Radio Białystok | Koronawirus | Ekspertka: jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem

Ekspertka: jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem

22.11.2020, 14:26, akt. 14:35

"Jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem" - ostrzega badaczka Maria Rosaria Capobianchi z zespołu naukowego z rzymskiego szpitala zakaźnego, gdzie po raz pierwszy został on wyizolowany na początku pandemii.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com

W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" w niedzielę (22.11) włoska badaczka ze szpitala Spallanzani powiedziała: "Jedynym wirusem, który do tej pory wytępiła ludzkość, jest ospa. Wszelkie prognozy szybkiego wyjścia z pandemii w związku pojawieniem się szczepionki to tylko hipoteza na pocieszenie".

Maria Rosaria Capobianchi podkreśliła: "Przeciwnik, którego mamy przed sobą jest potężny, ale poznaliśmy już bardziej śmiertelne, jak grypa hiszpanka, która pociągnęła za sobą 40 milionów ofiar i pół miliarda zakażeń". Jak dodała, tamta epidemia była cykliczna, jak wszystkie pandemie.

"Stanie się też tak tym razem" - wyjaśniła badaczka.

Jak zaznaczyła, koronawirus "nie ma celów, szerzy się i tyle, a im bardziej się replikuje, tym bardziej może przetrwać".

"Jako pasożyt, którym jest, żyje tylko wtedy, kiedy zdoła wejść do komórki i w tym momencie przejmuje kontrolę. Gdybyśmy byli doskonali w dziedzinie środków ochrony, dramat byłby znacznie mniejszy, ale doskonali nie jesteśmy, a wirus wykorzystuje każdą szczelinę, by przeniknąć i reprodukować się" - wyjaśniła badaczka.

Położyła nacisk na to, że nadal nie ma skutecznej terapii, która pozwoliłaby wygrać z Covid-19; "ograniczyć tak, ale nie wyeliminować" - zastrzegła.

"Prawdopodobne jest to, że wirus ten nie zostanie pokonany tak, jak stało się z SARS-CoV w 2002 roku, zatem obawiam się, iż będziemy mieli z nim do czynienia jeszcze długo i przez kolejne sezony, jak z falami grypy" - powiedziała biolog z laboratorium wirusologii.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lekarze przestrzegają przed leczeniem się tlenem bez odpowiedniej wiedzy i nadzoru

22.11.2020, 11:58

Tlen jest lekiem i nie można stosować go bez konsultacji, a często bez nadzoru - przypominają lekarze.


Spada liczba nowych zakażeń w kraju - 865 przypadków w regionie

22.11.2020, 10:33

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 467 osób, jest to najmniej od 2 listopada; zmarło 330 osób – podało w niedzielę (22.11) Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu i w Wielkopolsce.


Szczepionka przeciw COVID-19 powinna być dostępna już w styczniu

21.11.2020, 18:47

Mamy sygnały od firm farmaceutycznych, że szczepionka przeciw COVID-19 dostępna będzie już w styczniu. To jedyny sposób, by przerwać epidemię - mówił w sobotę (21.11) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w pierwszym rozdaniu do Polski powinno trafić 18 mln dawek i powinny być głównie przeznaczone dla osób z grupy ryzyka.


Seniorzy bezwzględnie powinni się szczepić na COVID-19

21.11.2020, 08:50

Osoby starsze bezwzględnie powinny się zaszczepić na COVID-19, kiedy szczepionka będzie już dostępna – uważa geriatra dr Jarosław Derejczyk. Pewne ryzyko działań ubocznych jest niczym w porównaniu z tym, co koronawirus może zrobić w ich płucach – dodaje.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok