Radio Białystok | Koronawirus | Od 17 października szkoły średnie i wyższe przechodzą, w zależności od strefy, na naukę hybrydową lub zdalną

Od 17 października szkoły średnie i wyższe przechodzą, w zależności od strefy, na naukę hybrydową lub zdalną

15.10.2020, 18:59, akt. 19:01

Od 17 października szkoły średnie i wyższe w żółtej strefie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. W strefie czerwonej nauka w tych szkołach będzie się odbywać zdalnie, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

O zmianach dotyczących szkół poinformowali w czwartek (15.10) na wspólnej konferencji prasowej: premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ przekazał też uaktualnioną listę powiatów, które od soboty znajdą się w czerwonej strefie. Na liście jest 152 powiatów i miast, w tym 11 miast wojewódzkich. Są to m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Białystok, Łódź, Olsztyn i Rzeszów. Reszta kraju jest objęta żółtą strefą.

W strefie żółtej szkoły ponadpodstawowe i szkoły wyższe przechodzą od soboty w tryb nauczania hybrydowego, czyli częściowo nauki stacjonarnej i częściowo zdalnej.

W strefie czerwonej szkoły ponadpodstawowe i szkoły wyższe przechodzą w tryb nauki zdalnej, z wyłączeniem zajęć praktycznych. Przedszkola i szkoły podstawowe, bez względu na strefę, mają działać tak, jak do tej pory.

Podczas konferencji minister zdrowia tłumaczył, że ograniczenie zajęć w szkołach pozwoli zmniejszyć liczbę interakcji i ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Zaznaczył, że nie chodzi wyłącznie o pobyt dzieci i młodzieży w szkołach, ale też o dojazdy do szkół.

Premier zapytany, czy możliwe jest wprowadzenie w pełni zdalnej nauki w szkołach, w tym w najmłodszych klasach szkół podstawowych, nie wykluczył takiej możliwości.

Jeżeli nie powstrzymamy rozprzestrzeniania się wirusa rozważamy wszelkie scenariusze, aczkolwiek ten jest jednym z najtrudniejszych. Dlatego, że on jednocześnie oznacza bardzo duże utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców tych najmłodszych dzieci i dlatego przedszkola, klasy od I do IV, klasy w ogóle szkół podstawowych, na dzień dzisiejszy chcemy jak najdłużej chronić przed trybem zdalnym

- odpowiedział szef rządu.

Wskazał, że nauczanie zdalne nie jest równie efektywne jak nauczanie tradycyjne, w klasie. Jednocześnie zapowiedział odchudzenie podstawy programowej. "Minister edukacji będzie w najbliższym czasie prezentował plany i informacje dotyczące lżejszego programu nauczania" - oświadczył Morawiecki.

Zapytany, czy planowane jest przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który obowiązywał do 20 września, odpowiedział, że zostanie on przywrócony, "jeśli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: proponujemy drogę środka, by uratować zarówno zdrowie ludzi, jak i gospodarkę

15.10.2020, 18:24

W walce z epidemią proponujemy drogę środka, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale też uratować gospodarkę; czerpiemy z najlepszych praktyk i informacji z całego świata, taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.


Szef MON: wojskowa służba zdrowia jest zaangażowana w pomoc pacjentom

15.10.2020, 16:53

Wojskowa służba zdrowia jest zaangażowana w pomoc pacjentom; dysponujemy 14 szpitalami, czterema kontenerowymi szpitalami, a dwa kolejne są w przygotowaniu - napisał w czwartek (15.1) na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił jednocześnie, że pozostaje w stałym kontakcie z wojskową kadrą medyczną.


MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych

15.10.2020, 16:20

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok