Radio Białystok | Koronawirus | Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19

Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19

4.11.2020, 08:05, akt. 08:08

Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19, dzięki czemu baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się o blisko 3 tys. - poinformowało we wtorek (4.11) Ministerstwo Aktywów Państwowych.

© kavzov - stock.adobe.com
© kavzov - stock.adobe.com

"Spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. 4 szpitale powstaną na Mazowszu, 4 w Małopolsce, 3 na Dolnym Śląsku, 2 na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce i na Pomorzu. W całej Polsce baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tys." - napisano w komunikacie MAP.

Resort przypomina, że w zeszłym tygodniu rząd zapowiedział utworzenie dodatkowych placówek, które wesprą walkę z COVID-19. "To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest osiem spółek Skarbu Państwa: PKN Orlen, Tauron, PKO Bank Polski, Lotos, Totalizator Sportowy, Węglokoks, KGHM i Grupa Azoty. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego" - wymieniono.

Jak zaznaczył, cytowany w informacji, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, resort ten od początku swojego istnienia funkcjonuje w sytuacji nadzwyczajnej związanej z epidemią koronawirusa. "W tym czasie skoordynowaliśmy wielką pomoc spółek Skarbu Państwa dla Polaków o wartości prawie 200 mln zł" - podkreślił Sasin.

Ministerstwo zapewnia, że spółki zaangażowane w tworzenie szpitali tymczasowych wspólnie z wojewodami i wskazanymi przez nich szpitalami patronackimi przystąpiły już do realizacji zadania. Plany przewidują oddanie pierwszych szpitali jeszcze w listopadzie.

"Robimy to, by zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Polakom" – informuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który koordynuje działania.

Zgodnie z komunikatem PKN Orlen zajmie się mazowieckimi szpitalami w Płocku i Ostrołęce. KGHM zorganizuje trzy szpitale na Dolnym Śląsku, a Węglokoks dwa na Śląsku. Tauron i PKO Bank Polski pomogą mieszkańcom Małopolski. Szpitale powstaną w Krakowie, Tarnowie oraz Krynicy. Dodatkowo PKO Bank Polski zajmie się szpitalem w Poznaniu, a Totalizator – w Radomiu. Z kolei Lotos zorganizuje szpital w Gdańsku.

Wyjaśniono, że koszty budowy poniesie Skarb Państwa. Do spółek należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna. Za stronę medyczną oraz administracyjną - zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu – odpowiedzialni będą wojewodowie oraz szpitale patronackie. To właśnie z nimi spółki ustalają wszystkie szczegóły.

Ministerstwo podkreśla, ze spółki Skarbu Państwa od początku aktywnie włączały się w działania pomocowe i walkę z pandemią. W ocenie wicepremiera Sasina pokazały tym samym, jak ważna jest ich rola w czasach kryzysu i na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu.

"W pierwszym etapie zaopatrywały potrzebujących w środki ochrony i dezynfekcji, przekazywały darowizny pieniężne czy w postaci specjalistycznego sprzętu medycznego" - czytamy.

"Wraz z drugą falą pandemii pomoc spółek nie ustaje. Pracownicy m. in. Poczty Polskiej, Polskiego Holdingu Hotelowego czy Grupy Enea wspierają infolinię Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z kolei w Ministerstwie Aktywów Państwowych funkcjonuje specjalny zespół, który koordynuje działania spółek" - dodano.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem jest 1250 łóżek dla chorych na koronawirusa - zajęte są 703

3.11.2020, 17:41

W Podlaskiem przybyło ponad 300 szpitalnych łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz 5 respiratorów do ratowania życia w najcięższych przypadkach. We wtorek (03.11) wieczorem Podlaski Urząd Wojewódzki podał najnowsze dane dotyczące dostępności specjalistycznego leczenia zakażonych pacjentów.


Prof. Horban: jeśli liczba zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys., nie będzie nowych obostrzeń

3.11.2020, 17:18

Jeżeli liczba nowych zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys., to nie trzeba będzie wprowadzać nowych obostrzeń – powiedział we wtorek (3.11) członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeśli liczba przypadków wzrośnie do 30 tys., należy rozważyć wprowadzenie "pełnego lockdownu".


316 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

3.11.2020, 10:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (3.11) o 19 364 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 227 zakażonych osób, spośród których 196 miało choroby współistniejące.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok