Radio Białystok | Koronawirus | Pinkas: jestem przekonany, że wyjdziemy z pandemii wzmocnieni

Pinkas: jestem przekonany, że wyjdziemy z pandemii wzmocnieni

26.10.2020, 14:10, akt. 14:16

Epidemia ma to do siebie, że się wreszcie kończy. Jestem głęboko przekonany, że wyjdziemy z tej pandemii niezwykle wzmocnieni - powiedział w poniedziałek (26.10) podczas 2. Kongresu "Zdrowie Polaków" Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Prof. Pinkas mówił o tym podczas debaty 2. Kongresu "Zdrowie Polaków", poświęconego działaniom władz ustawodawczych, wykonawczych i samorządowych na rzecz Zdrowia Polaków w czasie pandemii COVID-19.

Wyraził przekonanie, że epidemia musi się wreszcie skończyć. "Jestem głęboko przekonany, że wyjdziemy z tej pandemii niezwykle wzmocnieni" – powiedział.

Przyznał też, że na skutek drugiej fali rozwoju pandemii pojawiają się kłopoty z dostępnością do świadczeń. "Mam jednak nadzieję, że poradzimy sobie z tym" – zaznaczył. Zaznaczył, że bardzo przydatne okazało się wprowadzenie w odpowiednim momencie teleporady i telemedycyny.


- Teleporada i telemedycyna oszczędziły opiekę zdrowotną w czasie pandemii. Nie mielibyśmy pierwszej fali zachorowań, którą przeszliśmy suchą nogą, gdybyśmy nie ochraniali personelu medycznego w przychodniach i szpitalach. Trzeba jednak pamiętać, że telemedycyna ma też swoje ograniczenia, dla pacjentów ważny jest też blisko kontakt z lekarzem - powiedział Główny Inspektor Sanitarny.


Przypomniał, że GIS jest na pierwszej linii frontu i zapewnił, że od wybuchu pandemii wiosną 2020 r. jest on reorganizowany i poprawia się jego funkcjonowanie. Dobre efekty przyniosło zinformatyzowanie systemu prowadzenia dowodzeń i podejmowania decyzji administracyjnych.


- Główny Inspektorat Sanitarny był przez lata poddawany stałej dekompozycji i nikt nie zwracał na nas uwagi. Musieliśmy temu sprostać i jakoś się nam to udało - podkreślił.


Dodał, że reorganizację Inspektoratu przeprowadzono równolegle z działalnością operacyjną i hamowaniem rozszerzania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Prof. Pinkas przyznał, że czasami nie można się dodzwonić do GIS-u; trzeba jednak pamiętać – tłumaczył - że w sumie obsługiwano dotąd ponad 3 mln osób będących na kwarantannie. Niedawno uruchomiono nową infolinię.


- Ten wirus uczy nas jednego: nic nie jest wyryte w kamieniu, trzeba podejmować odpowiednie decyzje w odpowiednim czasie i natężeniu. Czasami trzeba je błyskawicznie zmieniać. Ludzie to źle znoszą, bo uważają, że naukowcy wszystko powinni przewidzieć. Tu nie ma nikogo, kto by to przewidział, ponieważ jesteśmy permanentnie zaskakiwani - wyjaśniał.


Tłumaczył, że rolą naukowca jest przede wszystkim szybkie reagowanie. Wyraził jednak przekonanie, że za kilka lat będziemy wiedzieć o tym wirusie bardzo dużo - i dobrze sobie z nim radzić. Jego zdaniem bardzo ważne jest, żeby wszystko, co już wiadomo - wyjaśniać, jednak zbyt mało specjalistów wypowiada się publiczne o pandemii. Brakuje stanowiska komitetów naukowych, ludzi z autorytetami.


- Mało profesorów wypowiada się na temat pandemii, gdyż boją się, że narażą się na "hejt". Po każdej wypowiedzi jakieś zdanie wyciągnięte zostaje z kontekstu i narasta fala hejtu, bo ten ekspert myśli inaczej. To przerażające zjawisko, które w dużej mierze doprowadziło do wysokiej fali zachorowań - powiedział prof. Pinkas.


Wyraził też zaniepokojenie narastaniem zjawiska koronasceptycyzmu. „Jest też zjawisko covido-celebrytów, którzy często są również covido-sceptykami i nie posługują się wiarygodną wiedzą. Szermują opiniami, które nie mają pokrycia w obecnym stanie wiedzy” - powiedział.

Główny Inspektor Sanitarny wyraził nadzieję, że nawet koronasceptycy uwierzą w to, że pandemia COVID-19 jest groźna i że warto słuchać tych, za którymi stoi wiedza, nauka oraz doświadczenie.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wstrzymane zabiegi planowe w sokólskim szpitalu

26.10.2020, 12:29

Badania potwierdziły, że niektórzy pracownicy sokólskiego szpitala mają koronawirusa. Zakażonych jest 16 osób, 4 są na kwarantannie.


W augustowskim szpitalu, gdzie mają być leczone tylko osoby chore na COVID-19, brakuje sprzętu

26.10.2020, 12:03

W augustowskim szpitalu brakuje reduktorów tlenu i wózków do ich przewożenia - alarmuje dyrektor placówki Danuta Zawadzka.  


Ponad 10 tys. nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce

26.10.2020, 09:35

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych zakażeniach koronawirusem w kraju.


Dezynfekcja rąk to podstawa w walce z koronawirusem

26.10.2020, 09:04

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok