Radio Białystok | Koronawirus | Grzesiowski: liczba zachorowań na koronawirusa nie będzie szybko spadała

Grzesiowski: liczba zachorowań na koronawirusa nie będzie szybko spadała

5.12.2020, 18:31, akt. 18:39

Liczba zachorowań nie będzie szybko spadać, bo mamy sporo zakażeń, które wymykają się spod kontroli - powiedział ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 Paweł Grzesiowski. Najskuteczniejsze w tej sytuacji jest przeprowadzanie większej liczby testów, także u osób bezobjawowych - dodał.

Designed by www.freepik.com
Designed by www.freepik.com

Grzesiowski: mamy sporo zakażeń, które wymykają się spod kontroli

W sobotę (5.12) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 430 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 502 osoby. Ostatniej doby wykonano ponad 35,8 tys. testów na koronawirusa, w tym 10,1 tys. antygenowych.

Jak wskazał Grzesiowski, przy tej liczbie testów nie ma intensywnego spadku liczby zakażeń, co potwierdza, że mamy wypłaszczoną krzywą zachorowań, "niestety na poziomie powyżej 10 tys.".

Na ten moment widać, że liczba zachorowań nie będzie dalej szybko spadała, bo mamy sporo zakażeń, które wymykają się spod kontroli - nietestowanych, albo rodzinnych 

- ocenił Grzesiowski. 

Dodał, że widać je potem po "rosnącej liczbie zakażeń objawowych i wykrywanych dopiero w szpitalach".

Wiele osób unika wykonania testu na obecność koronawirusa

Zdaniem Grzesiowskiego liczba zgonów nie powinna być brana pod uwagę, jeżeli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji, bo "koreluje z poziomem zachorowań sprzed 2-3 tygodni". Przyznał, że średnie tygodniowe zachorowań są wprawdzie niższe, ale nie jest to taki trend spadkowy, jak by się mogło wydawać, "że spadnie poniżej 5 tys. zachorowań dziennie bardzo szybko".

Według Grzesiowskiego najskuteczniejszym sposobem działania w tej sytuacji jest przeprowadzanie większej liczby testów - tym bardziej, że mamy już bardzo dużo placówek, które wykonują testy antygenowe.

Pacjenci często nie zgłaszają się do badań, bo nie chcą znaleźć się w systemie nadzoru sanitarnego - oznacza to bowiem obowiązkową izolację, rodzinną kwarantannę 

- zaznaczył. 

Zwrócił uwagę, że często dostęp do testów jest utrudniony, np. dla osób starszych, chorujących w domu.

Jak podkreślił ekspert, bardzo dużo o rzeczywistej sytuacji pandemicznej w kraju mówią precyzyjne dane dotyczące liczby testów genetycznych i antygenowych, z rozbiciem na wyniki dodatnie i ujemne na poziomie powiatów. 

Tych danych nie mamy 

- powiedział. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: 12 430 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 502 osoby

5.12.2020, 10:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę (5.12) o nowych 12 430 zakażeniach koronawirusem, w tym o 287 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarły 104 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 398 osób.


Grzesiowski: zaszczepienie kilkudziesięciu mln ludzi zajmie co najmniej rok

3.12.2020, 09:32

Nawet jeśli rozpoczniemy szczepienia w lutym, to one będą trwać co najmniej rok. Nie miejmy złudzeń, zaszczepienie 20 czy nawet 30 mln ludzi zajmie co najmniej rok - powiedział w czwartek ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 Paweł Grzesiowski.


Grzesiowski: od 2 tygodni obserwuje się stabilizację liczby nowych zakażeń

19.11.2020, 09:33

Zahamowanie wzrostu dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 obserwujemy od ok. 2 tygodni - powiedział pediatra dr Paweł Grzesiowski. Dodał, że teraz nie wolno popełnić błędu z wiosny - zbyt szybkiego i niekontrolowanego luzowania obostrzeń.


Dr Grzesiowski: bez szczepionki jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego

26.10.2020, 19:53

To nie jest pierwszy i ostatni lockdown. Dopóki nie będzie szczepionki jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego kontrolując liczbę przypadków i miejsc w szpitalach – powiedział pediatra, immunolog, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.


Ekspert: warto stosować maseczki w pomieszczeniach

28.07.2020, 08:15

Warto stosować maseczki w pomieszczeniach, bo zmniejszają emisję koronawirusa – przekonuje dr Paweł Grzesiowski. Zauważa przy tym, że z powodu niejednolitej komunikacji ludzie zaczęli powątpiewać, czy noszenie masek ma sens. Potrzebna jest więc skuteczna strategia informacyjna promująca profilaktykę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok