Santiago.

Od początku pandemii Covid-19 zamieszkany przez 24 miliony osób region stołeczny Manili przechodzi fazy bardziej i mniej restrykcyjnych obostrzeń. Po raz ostatni przepisy zaostrzono w sierpniu, m.in. ograniczając prawo do zgromadzeń i wstrzymując działanie komunikacji miejskiej. Obecnie przepisy ponownie rozluźniono.

W poniedziałek władze Filipin poinformowały o rekordowych 259 zgonach na Covid-19, co powiększyło ich ogólną liczbę do 4630. W ciągu niewiele ponad miesiąca liczba zakażeń na terenie archipelagu podwoiła się, osiągając niemal 266 tysięcy – najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej. Drugim najbardziej dotkniętym pandemią krajem regionu jest sąsiednia Indonezja.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Już pięć osób zakażonych koronawirusem zmarło w powiecie augustowskim

15.09.2020, 07:35

Cztery zmarłe osoby, to pacjenci miejscowego hospicjum.


Litwa zniosła nakaz samoizolacji po przyjeździe z Polski

14.09.2020, 13:26

Po przyjeździe na Litwę z Polski od poniedziałku (14.09) nie obowiązuje już samoizolacja w związku z sytuacją epidemiczną. Litwa podniosła próg, od którego wymagana jest kwarantanna, z 16 do 25 nowych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców danego kraju w ciągu 14 dni.


Koronawirus w augustowskim hospicjum. Kolejni zarażeni

14.09.2020, 11:09

Wczoraj (13.09) służby wojewody podlaskiego podały informację o pięciu nowych zachorowaniach na koronawirusa w augustowskim Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej. To osoby starsze: trzy kobiety i dwóch mężczyzn.


8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem, zmarły 3 osoby

14.09.2020, 10:33

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o 8 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok