Radio Białystok | Koronawirus | Lek na depresję może zapobiegać pogorszeniu wydolności oddechowej u chorych na COVID-19

Lek na depresję może zapobiegać pogorszeniu wydolności oddechowej u chorych na COVID-19

2.12.2020, 09:35, akt. 09:40

Dzięki wczesnemu zastosowaniu leku na depresję o nazwie fluwoksamina można zapobiec pogorszeniu wydolności oddechowej u chorych na COVID-19 i hospitalizacji – wynika z badania, które publikuje czasopismo "Journal of the American Medical Association".

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Naukowcy, którymi kierował dr Eric Lenze z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA), przeprowadzili badanie kliniczne wśród 152 pacjentów w wieku 18 i więcej lat, ze stanów Missouri bądź Illinois. U wszystkich zdiagnozowano COVID-19, który przebiegał łagodnie.

Chorych podzielono losowo na dwie grupy: jedna w ciągu pierwszych siedmiu dni od wystąpienia objawów COVID-19 zażywała fluwoksaminę, a druga placebo. Terapia była stosowana w warunkach domowych.

Okazało się, że żaden pacjent z grupy stosującej fluwoksaminę nie doświadczył pogorszenia wydolności oddechowej. Zgodnie z przyjętymi kryteriami dochodzi do niego, gdy nastąpi spadek wysycenia krwi tlenem do 92 proc. lub poniżej, pojawią się trudności w oddychaniu lub konieczny będzie pobyt w szpitalu z powodu zapalenia płuc.

W grupie stosującej placebo odsetek osób, które spełniły kryteria pogorszenia wydolności oddechowej wyniósł 8,3 proc., część wymagała pobytu w szpitalu.

Zdaniem badaczy wyniki te wskazują, że fluwoksamina może zmniejszyć ryzyko niewydolności oddechowej i hospitalizacji u chorych na COVID-19, jeśli będzie podawana we wczesnej fazie choroby.


"To badanie kontrolowane placebo wskazuje, że fluwoksamina może zapobiegać rozwojowi poważnych problemów oddechowych u osób, które mają łagodnie przebiegający COVID-19 (…). To obiecujące odkrycia i czekamy na przeprowadzenie znacznie większego badania w nadchodzących tygodniach, aby kontynuować ocenę skuteczności fluwoksaminy" - powiedział prowadzący badanie dr Eric Lenze.


Jego zespół wybrał do badania ten lek – stosowany przeważnie w terapii nerwicy natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne) – u chorych na COVID-19 ze względu na jego silne właściwości przeciwzapalne. Zdaniem naukowców może to zapobiegać burzy cytokinowej - masywnej, czasem śmiertelnej, reakcji układu odporności na zakażenie koronawirusem, czy innymi patogenami.


"Obecnie mamy dowód na to, że niedrogi, bezpieczny i dostępny lek może przeciwdziałać pogorszeniu stanu zdrowia oraz hospitalizacji z powodu COVID-19" - skomentował Steve Kirsch, założyciel Funduszu Wczesnego Leczenia COVID-19 (COVID-19 Early Treatment Fund - CETF), który finansował badanie.


Jego zdaniem badanie to potwierdza to, na co wskazywały dotychczas inne prace, m.in. wieloośrodkowe badanie przeprowadzone we Francji. Wykazano w nim, że leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), do których należy fluwoksamina, znacznie zmniejszają potrzebę sztucznej wentylacji i ryzyko zgonu z powodu COVID-19.

Największe korzyści dawały leki, które również silnie stymulują receptor sigma-1 (agoniści receptora) – jak fluwoksamina - przez co hamują ogólnoustrojowe procesy zapalne, jakie towarzyszą na przykład rozwojowi sepsy.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wirus SARS-CoV-2 może docierać do mózgu przez nos

2.12.2020, 09:26

Wirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej przedostaje się do mózgu poprzez włókna nerwowe w błonie śluzowej nosa – ustalił multidyscyplinarny zespół specjalistów z Niemiec. O badaniach informuje "Nature Neuroscience".


Wirusolog: w najbliższe święta spotkam się z rodziną za pośrednictwem komunikatora

2.12.2020, 09:13

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, tradycyjnie chcielibyśmy spotkać się z bliskimi. Biorąc jednak pod uwagę sytuację epidemiczną, powinniśmy zachowywać się szczególnie ostrożnie i z rozwagą. W tym roku z rodziną spotkam się poprzez komunikator - powiedziała wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.


Według części lekarzy rodzinnych wykonywanie testów antygenowych w gabinetach POZ to duży problem

2.12.2020, 08:00

Lekarze rodzinni mogą samodzielnie wykonywać testy antygenowe na koronawirusa w swoich gabinetach. Ich wyniki będą ujmowane w dobowych statystykach zakażeń - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok