Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Włodzimierz Gut: zbliżamy się do jednego przypadku zakażenia na 500 osób

Prof. Włodzimierz Gut: zbliżamy się do jednego przypadku zakażenia na 500 osób

15.10.2020, 13:24, akt. 13:30

Zbliżamy się do jednego przypadku na 500 osób. Oznacza to, że szansę spotkania osoby zakażającej będzie miał praktycznie każdy. Jeśli populacja nie podejmuje żadnych działań, koronawirus rozprzestrzenia się swobodnie – powiedział w czwartek (15.10) prof. Włodzimierz Gut.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Szansę spotkania osoby zakażającej będzie miał praktycznie każdy"

Na antenie Polskiego Radia 24 wirusolog powiedział, że wirus znalazł sobie ścieżkę do ludzi, bo społeczeństwo samo nie chciało się chronić przed nim.

Oświadczył, że "zbliżamy się do jednego przypadku na 500 osób w populacji. To oznacza, że szansę spotkania osoby zakażającej będzie miał praktycznie każdy".

Jeżeli populacja nie podejmuje żadnych działań, czyli ludzie nie będą chronieni w jakikolwiek sposób, to koronawirus będzie rozprzestrzeniał się swobodnie. To my podejmujemy decyzje, czy będziemy osobami, które zastosują, jakieś środki ochrony, czy będziemy tymi, do których wirus będzie miał swobodny dostęp

– powiedział prof. Włodzimierz Gut.

W ocenie wirusologa "polskie społeczeństwo zdecydowało się chyba na swobodny dostęp". "Jeżeli byłoby więcej niż 70-80 proc. stosujących dostępne w tej chwili środki ochrony, nie mielibyśmy tego problemu" – oświadczył profesor.

Okres od zakażenia do ujawnienia choroby trwa mniej więcej 6-7 dni

Powiedział, że okres od zakażenia do ujawnienia choroby trwa mniej więcej 6-7 dni. 

Jeśli dziś wszyscy zaczniemy się przyzwoicie zachowywać, to spadek nie będzie jutro, tylko będzie za tydzień albo i nawet za dwa. Jeśli pozostaniemy przy zachowaniach ryzykownych, to będzie wzrost w tym samym mniej więcej terminie

– wyjaśnił wirusolog.

Zdaniem prof. Włodzimierza Guta w związku z tym, że wirus krąży po populacji, to rozsądne byłoby ograniczenie do minimum wszelkich kontaktów.

Zwrócił uwagę, że ludzie w niewłaściwy sposób przestrzegają zaleceń. "Więcej niż połowa osób nieprawidłowo nosi maseczki, jeśli je nosi. Maseczka pod brodą jest zupełnie bez sensu, maseczka na samych ustach – też" – zaznaczył.

Na pytanie, jak oddychać w maseczce, prof. Włodzimierz Gut powiedział, że "maseczkę trzeba zmieniać". "W miarę noszenia wychwytuje ona cały aerozol i wilgoć naszego oddechu, co sprawia, że coraz trudniej nam się oddycha" – powiedział. Dodał, że trzeba również przestawić "sposób oddychania na przeponowy".

Zdaniem wirusologa, "gdybyśmy nagle wszyscy zamknęli się na trzy tygodnie w domach, to wówczas znaleźlibyśmy się w sytuacji, w której wirus pozostałby w naszych domach. "Oczywiście, to by się łączyło z tym, że część ludzi nie byłaby przygotowana do tego zjawiska, zdrowie części chorych uległoby pogorszeniu, część zmarłaby z powody braku pomocy, ale po trzech tygodniach wirusa by nie było" – powiedział prof. Włodzimierz Gut.

Wirusolog zwrócił również uwagę, że łagodne przejście COVID-19 nie oznacza braku uszkodzeń. Dodał, że często powikłania wychodzą w kolejnych miesiącach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 8 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce

15.10.2020, 10:46

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób – najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych – podał w czwartek (15.10) resort zdrowia. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1306 i w małopolskim – 1303.


Wróciły godziny dla seniorów - w sklepach, aptekach, drogeriach i na poczcie

15.10.2020, 08:03

Od czwartku, 15 października w godz. 10:00 do 12:00 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują w dni powszednie godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia.


Koronawirus na białostockich uczelniach

14.10.2020, 16:45

Przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono na wszystkich publicznych uczelniach w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok