Radio Białystok | Koronawirus | Wielka Brytania: nowy wariant koronawirusa ma niezwykle dużą liczbę mutacji

Wielka Brytania: nowy wariant koronawirusa ma niezwykle dużą liczbę mutacji

21.12.2020, 12:24, akt. 12:33

Nowy wariant koronawirusa, który szybko rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, ma "niezwykłą dużą liczbę mutacji" - poinformowała w poniedziałek (21.12) wirusolog Wendy Barclay w wywiadzie dla BBC.

science photo, Fotolia.com
science photo, Fotolia.com

Nowa odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż dotychczasowa

- Zwykle widzimy wirusy różniące się od siebie jedną lub dwiema zmianami, ale ten ma 22 jednocześnie. To natychmiastowo jest czymś w rodzaju dzwonka alarmowego, ale biologicznie jest to możliwe, że wirus mógł zmienić sposób, w jaki się zachowuje z powodu tych mutacji - powiedziała prof. Barclay, szefowa wydziału chorób zakaźnych w Imperial College London.

Jak dodała, teraz ważne jest, aby zrozumieć, czy szczepionki są nadal skuteczne przeciwko nowemu wariantowi.

Naukowcy mówią, że nowa odmiana - określana VUI-202012/01 - rozprzestrzenia się do 70 proc. szybciej niż dotychczasowa, choć na razie nie ma dowodów, by powodowała ostrzejszy przebieg choroby. Jednak, jako że liczba zgonów jest pochodną liczby zakażeń, samo szybsze rozprzestrzenianie się wirusa zapewne będzie prowadzić do rosnącej liczby zmarłych.

Wirusolog z Charite: Myślę, że nowa mutacja koronawirusa już jest w Niemczech

Wirusolog z berlińskiej kliniki Charite Christian Drosten ostrzega przed stosowaniem taktyki zastraszania w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa. Uważa przy tym, że ta odmiana SARS-CoV-2 już jest w Niemczech.

W wywiadzie udzielonym rozgłośni Deutschlandfunk w poniedziałek (21.12) rano Drosten oświadczył, że wiele z tego, co zostało powiedziane i napisane na temat nowego wariantu koronawirusa odkrytego na Wyspach Brytyjskich, nie zostało jeszcze potwierdzone naukowo. Brytyjscy naukowcy ogłoszą bardziej szczegółowe informacje dopiero w najbliższych dniach.

Aktualne twierdzenia, że nowy wariant SARS-CoV-2 jest o 70 procent bardziej zaraźliwy, nie są oparte na wiarygodnych ustaleniach, ale są wartościami szacunkowymi, które przedostały się za pośrednictwem polityków do mediów. 

Jednocześnie wirusolog ocenił obecną procedurę wstrzymania podróży z Wielkiej Brytanii jako ostrożną i właściwą. Niemcy w nocy z niedzieli na poniedziałek zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią.

Drosten przypomniał, że są kraje, w których w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii stwierdzono nową mutację koronawirusa, ale nie nastąpił tam dotychczas silny wzrost infekcji. Jednocześnie podkreślił, że nie zamierza bagatelizować nowej formy koronawirusa.

Według wirusologa istnieją przesłanki wskazujące na to, że nowy koronawirus już dawno pokonał wiele granic. 

Myślę, że to jest już w Niemczech. Mutacja wirusa rozprzestrzenia się w Anglii od kilku miesięcy i przedostała się do różnych krajów europejskich. Wiemy, że jest w Europie, a nawet w Australii. Dlaczego nie miałoby jej być w Niemczech? 

- powiedział.

Drosten nie uważa, że mutacja ma jakikolwiek wpływ na skuteczność szczepionek na Covid-19. Nowa odmiana SARS-CoV-2 nie jest wystarczająco rozległa, a skuteczność szczepionek jest zbyt szeroka, by nie miały działać na nową mutację - uważa niemiecki wirusolog.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obowiązuje zakaz lotów z Wielkiej Brytanii do Polski

21.12.2020, 08:05

Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.


Przywódcy Francji i Niemiec oraz szefowie instytucji UE rozmawiali o nowej odmianie koronawirusa

20.12.2020, 21:13

Nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, był tematem niedzielnych konsultacji między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.


WHO wzywa do zaostrzenia kontroli wz. z nowym wariantem koronawirusa

20.12.2020, 16:48

Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w niedzielę (20.12) kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Poza Wielką Brytanią przypadki zakażeń nową odmianą SARS-CoV-2 wykryto m.in. w Danii i Holandii.


Brytyjski rząd: wykryliśmy nowy wariant koronawirusa

14.12.2020, 18:33

Wykryto nowy wariant koronawirusa w Zjednoczonym Królestwie. Brytyjski minister zdrowia poinformował, że zidentyfikowana przez lekarzy i naukowców wersja rozprzestrzenia się szybciej, niż poprzednie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok