Radio Białystok | Koronawirus | Lekarze przestrzegają przed leczeniem się tlenem bez odpowiedniej wiedzy i nadzoru

Lekarze przestrzegają przed leczeniem się tlenem bez odpowiedniej wiedzy i nadzoru

autor: Paweł Wądołowski

22.11.2020, 11:58, akt. 12:17

Tlen jest lekiem i nie można stosować go bez konsultacji, a często bez nadzoru - przypominają lekarze.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W związku z pandemią koronawirusa wiele osób próbuje kupować np. koncentratory tlenu, żeby w sytuacji awaryjnej mieć odpowiedni sprzęt w domu. Jeżeli sami będziemy próbowali sobie pomóc, bez odpowiedniej wiedzy, możemy jeszcze tylko sobie zaszkodzić - mówi docent Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Podkreśla, że tlen musi być podany pacjentowi w odpowiedni sposób:


W odpowiednim stężeniu, czystości, dodatkowo nawilżony, dlatego, że powoduje wysuszenie błon śluzowych, a także nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych, który zaczyna być unieruchomiony, co sprzyja powikłaniom typu kaszel czy nasilenie duszności. Należy pamiętać, że tlen jest lekiem i tak jak każdy lek ma swoje wskazania i przeciwwskazania, jak i działania niepożądane - wyjaśnia Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.


Tlen, który wykorzystywany jest m.in. w medycynie trafia do zbiorników i butli w stanie ciekłym. Jak przypomina fizyk, Tomasz Rożek, metodę jego skraplania opracowali pod koniec XIX wieku dwaj polscy naukowcy, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski. Od tego czasu udoskonalana jest tylko technologia:


Jeżeli weźmiemy powietrze, którym oddychamy i obniżymy jego temperaturę do może -184 stopni Celsjusza, cały tlen który się w tym powietrzu znajduje skropli się. Ten skroplony tlen możemy stamtąd wyciągnąć i na tym polega metoda Wróblewskiego i Olszewskiego. Niezwykle prosta jak o niej opowiadam, ale w praktyce zrobienie tego to nie była łatwa sprawa - podkreśla Tomasz Rożek.


Jak informują urzędnicy wojewody podlaskiego wszystkie szpitale w naszym województwie mają obecnie odpowiedni zapas tlenu i zapewnione dostawy.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spada liczba nowych zakażeń w kraju - 865 przypadków w regionie

22.11.2020, 10:33

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 467 osób, jest to najmniej od 2 listopada; zmarło 330 osób – podało w niedzielę (22.11) Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu i w Wielkopolsce.


Szczepionka przeciw COVID-19 powinna być dostępna już w styczniu

21.11.2020, 18:47

Mamy sygnały od firm farmaceutycznych, że szczepionka przeciw COVID-19 dostępna będzie już w styczniu. To jedyny sposób, by przerwać epidemię - mówił w sobotę (21.11) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w pierwszym rozdaniu do Polski powinno trafić 18 mln dawek i powinny być głównie przeznaczone dla osób z grupy ryzyka.


Premier przedstawił plan walki z pandemią na najbliższe tygodnie

21.11.2020, 13:56

Ponowne podzielenie od 28 grudnia br. terytorium kraju na trzy strefy - czerwoną, żółtą i zieloną, z różnym poziomem obostrzeń, przewiduje rządowy projekt rozporządzenia przedstawiony w sobotę (21.11). Jest to jeden z trzech scenariuszy, tzw. etap stabilizacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok