Radio Białystok | Koronawirus | Wielka Brytania i Niemcy planują rozpocząć szczepienie przeciw Covid-19 już w grudniu

Wielka Brytania i Niemcy planują rozpocząć szczepienie przeciw Covid-19 już w grudniu

23.11.2020, 12:08, akt. 12:30

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia - podał w niedzielę (22.11) wieczorem dziennik "Daily Telegraph". To oznaczałoby, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.

© Fly_dragonfly - fotolia.com
© Fly_dragonfly - fotolia.com

Im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę

W piątek (20.11) minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że brytyjski rząd formalnie zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka może być dopuszczona do użytku.

Jak podał "Daily Telegraph", powołując się na źródło rządowe, w najlepszym scenariuszu decyzja MHRA może zostać podjęta w ciągu tygodnia, w związku z czym publicznej służbie zdrowia polecono, aby była gotowa do dystrybuowania szczepionki od 1 grudnia. W poniedziałek albo wtorek MHRA ma otrzymać od Pfizera i BioNTech pełen zestaw danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

Wcześniej, w rozmowie ze stacją Sky News, prezes Pfizera Albert Boula powiedział, że firma będzie gotowa do wysyłania szczepionki w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia. Wskazał też, że będzie ona je wysyłać po kolei, czyli im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę.

Wielka Brytania zawarła umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki

Wielka Brytania jako drugie państwo na świecie, po Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła proces dopuszczania szczepionki do użytku, jednak jak pisze "Daily Telegraph", w USA odpowiedzialna za to Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zajmie się tym przed 10 grudnia.

Wielka Brytania zawarła umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech i ma nadzieję na otrzymanie jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 milionów. Biorąc pod uwagę, że dla zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki, wystarczy ich dla 5 milionów osób.

W środę amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że ostateczne wyniki końcowej fazy badań przygotowywanej razem z niemiecką firmą BioNTech szczepionki, wykazały 95 proc. jej skuteczności.

Niemcy: pierwsze dawki szczepionki jeszcze przed świętami

Minister zdrowia Jens Spahn przedstawił w poniedziałek (23.11) opracowany przez rząd plan szczepień. Szef resortu zakłada, że już od połowy grudnia będą funkcjonowały w całych Niemczech specjalne ośrodki, w których zaszczepione zostaną najpierw osoby z "grup priorytetowych".

Jens Spahn tłumaczy, że projekt zakłada trzy fazy szczepień. W pierwszej fazie pacjenci będą poddawani immunologizacji w rozsianych po całym kraju prowizorycznych placówkach. 

Ponieważ niektóre z dostępnych leków nie wymagają chłodzenia, spodziewamy się pierwszych szczepień przed świętami Bożego Narodzenia 

- wyjaśnia minister zdrowia w rozmowie z portalem "RedaktionsNetzwerk Deutschland".

Plany rządu przewidują ponadto utworzenie zespołów mobilnych, mających aplikować szczepionkę osobom, które nie dotrą do centrów o własnych siłach. Każdy lekarz wyznaczony do szczepień będzie obsługiwał około 100 osób dziennie. Wspomniane centra zostaną umieszczone w większych budynkach, które w okresie lockdownu stoją puste, na przykład w halach gimnastycznych lub koncertowych, a niekiedy nawet w kościołach.

źródło: PAP/IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


AstraZeneca: skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

23.11.2020, 10:11

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek (23.11), że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw SARS-CoV-2, opracowanej przez ten koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła ok. 90 proc.


Szczepionka przeciw COVID-19 powinna być dostępna już w styczniu

21.11.2020, 18:47

Mamy sygnały od firm farmaceutycznych, że szczepionka przeciw COVID-19 dostępna będzie już w styczniu. To jedyny sposób, by przerwać epidemię - mówił w sobotę (21.11) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w pierwszym rozdaniu do Polski powinno trafić 18 mln dawek i powinny być głównie przeznaczone dla osób z grupy ryzyka.


Seniorzy bezwzględnie powinni się szczepić na COVID-19

21.11.2020, 08:50

Osoby starsze bezwzględnie powinny się zaszczepić na COVID-19, kiedy szczepionka będzie już dostępna – uważa geriatra dr Jarosław Derejczyk. Pewne ryzyko działań ubocznych jest niczym w porównaniu z tym, co koronawirus może zrobić w ich płucach – dodaje.


Prof. Horban: na początku nie będziemy szczepić dzieci

20.11.2020, 08:36

Na początku nie będziemy szczepić dzieci na koronawirusa - powiedział w piątek (20.11) główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że priorytetem jest ochrona ludzi najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.


Kraska: nie chcemy zmuszać do szczepienia. To jednak jedyna metoda zakończenia pandemii

19.11.2020, 14:34

Nie chcemy Polaków zmuszać do szczepienia przeciwko COVID-19, ale chcemy przekonać, że jest to jedyna metoda, aby zakończyć pandemię i powrócić do normalności - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, gwarantuje to tylko zaszczepienie, uodpornienie 60 proc. populacji.


Połowa Polaków nie chce się szczepić?

18.11.2020, 09:33

Szczepionki przeciw koronawirusowi są coraz bliżej, ale rośnie też sceptycyzm wobec nich; z sondażu United Surveys na zlecenie "DGP" i RMF FM wynika, że liczba osób, które nie chciałyby się zaszczepić, rośnie i obecnie jest ich ponad 50 proc. - czytamy w środowym (18.11) "Dzienniku Gazecie Prawnej".


KE zatwierdziła umowę z firmą CureVac na dostawę szczepionek na COVID-19

17.11.2020, 18:27

Komisja Europejska zatwierdziła umowę z niemiecką firmą CureVac na dostawy 405 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Pierwsza partia ma wynieść 225 milionów dawek, z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok