Radio Białystok | Koronawirus | Grodecki: od wtorku każdy Białorusin z tytułem wjazdowym będzie mógł przyjechać do Polski

Grodecki: od wtorku każdy Białorusin z tytułem wjazdowym będzie mógł przyjechać do Polski

21.09.2020, 21:26, akt. 21:30

Wyłączamy z rozporządzenia tzw. "granicznego" obywateli Białorusi, dzięki czemu od wtorku (22.09) każdy Białorusin z tytułem wjazdowym, będzie mógł przyjechać do Polski - zapowiedział w rozmowie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Białorusini nadal będą jednak kierowani na kwarantannę.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach, fot. Joanna Szubzda

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowela rozporządzenia ministra SWiA w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Zgodnie z dokumentem każdy Białorusin z tytułem wjazdowym, będzie mógł przyjechać do Polski. Nowela rozporządzenia wejdzie w życie o północy.

Jak zaznaczył wiceminister Bartosz Grodecki zmiana jest podyktowana prośbami, które napływały do kraju a także do polskich placówek dyplomatycznych.


Do tej pory, w różnym przewidzianym prawem trybie, wpuszczaliśmy wszystkich chcących przyjechać do Polski obywateli Białorusi. Niemniej, chcąc wyjść naprzeciw prośbom, postanowiliśmy dostosować przepisy obowiązującego rozporządzenia. Teraz, formalnie, do Polski będzie mogła wjechać każda osoba posiadająca tytuł wjazdowy - zaznaczył Grodecki.


Wiceminister dodał, że w poniedziałek za zgodą szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, podpisał rozporządzenie zmieniające obecne przepisy.

"W przypadku obywateli Białorusi właściwie wracamy do czasu sprzed pandemii, nadal jednak będą oni kierowani na kwarantannę" - podkreślił Grodecki.

To już kolejna zmiana odnośnie do wjazdu obywateli Białorusi do Polski. Od czwartku, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA dotyczącym ograniczeń na granicy zewnętrznej UE Białorusini mogą wjeżdżać do Polski na podstawie wiz wydanych zarówno w celach turystycznych, jak i w celu udziału w programie przeznaczonym dla przedsiębiorców Poland.Business Harbour. Zmiany mają związek z kryzysem politycznym na Białorusi.

Jak wcześniej zaznaczał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, zgodnie z rekomendacjami sanitarnymi osoby przyjeżdżające z Białorusi do Polski kierowane są na kwarantannę - we wskazanym przez siebie miejscu lub w przeznaczonych do tego ośrodkach.

Czasowe ograniczenia w przekraczaniu granicy zewnętrznej UE obowiązują od marca w związku z pandemią Covid-19. W określonym w rozporządzeniu katalogu osób, które mogą wjechać na teren RP zza zewnętrznej granicy Unii, są m.in. uczniowie i studenci uczący się w Polsce oraz pracujący tu cudzoziemcy.

Wcześniejsza zmiana rozporządzenia, którą wprowadzono po rozgorzeniu kryzysu politycznego na Białorusi, rozszerzyła katalog o cudzoziemców przekraczających granicę RP na podstawie wizy wydanej w celach humanitarnych. Wiza ta jest bezpłatna i długoterminowa, ważna do jednego roku. Wydawana jest w przyspieszonym i uproszczonym trybie.

Wjazd Białorusinów na terytorium Polski w tzw. trybie humanitarnym możliwy jest również dzięki procedurze udzielenia ochrony międzynarodowej lub po zezwoleniu wydanym przez komendanta Straży Granicznej zgodnie z zapisami ustawy o cudzoziemcach.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów. Obywatele sprzeciwiający się reżimowi Łukaszenki są represjonowani. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Mińsku odrzucił wniosek o uchylenie aresztu Kalesnikawej

21.09.2020, 18:50

Sąd w Mińsku odrzucił w poniedziałek (21.09) wniosek o uchylenie aresztu białoruskiej opozycjonistki Maryi Kalesnikawej; członkini prezydium Rady Koordynacyjnej pozostanie za kratami - podało Radio Swaboda.


Szef MZ: należy spodziewać się kontynuacji trendu tysiąca przypadków koronawirusa

21.09.2020, 18:47

Należy spodziewać się kontynuacji trendu ok. tysiąca nowych przypadków koronawirusa dziennie – wskazał w poniedziałek (21.09) minister zdrowia Adam Niedzielski i podkreślił, że liczby osób hospitalizowanych, w tym podpiętych do respiratora, są podobne.


Zamknięty jest oddział onkologii Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach - po tym, jak wykryto tam zakażenie koronawirusem

21.09.2020, 14:27

Oddział onkologii w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach został tymczasowo wyłączony z funkcjonowania. Ta sytuacja potrwa do 28 września.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok