Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Gut: pierwsze restrykcje wyhamowały epidemię, teraz powinny być spadki

Prof. Gut: pierwsze restrykcje wyhamowały epidemię, teraz powinny być spadki

23.11.2020, 17:39, akt. 17:49

Pierwsze restrykcje wyhamowały epidemię, a teraz powinny być spadki - powiedział prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie oczywiście nie da się wykryć wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale średnie tygodniowe dają pole do delikatnego optymizmu.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Notujemy powolny spadek liczby zakażeń

Widać wyraźnie, że notujemy powoli spadek. Ja patrzę na dane tygodniowe, bo w codziennym raportowaniu nie widzimy zawsze pełnego obrazu sytuacji. Jakiś wynik spłynie później, jednego dnia jest więcej testów, a drugiego mniej, więc lepiej analizować wszystko w ujęciu siedmiodniowym. Nie zmienia to faktu, że widać wyhamowanie epidemii, co jest wynikiem pierwszych restrykcji. Teraz powinny zacząć się spadki 

– podkreślił wirusolog.

Zdaniem eksperta o tym, że jest wyraźnie lepiej, będzie można powiedzieć, gdy średnia dziennych zakażeń z ostatnich siedmiu dni spadnie poniżej 10 tys. nowych przypadków.

Na to jednak trzeba poczekać, bo wzrosty zdaniem prof. Guta zawsze są szybsze niż spadki.

"Zalecenia w okresie epidemii muszą uwzględniać aspekty psychologicznie"

Wirusolog pytany o plan delikatnego luzowania obostrzeń, m.in. w zakresie handlu od kolejnej soboty, wyraził zrozumienie dla takiej decyzji rządu.

Święta Bożego Narodzenia są w Polsce tradycją. Rząd nie mógł sobie pozwolić na to, aby nie było możliwości zakupów przed tym okresem, bo groziłoby to masowym buntem społecznym. Wówczas większość nie przestrzegałaby także innych obostrzeń. Zalecenia w okresie epidemii muszą uwzględniać także aspekty psychologicznie, dlatego rozumiem tę decyzję 

– powiedział.

Jako słuszne ocenił zapowiedzi związane ze zgrupowanie ferii we wszystkich regionach w pierwszych tygodniach stycznia. Dodał, że oczywiście musi być to powiązane z zamknięciem hoteli i pensjonatów.

Prof. Gut: efekty szczepień odczujemy w kolejnym jesiennym sezonie 

Odnosząc się do kwestii możliwości szczepienia Polaków od stycznia, wyraził w tej sprawie sporo wątpliwości.

Dziennie możemy myśleć o zaszczepieniu ok. 50 tys. osób. To realne możliwości, gdy oczywiście zabezpieczymy miejsca szczepień w odpowiednie chłodnie, bo inaczej więcej szczepionek zmarnujemy niż wykorzystamy. To pozwala myśleć o zaszczepieniu 1,5 mln osób miesięcznie. Gdybyśmy chcieli myśleć o progu zatrzymania szerzenia epidemii, konieczne jest zaszczepienie 60 proc. obywateli. Oczywiście, jeżeli zaczniemy szczepienia od grup ryzyka, to po pewnym czasie ograniczymy śmiertelność wirusa, jak i jego najgorsze skutki dla systemu ochrony zdrowia. Realne jest jednak to, że efekty szczepień globalnie odczujemy w kolejnym jesiennym sezonie zakażeń – w 2021 roku 

– zakończył wirusolog. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W tym tygodniu zapadnie decyzja, czy badania przesiewowe będą obowiązkowe

23.11.2020, 11:14

W tym tygodniu będzie podjęta decyzja, czy badania przesiewowe w trzech regionach pod kątem koronawirusa będą dla wszystkich chętnych, czy będą obowiązkowe – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzja zapadnie po dyskusji z epidemiologami.


AstraZeneca: skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

23.11.2020, 10:11

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek (23.11), że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw SARS-CoV-2, opracowanej przez ten koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła ok. 90 proc.


Czym spowodowana jest wysoka liczba zgonów na COVID-19 w ostatnich dniach?

19.11.2020, 17:18

Wysoka liczba zgonów na COVID-19, raportowana w ostatnich dniach, to efekt dużej liczby zakażeń dwa tygodnie temu - ocenił prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że stabilizacja epidemii powinna spowodować za około 10 dni spadek śmiertelnych przypadków.


Prof. Gut: teraz epidemia nie rośnie

18.11.2020, 08:08

W tym momencie epidemia nie rośnie. Gdy zadziała druga partia obostrzeń - liczba nowych zakażeń będzie spadać - ocenił prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że zasadniczo spadek liczby testów w Polsce wynika z mniejszej liczby pacjentów zgłaszających się do lekarzy POZ.


Prof. Gut: jeżeli Covid jest taki, jak inne koronawirusy, to szczepienie trzeba będzie powtarzać

14.11.2020, 19:55

Jeżeli spełni się czarny scenariusz, że Covid jest taki, jak inne koronawirusy, to szczepienie będzie trzeba powtarzać mniej więcej co trzy lata - podkreślił w sobotę (14.11) wirusolog prof. Włodzimierz Gut.


Prof. Gut: pierwsze obostrzenia zaczynają dawać efekty

12.11.2020, 12:16

Pierwsze obostrzenia zaczynają dawać efekty - ocenił prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że wyhamowanie tendencji wzrostowej zakażeń jest oczywiście pozytywne, ale nie wolno odtrąbić sukcesu, bo wtedy szybko poniesiemy porażkę.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok