Radio Białystok | Koronawirus | Przez pandemię koronawirusa w UE zniknęło 6 mln miejsc pracy

Przez pandemię koronawirusa w UE zniknęło 6 mln miejsc pracy

18.11.2020, 18:14, akt. 20:19

Pandemia koronawirusa przerwała pozytywną tendencję na ryku zatrudnienia w UE. Przez kryzys od zeszłego roku w krajach członkowskich zniknęło ponad 6 mln miejsc pracy - poinformował w środę (18.11) komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

KE przedstawiła w ramach jesiennego pakietu semestru europejskiego analizę wpływu koronawirusa na zatrudnienie i sytuację społeczną w UE. Obraz, jaki się z niej wyłania, jest ponury, mimo że w statystykach wzrost bezrobocia w ostatnich miesiącach nie był dramatyczny.


"Pandemia przerwała pozytywną tendencję, która utrzymywała się na rynku pracy od sześciu lat. Kryzys COVID-19 spowodował ogromny szok na rynku pracy w UE" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli Schmit.


Jak tłumaczył, w minionym roku w UE było rekordowo 209 mln zatrudnionych osób. W drugim kwartale 2020 r. liczba ta spadła o 6,1 mln osób. "To oznacza, że straciliśmy prawie 3 proc. naszej siły roboczej" - konstatował komisarz.

Komisja zauważa, że wskaźnik zatrudnienia znacznie się zmniejszył, chociaż dzięki szybkiemu wprowadzeniu systemów pracy w zmniejszonym wymiarze oraz podobnych środków wzrost stopy bezrobocia był jak dotąd umiarkowany.

W marcu bezrobocie w UE wynosiło 6,5 proc., natomiast we wrześniu - 7,5 proc. Jednak analitycy spodziewają się, że druga fala pandemii i idące za nim restrykcje pogorszą sytuację.


"Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności pandemii, ludzie po prostu nie szukają pracy" - ocenił Schmit wskazując, że to jedno z wytłumaczeń stosunkowo dobrych statystyk.


Wstrząs gospodarczy na rynku pracy jest odczuwany w różny sposób w zależności od sektora i kategorii pracowników. Spadek zatrudnienia dotknął w większym stopniu pracowników zatrudnionych na podstawie innych umów, niż umowa o pracę. Bezrobocie wśród młodzieży wzrosło wyraźniej niż w innych grupach wiekowych.


"Straciliśmy 4,1 mln czasowych kontraktów. To przy okazji pokazuje, kto jest pierwszą ofiarą tego kryzysu. To młodzi ludzie. Wielu z nich jest na umowach tymczasowych" - zaznaczył komisarz.


Z danych KE wynika ponadto, że gwałtownie wzrósł odsetek młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się. Skutki kryzysu mocno odczuli także pracownicy urodzeni poza UE.


"Bezrobocie młodych poszło w górę z 14,9 proc. do 17,1 proc. (...) 5,4 mln młodych ludzi pozostaje bez zatrudnienia, szuka pracy, albo po prostu jest poza rynkiem pracy. To ponownie pokazuje (...) że potrzebujemy pieniędzy z funduszu odbudowy" - wskazywał komisarz.


Sprawozdanie o zatrudnieniu ma pomóc państwom członkowskim określić priorytetowe obszary reform i inwestycji do uwzględnienia w planach odbudowy i zwiększania odporności w kontekście wytycznych dotyczących zatrudnienia.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


300 mln zł na zakup sprzętu do zdalnej nauki dla nauczycieli - minister podpisze rozporządzenie

18.11.2020, 17:53

Dzisiaj podpisuję rozporządzenie dotyczące wsparcia nauczycieli w nauce zdalnej. Przekazujemy kolejne ok. 300 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu – poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


W Podlaskiem zajętych jest 886 łóżek covidowych

18.11.2020, 14:18

W Podlaskim zajętych jest 886 łóżek dla pacjentów z COVID-19 – wynika z danych opublikowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki. W sumie w szpitalach w regionie przygotowano 1614 takich miejsc.


Blisko 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem w kraju - najmniej w Podlaskiem

18.11.2020, 10:41

Ministerstwo zdrowia przekazało informację na temat liczby nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też dane dotyczące zgonów pacjentów chorych na COVID-19.


Prof. Gut: teraz epidemia nie rośnie

18.11.2020, 08:08

W tym momencie epidemia nie rośnie. Gdy zadziała druga partia obostrzeń - liczba nowych zakażeń będzie spadać - ocenił prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że zasadniczo spadek liczby testów w Polsce wynika z mniejszej liczby pacjentów zgłaszających się do lekarzy POZ.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok