Radio Białystok | Koronawirus | W Moskwie rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw Covid-19

W Moskwie rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw Covid-19

4.12.2020, 14:23, akt. 14:29

W Moskwie rozpoczęły się w piątek (4.12) elektroniczne zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 przy użyciu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Ze szczepień mogą skorzystać osoby z głównych grup ryzyka: nauczyciele, lekarze i pracownicy miejskich służb socjalnych.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Same szczepienia, jak zapowiadały władze, rozpoczną się 5 grudnia i będą wykonywane w 70 punktach w stolicy Rosji. Tymczasem Sputnik V wciąż jeszcze przechodzi trzecią fazę badań klinicznych wśród ponad 40 tysięcy ochotników.

Przyjmowanie szczepionek w wybranych grupach rozpoczęło się już wcześniej. Pod koniec października władze stolicy mówiły, że zaszczepiło się około 2,5 tys. lekarzy i nauczycieli.

Obecnie warunkiem zaszczepienia jest brak chorób przewlekłych. Nie będą też szczepione osoby niepełnoletnie i w wieku powyżej 60 lat, ani też kobiety w ciąży i matki karmiące.

Punkty szczepień działać będą od godz. 8 do godz. 20. W kolejnych tygodniach, wraz z dostawami Sputnika V do Moskwy, kampania szczepień może też objąć inne grupy zawodowe. Merostwo poinformowało o 70 punktach, choć wcześniej mer Siergiej Sobianin mówił o przygotowaniu 300 takich punktów.

Procedura trwać będzie co najmniej godzinę, m.in. z powodu konieczności rozmrożenia preparatu.

Władze Moskwy zaprzeczyły w czwartek doniesieniom, które pojawiły się w mediach społecznościowych, iż lekarze miejskich szpitali i przychodni są zmuszani do zaszczepienia się i że z tego powodu w jednym ze szpitali lekarze zaczęli odchodzić z pracy.

Ochotnicy, którzy biorą udział w ostatniej fazie badań klinicznych Sputnika V, mają znajdować pod obserwacją medyczną do końca stycznia 2021 roku. Ostateczne rezultaty twórcy szczepionki otrzymają za kolejne pół roku, w lipcu 2021 roku.

Minister zdrowia Rosji Michaił Muraszko mówił w listopadzie, że ogółem w Rosji zaszczepiło się Sputnikiem V ponad 100 tysięcy osób z grup ryzyka.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Będzie można zaszczepić się rosyjską szczepionką na COVID-19?

12.11.2020, 19:34

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek (12.11) o rozmowach prowadzonych z rosyjskim instytutem, który opracował szczepionkę na koronawirusa Sputnik V, w sprawie jej potencjalnego zastosowania w walce z COVID-19.


Rosja rozpoczęła produkcję szczepionki na koronawirusa

15.08.2020, 08:11

W Rosji rozpoczęła się produkcja szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowało we sobotę (15.08) ministerstwo zdrowia w Moskwie. Preparat powstał w ośrodku epidemiologii i mikrobiologii im. Nikołaja Gamalei. 11 sierpnia został oficjalnie zarejestrowany.


WHO rozmawia z Moskwą o rosyjskiej szczepionce przeciwko koronawirusowi

12.08.2020, 09:25

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i rosyjskie władze zdrowotne omawiają proces przyznania ewentualnej wstępnej kwalifikacji WHO dla zarejestrowanej w Rosji szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował rzecznik Organizacji Tarik Jasarević.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok