Radio Białystok | Koronawirus | Zespół PAN ds. COVID-19: potrzebna zmiana strategii testowania pod kątem koronawirusa

Zespół PAN ds. COVID-19: potrzebna zmiana strategii testowania pod kątem koronawirusa

17.11.2020, 13:33, akt. 14:03

Obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji na temat prawdziwego rozmiar epidemii SARS-CoV-2 w kraju - uważają członkowie zespołu PAN ds. COVID-19. Potrzebna jest zmiana strategii i testowanie osób, które mają kontakt z wieloma chorymi, m.in. pracowników ochrony zdrowia - zalecają.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com

"Osoby zakażone, które mają objawy skąpe, nie są identyfikowane"

We wtorek (17.11) prezes PAN prof. Jerzy Duszyński opublikował w mediach społecznościowych stanowisko interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN, dotyczące strategii testowania pod kątem koronawirusa. Zauważono w nim, że testowanie w kierunku SARS-CoV-2 to jedno z podstawowych narzędzi zwalczania epidemii.

W ocenie zespołu przyjęty w Polsce sposób testowania ogranicza się do osób, które mają wyraźne objawy zakażenia dróg oddechowych.

W związku z tym osoby zakażone, które nie mają objawów choroby lub mają objawy skąpe czy nietypowe, nie są identyfikowane. Szacuje się, że jest ich nawet do dziesięciu razy więcej niż raportowanych dziennie przypadków, a wiele wskazuje na to, że to właśnie te osoby są głównie roznosicielami wirusa 

- podkreślono w dokumencie.

Eksperci: potrzebna jest zmiana podejścia do strategii testowania w Polsce

Eksperci sygnalizują, że obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji o prawdziwym rozmiarze epidemii w Polsce.

Taka informacja byłaby teraz niezwykle cenna i umożliwiałaby prowadzenie walki z epidemią w racjonalny sposób. Być może uda się nam zmienić strategię testowania i w następnych etapach epidemii ta kluczowa informacja będzie już dostępna 

- wyrażają nadzieję członkowie zespołu.

Naukowcy zwrócili uwagę, że testowanie może mieć trzy główne cele: dostarczenie informacji o rozwoju epidemii poprzez monitoring zdefiniowanej populacji, szybkie wykrycie osób, które efektywnie roznoszą wirusa i szybkie wykrywanie zakażenia u osób narażonych na ciężki przebieg kliniczny.

W związku z tym potrzebna jest zmiana podejścia do strategii testowania w Polsce i skupienie się na testowaniu tych, które z racji swoich obowiązków zawodowych mają kontakt z wieloma osobami i mogą przyczyniać się do istotnego rozprzestrzeniania się epidemii 

- sugerują eksperci. 

Szybki dostęp do testów powinny mieć osoby z grup ryzyka

Takimi testami według nich, objęci powinni być m.in. pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy służb komunalnych i fabryk, których funkcjonowanie jest nieodzowne dla kraju.

Szybki dostęp do testów powinny mieć też osoby, dla których ewentualne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 stanowi szczególne zagrożenie zdrowia. 

Odrębną kwestią jest testowanie, którego celem jest zrozumienie, jaki jest prawdziwy rozmiar epidemii w Polsce. Nie jesteśmy w stanie monitorować całej populacji Polski, a zatem musimy monitorować jakiś jej wycinek 

- podkreślają eksperci. 

Sugerują systematyczne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 na reprezentatywnej części społeczeństwa (grupy osób wybranej losowo z bazy PESEL i monitorowanej panelowo, czyli powtarzane testowanie tej grupy).

W sytuacji tak zaawansowanego rozwoju epidemii liczebność tej monitorowanej grupy osób powinna być duża. Jednak jedynie ten sposób testowania pozwoli na prowadzenie prawdziwie racjonalnej walki z epidemią

 - uważają naukowcy.

Eksperci zastrzegają, że sugerowana przez nich strategia zapewne za jakiś czas będzie wymagała modyfikacji, a wyborze przyszłej powinni zadecydować eksperci epidemiologiczni i ekonomiści.

Zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN ma za zadanie monitorować przebieg epidemii w Polsce, analizować możliwe scenariusze i formułować zalecenia.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


512 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

17.11.2020, 10:32

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 152 osób, w tym u 512 mieszkańców województwa podlaskiego – podało we wtorek (17.11) Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że ostatniej doby zmarło 357 osób.


Skuteczność kierowania przez lekarzy POZ na test na koronawirusa to ok. 60 proc.

17.11.2020, 07:55

Liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa zależy przede wszystkim od liczby zleceń na badanie wystawionych przez lekarzy rodzinnych - powiedział w poniedziałek (16.11) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że skuteczność kierowania przez lekarzy POZ na testy jest w granicach 60 proc.


Kilkadziesiąt nowych miejsc dla chorych na COVID-19 powstanie w Białymstoku

16.11.2020, 16:58

Podlaskie szpitale dostają kolejne polecenia od wojewody, by na swoich oddziałach tworzyli łózka dla zakażonych koronawirusem.


prof. Lech Chyczewski

16.11.2020, 08:35

"Jeżeli próbek będzie bardzo dużo, to planujemy całodobową pracę" - mówi rektor WSM.


W Podlaskiem jest kolejne laboratorium wykonujące testy na koronawirusa

13.11.2020, 13:21

Obiekt powstał w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok