Radio Białystok | Koronawirus | Podlaski Instytut Kultury czeka na prace o życiu w czasach pandemii

Podlaski Instytut Kultury czeka na prace o życiu w czasach pandemii

21.11.2020, 13:52, akt. 15:27

Na prace literacki i plastyczne, które będą opowiadać o życiu w czasach pandemii koronawirusa, o osobistych przeżyciach i emocjach - czeka Podlaski Instytut Kultury, który organizuje konkurs "Na granicy". Prace można przesyłać do końca grudnia.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"To propozycja, by przelać na papier wszystko to, co pojawiło się w duszy w ciągu ostatnich miesięcy" - zachęca do wzięcia udziału w konkursie, Podlaski Instytut Kultury (PIK).

Konkurs odbywa się pod hasłem "Na granicy". Jak wyjaśniają organizatorzy, czas pandemii to dla niektórych trudny czas, wręcz nie do zniesienia.


- Wiele osób znalazło się na granicy wytrzymałości, może na granicy lęku, strachu o wszystko – o zdrowie, życie, bliskich, o pracę, środki do życia. Być może ktoś znalazł się na granicy wiary w ludzi, na granicy życzliwości, solidarności. A może niektórzy przekroczyli już granicę paniki? Bardzo prawdopodobne, że dla niektórych życie stanęło na granicy absurdu. Konieczne stało się wyjście ze stref komfortu, z bezpiecznej codzienności i dostosowanie się do nowej rzeczywistości - pisze Podlaski Instytut Kultury.


Konkurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, które mogą zgłosić swoje prace w dwóch kategoriach konkursowych: literackiej i plastycznej, esej lub obraz - rysunek lub grafika.


  


Organizatorzy podają, że zdecydowali się na esej, "bo to forma, która wymyka się sztywnym definicjom i daje ogromne możliwości przekazania emocji, przemyśleń, refleksji".Zgodnie z wymogami konkursowymi esej powinien być esejem publicystycznym, a punktem wyjścia - jak podaje PIK - "jest społeczna lub indywidualna codzienność w czasach koronawirusa".

Jeśli chodzi o prace plastyczne, mają być ilustracją zdarzeń, myśli i emocji.


- To jakby stopklatka wyjęta z całego ciągu osobistych doświadczeń, które miały miejsce w okresie odosobnienia i także obecnie, w czasie obostrzeń społecznych. Obraz nie opowie wszystkiego, ale dzięki artystycznej ekspresji może w mocny sposób przekazać to co najważniejsze – stan duszy - podają organizatorzy.


PIK na prace czeka do 31 grudnia, a zwycięzców poznamy w pierwszej połowie stycznia.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej organizatora: pikpodlaskie.pl.

źródło: PAP | red: wsz, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: pracujemy nad rozwiązaniami ograniczającymi wyjazdy podczas świąt

21.11.2020, 11:13

Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy również nad takimi możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się - poinformował w sobotę (21.11) premier Mateusz Morawiecki.


Rząd otwiera centra handlowe. Szkoły pozostaną zamknięte

21.11.2020, 10:22

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przed nami "100 dni solidarności". Jak wyjaśnił na konferencji prasowej, za tyle dni dostępna ma być szczepionka na COVID-19.


24 213 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, blisko tysiąc w Podlaskiem

21.11.2020, 09:16

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 24 213 osób. Zmarły 574 osoby – podało w sobotę (21.11) Ministerstwo Zdrowia. Na czele województw z największą liczbą zakażeń są Mazowsze, Wielkopolska, Śląsk i Małopolska.


Seniorzy bezwzględnie powinni się szczepić na COVID-19

21.11.2020, 08:50

Osoby starsze bezwzględnie powinny się zaszczepić na COVID-19, kiedy szczepionka będzie już dostępna – uważa geriatra dr Jarosław Derejczyk. Pewne ryzyko działań ubocznych jest niczym w porównaniu z tym, co koronawirus może zrobić w ich płucach – dodaje.


Lockdown nie byłby potrzebny, gdyby 95 proc. ludzi zakładało maseczki

19.11.2020, 18:10

Noszenie maseczek to nie panaceum, ale gdyby nosiło je 95 proc. ludzi, lockdowny nie byłyby konieczne - powiedział regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia w Europie dr Henri Kluge. Jak dodał, lockdown powinien być dla rządów "ostatnią deską ratunku".


Kraska: nie chcemy zmuszać do szczepienia. To jednak jedyna metoda zakończenia pandemii

19.11.2020, 14:34

Nie chcemy Polaków zmuszać do szczepienia przeciwko COVID-19, ale chcemy przekonać, że jest to jedyna metoda, aby zakończyć pandemię i powrócić do normalności - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, gwarantuje to tylko zaszczepienie, uodpornienie 60 proc. populacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok