Radio Białystok | Koronawirus | Od 15 października postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

Od 15 października postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

28.09.2020, 18:53, akt. 18:58

Od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wsparcie - informuje prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wnioski można składać do końca listopada

Ustawa Tarcza 5.0 przewiduje trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Te formy to świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień tego roku. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa wchodzi w życie w połowie października i dopiero wówczas będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - podkreśla profesor Uścińska. Przypomina, że warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca tego roku. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z ubiegłego roku. Wnioski o zwolnienie będzie można składać do końca listopada.

Dodatkowe świadczenie postojowe

Prawo do świadczenia postojowego mają natomiast osoby, które prowadzą działalność jako agenci i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków w wysokości 2080 złotych będzie rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 kwietnia tego roku. Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

"Tarcza 5.0" wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków. Wnioskować o to świadczenie mogą osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku niższy co najmniej o 75 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent podpisał ustawę ws. zwrotów za nieodbyte przez COVID-19 wycieczki

22.09.2020, 18:49

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (22.09) tzw. drugą tarczę antykryzysową dla turystyki - poinformowano na stronie prezydenta RP. Ustawa reguluje m.in. kwestię zwrotów pieniędzy za opłacone i nieodbyte z powodu koronawirusa wycieczki.


MR: "tarcza turystyczna” ma zacząć działać od jesieni

11.09.2020, 17:02

Tarcza turystyczna z pomocą dla branży turystycznej ma zacząć działać od jesieni - poinformowało w piątek (11.09) Ministerstwo Rozwoju. Wcześniej Senat poparł ustawę z przepisami dotyczącymi turystyki.


Sejm uchwalił drugą Tarczę antykryzysową dla turystyki

14.08.2020, 18:54

Sejm w piątek (14.08) uchwalił nowelizację ustawy, która wprowadzi kolejne rozwiązania mające pomóc turystyce w dobie koronawirusa. Jej najważniejszym elementem to kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.


ZUS: wnioski o tarczę można składać tylko drogą elektroniczną

24.06.2020, 14:31

Wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek i o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok