Radio Białystok | Koronawirus | Anglia: Wielotysięczne kary za zignorowanie obowiązku kwarantanny

Anglia: Wielotysięczne kary za zignorowanie obowiązku kwarantanny

20.09.2020, 21:29, akt. 21:32

Dziesięć tysięcy funtów - nawet tyle wkrótce będzie trzeba zapłacić w Anglii za nieprzestrzeganie zasad kwaranntany. Chodzi o obowiązek izolowania się po powrocie z niektórych rejonów świata, ale też o pozostanie w domu przez dwa tygodnie, jeśli przebywało się w towarzystwie zakażonej osoby.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Z danych rządu wynika, że część ludzi nie stosuje się do dotychczasowych zasad. Łamany jest na przykład zakaz spotykania sie w gronie większym niż sześcioro osób.

Liczba zakażeń rośnie, a administracja Borisa Johnsona ostrzega, że być może będzie musiała wprowadzić ostrzejsze środki. Nie wyklucza ponownego lockdownu: zamknięcia kraju.

Nowe zasady wejdą w życie za osiem dni. Najpierw łamiącym reguły grozić będzie grzywna 1000 funtów, a w przypadku kolejnych wykroczeń - 10 razy więcej.

Ludzie biedniejsi i niemogący wykonywać pracy zdalnie, mają dostawać 500 funtów tygodniowo. "Jeśli każdy będzie przestrzegał zasad uda nam się uniknąć ogólnokrajowego lockdownu, ale musimy być przygotowani" - mówił w BBC minister zdrowia Matt Hancock. Rząd jest zaniepokojony rozluźnieniem dyscypliny. Bolton, miasto na północy Anglii stało się ogniskiem, gdzie panuje zaostrzony rygor, między innymi dlatego, że człowiek wracający z wakacji, zamiast poddać się obowiązkowej kwarantannie, odwiedzał lokalne puby. Potem okazało się, że był zakażony.

Lider opozycji Keir Starmer pyta: dlaczego rząd doprowadził do sytuacji, w której kraj znajduje się na krawędzi. "Na miejscu premiera przeprosiłbym za zbyt małą liczbę dostępnych testów na obecność koronawirusa. Mieliśmy całe lato na przygotowanie" - mówił polityk Partii Pracy w brytyjskiej telewizji publicznej. Media od wielu dni donoszą o przypadkach, gdy ludzie z objawami nie mogą zdobyć testu. Czasami kierowani są w miejsca odległe o setki kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Popyt na badania wzrósł we wrześniu, gdy zaczęły się powroty do szkół, a ludzie częściej wracają też do biur.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wzywa rząd do natychmiastowego działania i przekonuje, że na stolicę trzeba nałożyć lokalne ograniczenia, by uniknąć powtórki sytuacji z końca marca.

Od wczoraj premier Johnson przewodzi specjalnej naradzie ministrów. Minister finansów podkreśla, że zbyt mocne ograniczenia uderzają w gospodarkę, a ludzie stracą pracę. Szczególnie zagrożony sektor usług, bardzo rozwinięty na Wyspach.


źródło: IAR | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


39. potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu COVID-19 w Podlaskiem

20.09.2020, 10:29

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował o tym, że został potwierdzony trzydziesty dziewiąty przypadek wystąpienia zgonu z powodu zachorowania na wirusa COVID-19 w województwie podlaskim.


1002 zakażenia koronawirusem w Polsce - to najwyższa odnotowana dotąd liczba nowych przypadków

19.09.2020, 17:51

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 1002 osób – podało w sobotę (19.09) Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa odnotowana dotąd liczba nowych przypadków. Resort przekazał też, że zmarło kolejne 12 osób.


24 nowe zakażenia koronawirusem w Podlaskiem - wyzdrowiały kolejne trzy osoby

19.09.2020, 10:33

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują w sobotę (19.09) o dwudziestu czterech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Utrata powonienia i smaku częstsza u kobiet chorych na Covid-19 niż u mężczyzn

19.09.2020, 08:05

Całkowita utrata powonienia i smaku lub zmiany w tych zmysłach, wywołana zachorowaniem na Covid-19, jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn zakażonych koronawirusem - wynika z badania przeprowadzonego w pięciu hiszpańskich szpitalach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukfot. Joanna Szubzda
KRAJ
23.10.2020, 13:25, akt. 24.10.2020, 14:11

Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów


źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok