Radio Białystok | Koronawirus | ECDC rekomenduje wdrażanie środków przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa

ECDC rekomenduje wdrażanie środków przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa

24.09.2020, 14:36, akt. 14:48

Środki takie jak zachowywanie dystansu, noszenie maseczek czy wprowadzenie kwarantanny powinny być natychmiastowo wdrażane w miejscach, gdzie dochodzi do wybuchu nowych ognisk koronawirusa - rekomenduje w swych wytycznych Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Liczba przypadków SARS-CoV-2 stale rośnie w UE

Najnowszy raport unijnej agencji pokazuje, że liczba przypadków SARS-CoV-2 stale rośnie w UE i Wielkiej Brytanii od sierpnia, a podjęte środki nie zawsze były wystarczające, aby zmniejszyć lub utrzymać pod kontrolą pandemię.

Dzisiejsza, nowa ocena ryzyka jasno pokazuje, że nie możemy obniżyć naszej czujności. Niektóre państwa członkowskie odnotowują wyższą liczbę przypadków niż podczas szczytu w marcu, dlatego bez wątpienia nie mamy kryzysu za sobą

- oświadczyła w czwartek prezentując raport w Brukseli komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakidu.

Jej zdaniem jesteśmy w decydującym momencie, dlatego władze krajowe muszą działać zdecydowanie i korzystać z wszystkich dostępnych narzędzi, by ograniczać transmisję koronawirusa.

Wszystkie państwa członkowskie muszą być gotowe do wprowadzenia środków kontroli natychmiast przy pierwszych oznakach potencjalnych nowych ognisk. To może być nasza ostatnia szansa na uniknięcie powtórki z wiosny

- ostrzegła komisarz.

Ocena ryzyka przeprowadzona przez ECDC wykazała, że niefarmaceutyczne środki, takie jak dystans fizyczny, higiena i stosowanie maseczek ochronnych, okazały się niewystarczające, aby zmniejszyć lub kontrolować groźbę zakażenia. Pokazuje to przykład Belgii, która zaostrzyła w połowie sierpnia restrykcje wprowadzając m.in. obowiązek noszenia maseczek w miastach, a mimo wszystko liczba zakażeń od tego czasu znacznie się zwiększyła.

Rozwój pandemii jest nierównomierny

ECDC odnotowuje, że rozwój pandemii jest jednak nierównomierny. W niektórych państwach wzrost liczby zakażeń odnosi się głównie do osób młodszych (w wieku od 15 do 49 lat), skutkując głównie łagodnymi i bezobjawowymi przypadkami. W innych krajach wzrost jednak prowadził do większej liczby zgonów wśród osób starszych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stwarza coraz większe niebezpieczeństwo dla grup ryzyka i pracowników służby zdrowia, dlatego konieczne są natychmiastowe działania.

Obecnie obserwujemy niepokojący wzrost liczby przypadków Covid-19 w Europie. Dopóki nie będzie dostępna bezpieczna i skuteczna szczepionka, to szybka identyfikacja, testowanie i kwarantanna osób z grupy wysokiego ryzyka należą do najbardziej skutecznych środków ograniczających przenoszenie wirusa

- mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor ECDC Andrea Ammon.

Jak zaznaczyła wciąż niewielka część Europejczyków ma przeciwciała, poza wyjątkowymi regionami, gdzie koronawirus był bardzo rozpowszechniony wiosną; jest to około 15 proc. populacji.

ECDC wskazało w swojej ocenie ryzyka kilka opcji reagowania na obecną sytuację. Pierwszą rekomendacją jest wzmocnienie potencjału opieki zdrowotnej i ukierunkowanie działań na osoby w trudnej sytuacji medycznej i pracowników służby zdrowia.

Agencja wezwała też do zwiększania liczby testów, śledzenia kontaktów, stosowania 14-dniowej kwarantanny i odpowiedniego informowania o ryzyku różnych grup społecznych. Andrea Ammon zwracała uwagę, że inne przesłanie powinno być kierowanie do osób starszych, a inne do młodzieży, bo ludzie młodzi uważają, że skoro nie są narażeni, to również nie roznoszą koronawirusa, co jest nieprawdą.

W swych wytycznych dotyczących niefarmaceutycznych interwencji przeciwko Covid-19 ECDC przedstawiła dostępne opcje takich interwencji w różnych scenariuszach epidemiologicznych. W krajach, regionach, czy gminach, które doświadczają wzrostu transmisji agencja zaleca władzom odpowiednie stosowanie środków niefarmaceutycznych i upewnienie się, że są one odpowiednio wdrażane przez społeczności.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


1136 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - najwięcej od początku epidemii

24.09.2020, 10:49

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1136 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarło kolejne 25 osób – podało w czwartek (24.09) Ministerstwo Zdrowia.


Czterdziesty pierwszy potwierdzony przypadek zgonu z powodu koronawirusa w Podlaskiem

24.09.2020, 10:40

Czterdziesty pierwszy potwierdzony przypadek wystąpienia zgonu z powodu COVID – 19 w województwie podlaskim.


Duże zainteresowanie szczepionkami przeciw grypie w Podlaskiem - tych jeszcze nie ma

24.09.2020, 07:53

Choć szczepionek jeszcze nie ma, to pięć z sześciu białostockich przychodni już zakończyło zapisy. Chodzi o miejsca, gdzie szczepienia przeciwko grypie finansowane będą z budżetu miasta.


Jedna ze szkół podstawowych w powiecie bielskim zamknięta z powodu koronawirusa

23.09.2020, 15:29

Po wykryciu zakażenia koronawirusem całkowicie zamknięto szkołę podstawową w Domanowie w powiecie bielskim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Minister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok