Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: wprowadzamy nową strategię walki z pandemią

Niedzielski: wprowadzamy nową strategię walki z pandemią

3.11.2020, 16:06, akt. 17:18

Dopuszczenie testu antygenowego do stwierdzenia przypadku COVID-19 oraz automatyczna kwarantanna dla domowników osób z pozytywnymi wynikami testu, to jak zaznaczył we wtorek (3.11) minister zdrowia Adam Niedzielski - dodatkowe rozwiązania w walce z pandemią wprowadzane w ramach strategii 3.0.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM

Testy antygenowe będą podstawą stwierdzenia zakażenia koronawirusem

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że od wtorku (3.11) dostępna jest na stronie internetowej resortu zdrowia trzecia edycja strategii walki z pandemią.

Dopuszczony do weryfikowania zachorowania na COVID-19 został test antygenowy (dotąd wymagany był test PCR). Do wykonania takiego testu nie jest potrzebne laboratorium, a jego wynik można otrzymać w 15 minut. Obecna generacja tych testów - podkreślił szef MZ - spełnia już wszystkie wymagania WHO, a także polskich ośrodków naukowych.

Szef resortu zdrowia poinformował, że testy antygenowe zostaną skierowane na SOR-y i izby przyjęć, tam, gdzie kluczowa jest szybka diagnoza pacjenta "covidowego". Obecnie przeprowadzanych jest nawet 70 tysięcy testów dziennie.Automatyczna kwarantanna dla osób skierowanych na test 

Osoby skierowane na test na obecność SARS-CoV-2 oraz osoby mieszkające pod jednym dachem z osobą zakażoną zostają z automatu objęte kwarantanną - to nowe rozwiązanie, które wprowadził rząd. Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ma ono uprościć procedurę kwarantanny.

Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało na przykład okres rozpoczęcia kwarantanny, tylko jednym z rozwiązań, które już zostały wdrożone w rozporządzeniu epidemicznym, była automatyczna kwarantanna. Jeżeli ktoś z domowników ma dodatni wynik, to wtedy z automatu wszyscy zostajemy w domu, z automatu wszyscy mamy kwarantannę 

- wyjaśnił minister zdrowia.

Z automatu kwarantannę ma także, jak dodał, osoba skierowana na wykonanie testu na obecność SARS-CoV-2.

Niedzielski tłumaczył, że wprowadzony w przypadku kwarantanny automatyzm będzie przeciwdziałał sytuacji, w której ktoś jest w stanie "zawieszenia". 

Chodzi o to, żeby była pewność, że jeżeli ktoś z domowników jest chory, ma potwierdzony test, to państwo automatycznie trafiacie na kwarantannę. Oczywiście należy się spodziewać telefonu sanepidu, bo cały czas istnieje obowiązek przeprowadzenia śledztwa epidemicznego, ale jak tylko ktoś z domowników ma dodatki wynik, to zostańmy w domu 

- apelował szef MZ. 

Niedzielski: odtwarzamy bazę izolatoriów

Chcemy rozbudować podstawową opiekę nad pacjentem covidowym, jednym z tego elementów są izolatoria. Odtwarzamy ich bazę - powiedział we wtorek (3.11) szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, "plan na najbliższy czas" to dojście do tego, by było w nich 10 tys. łóżek.

Naszą propozycją sformułowaną w strategii jest sformułowanie modelu piramidy prowadzenia pacjenta covidowego, który składa się z dwóch poziomów: szpitalnego (...) a teraz chcemy rozbudować fundament tej piramidy, czyli podstawową opiekę nad pacjentem covidowym 

- powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że jednym z jej elementów są izolatoria. 

My odtwarzamy bazę izolatoriów, którą mieliśmy na początku pandemii, bo w sezonie wiosenno-letnim doszliśmy do takiego poziomu 6 tys. łóżek w izolatoriach, co my już odtworzyliśmy, a w tej chwili plan na najbliższy czas (...) to jest dojście do 10 tys. łóżek w izolatoriach 

- powiedział.

Niedzielski dodał, że "te łóżka są po to, by zwiększyć możliwości wypisywania pacjentów ze szpitali covidowych, które zapewniają najbardziej intensywną opiekę dla pacjenta, który jest w stanie najcięższym". 

Personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie

Personel medyczny, dzięki szybkim testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, codziennie przed przystąpieniem do pracy medycy będą mogli być weryfikowani.

W nocy zostały zmienione przepisy, w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny 

- oświadczył Dworczyk na wtorkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tys. osób z personelu medycznego, co ocenił, stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani 

- dodał. 

W Małopolsce będzie pilotaż opieki domowej nad pacjentem z COVID-19 z użyciem pulsoksymetru

W Małopolsce będziemy testowali system opieki domowej nad pacjentem covidowym z użyciem pulsoksymetru. Będziemy to rozwiązanie chcieli rozszerzyć na cały kraj - powiedział we wtorek (3.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że obok systemu izolatoriów rząd chce wprowadzić system opieki domowej nad pacjentami covidowymi. Poinformował, że w Małopolsce zostanie przeprowadzony pilotaż wykorzystania w tym celu pulsoksymetru. Jak mówił, urządzenie to "razem z telefonem z odpowiednią aplikacją będzie zestawem pozwalającym na prowadzenie opieki nad pacjentem".

Niedzielski zaznaczył, że pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi, który "jest podstawowym parametrem pozwalającym określić, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia, czy wymaga interwencji".

Istotą użycia tego narzędzia jest monitorowanie pacjenta, żeby w odpowiednim momencie wychwycić chwilę, kiedy pacjent potrzebuje już nie opieki domowej, ale opieki o bardziej intensywnym charakterze 

- powiedział Niedzielski.W Małopolsce będziemy testowali to rozwiązanie. Do Małopolski już trafiło 1500 pulsoksymetrów, one będą dystrybuowane poprzez Pocztę Polską do osób wskazywanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej 

- powiedział szef MZ.

Zaznaczył, że po przeprowadzeniu pilotażu w Małopolsce rząd chce to rozwiązanie rozszerzyć na cały kraj. 

Niedzielski: pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej

Pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski. Pojawia się szansa, nadzieja na wyhamowanie pandemii, i teraz bardzo wiele zależy od nas, od naszej codziennej postawy - apelował.

Minister zdrowia powiedział na konferencji prasowej, że wtorkowy wzrost zakażeń koronawirusem - 19 364 nowych przypadków - "wpisuje się w trend spadku dynamiki" epidemii i oznacza, że "pandemia wrasta, ale wzrasta coraz wolniej". 

Pojawia się szansa, pojawia się nadzieja na wyhamowanie pandemii, i teraz bardzo wiele zależy od nas, od naszej codziennej postawy, od tego, czy będziemy pilnowali tych podstawowych zasad współżycia społecznego, (...) bo chodzi o to, żeby zachować dystans, chodzić w maseczce i oczywiście dezynfekować ręce

 - apelował minister zdrowia.

Podkreślił, że ostatnie dane obligują do "postawy jeszcze większej odpowiedzialności". 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W szpitalu w Katowicach zmarł czteromiesięczny chłopczyk zakażony koronawirusem

3.11.2020, 14:26

W szpitalu w Katowicach zmarł czteromiesięczny chłopczyk zakażony koronawirusem – podała we wtorek (3.11) Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. To prawdopodobnie najmłodsza ofiara SARS-CoV-2 w Polsce.


Zakażonych koronawirusem w czasie epidemii m.in. 6,7 tys. lekarzy

3.11.2020, 13:25

Od początku trwania epidemii do 26 października w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono m.in. u 6761 lekarzy, 520 dentystów, 522 diagnostów laboratoryjnych, 15 tys. 228 pielęgniarek, 1351 położnych, 913 ratowników i 445 farmaceutów – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.


316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

3.11.2020, 10:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (3.11) o 19 364 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 227 zakażonych osób, spośród których 196 miało choroby współistniejące.


Będą dodatkowe świadczenia dla walczących z koronawirusem

1.11.2020, 15:44

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w niedzielę (1.11) polecenie prezesowi NFZ, by każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymała o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego.


Testy antygenowe będą wykorzystywane do stwierdzania koronawirusa

1.11.2020, 09:39

Szybkie testy antygenowe będą wykorzystywane do stwierdzania zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 obok testów PCR. Mają pomóc m.in. w szybszej diagnostyce pacjentów na SOR-ach czy w innych placówkach ochrony zdrowia.


Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem

31.10.2020, 13:00

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza wersja – jak zapowiada szef resortu zdrowia Adam Niedzielski – ma być przygotowana w przyszłym tygodniu.


Premier: musimy zdusić drugą falę COVID-19

29.10.2020, 13:50

Musimy zdusić drugą falę COVID-19, która zaskoczyła całą Europę i nas tu, w Polsce także swoją wielkością, siłą i potencjałem zakażeń - powiedział w czwartek (29.10) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie robione wszystko, by doprowadzić do jej opanowania.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok