Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Flisiak: to kwestia czasu, kiedy epidemia wygaśnie

Prof. Flisiak: to kwestia czasu, kiedy epidemia wygaśnie

26.11.2020, 09:42, akt. 09:45

To kwestia czasu, kiedy epidemia wygaśnie; na pewno nastąpi to wraz z latem, a wcześniej mogą mieć na to wpływ inne czynniki, tj. kontakt społeczeństwa z wirusem czy też szczepionka - powiedział w czwartek (26.11) prof. Robert Flisiak.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum
Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak powiedział w TVN24, że obecne zmniejszenie się liczby osób zakażonych w dziennych statystykach to "delikatna stabilizacja, która jest bardzo krucha i w każdej chwili może się załamać". Zauważył jednak, że około 30 tys. wykonywanych dziennie testów, to jest "zdecydowanie za mało".

Powiedział również, że "to kwestia czasu, kiedy ta epidemia wygaśnie". Jako czynniki wpływające na jej wygasanie wskazał nastanie lata oraz kontakt społeczeństwa z wirusem, a także szczepionkę."Uczymy się tego wirusa w cyklu rocznym i wiemy, że zeszłoroczne spadki zaczęły się w maju" - powiedział prof. Flisiak, zaznaczając, że miały one również związek z wprowadzanymi wtedy restrykcjami.

Mówiąc o osobach, które nie poddają się testowaniu na koronawirusa, których - ocenił - jest "coraz więcej", prof. Flisiak wskazywał, że to źle, że ten odsetek rośnie, bo "to się kończy zbyt późnym diagnozowaniem, zbyt późnym trafieniem do szpitala i zbyt późnym rozpoczęciem leczenia".

Nawiązując do decyzji rządu o organizacji ferii zimowych dla dzieci w jednym terminie, Flisiak ocenił, że "sytuacja jest na tyle dynamiczna, że z taką decyzją można się było jeszcze wstrzymać". "Uważam, że nie jest dobrym pomysłem zagęszczanie ludzi w jednym czasie" - dodał.

"My się uczymy tej epidemii. Ten okres zimowy, okołonoworoczny, feryjny, jest pierwszym, którego doświadczamy w tych warunkach, z taką epidemią w historii nowoczesnej medycyny. W związku z tym, nie ma dobrych rozwiązań, każde będzie złe. Rozwiązanie, które nasili obostrzenia, upośledzi funkcjonowanie gospodarki. Rozwiązanie, które je złagodzi, może przyczynić się do rozszerzenia epidemii. Oba rozwiązania na koniec mogą załamać system opieki zdrowotnej" - mówił prof. Flisiak.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Badanie: szczepionka przeciwko gruźlicy chroni przed zakażeniem SARS-CoV-2

26.11.2020, 09:34

Szczepionka BCG przeciwko gruźlicy skutecznie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - twierdzą wirusolodzy ze szpitala akademickiego Cedars-Sinai w Los Angeles (USA). Ich zdaniem potwierdziło to badanie przeprowadzone na grupie ponad 6 tys. osób zatrudnionych w tym szpitalu.


Ekspert: automatyczna kwarantanna dla podejrzanych o COVID-19 zniechęca do testów

26.11.2020, 09:24

Nakładanie na osoby podejrzane o COVID-19 prewencyjnej kwarantanny zniechęca je do zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonywania testu wykrywającego wirusa SARS-CoV-2 – podkreślił przewodniczący komisji młodych lekarzy warszawskiej izby lekarskiej dr Paweł Doczekalski.


Osocze - cenna pomoc w walce z koronawirusem

26.11.2020, 09:13

Osocze osób, które pokonały koronawirusa, zawiera cenne przeciwciała, które pomagają w leczeniu chorych na COVID-19. Osocze oddane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane nawet u trzech pacjentów, a procedura jego pobrania trwa ok. 30-40 min.


Najwięcej zgonów od początku pandemii - zmarło ponad 670 osób

25.11.2020, 10:09

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też informacje dotyczące zgonów pacjentów z powodu COVID-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok