Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Flisiak o wzroście zachorowań: to efekt spotkań świąteczno-noworocznych

Prof. Flisiak o wzroście zachorowań: to efekt spotkań świąteczno-noworocznych

8.01.2021, 08:02, akt. 08:18

Zwiększona liczba zachorowań na COVID-19 w ostatnich dniach to głównie efekt spotkań świąteczno-noworocznych. Realną skalę ewentualnego nasilenia epidemii w Polsce poznamy w połowie przyszłego tygodnia, gdy zestawimy opublikowane wówczas dane z tymi z tego tygodnia – powiedział prof. Robert Flisiak.

Fotolia.com
Fotolia.com

Liczba zakażeń to efekt spotkań świąteczno-noworocznych

W czwartek (7.01) Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 12054 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 186 osób. W środę resort zdrowia informował o 14151 zakażonych i 553 zgonach.

- Taka liczba to efekt spotkań świąteczno-noworocznych – powiedział prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ), kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Według niego pełniejszy obraz epidemii, oparty na wykonanych testach, będzie znany w przyszłym tygodniu – na podstawie wyników podanych między wtorkiem a czwartkiem, te podawane w inne dni nie są miarodajne. Będzie je można wówczas zestawić z danymi z tego tygodnia i dokonać oceny trendu. Obraz zachorowań zakłóciły również dni wolne, w tym święto Trzech Króli – zwrócił uwagę prof. Flisiak.

Prof. Flisiak: obserwujemy bardzo nieetyczne zachowania firm

Lekarz wskazał również na problem z realizacją programu szczepień w grupie zero. 

- Niestety obserwujemy bardzo nieetyczne zachowania firm, które nie mają nic wspólnego z opieką nad chorymi, a zgłaszają swoich pracowników do szczepienia w grupie zero – zauważył.

Taka sytuacja wynika z tego, że w strategii szczepień nie doprecyzowano, co oznacza sektor opieki zdrowotnej. Powoduje to różne dziwne zagrania. Mamy przykład znanej firmy produkującej kosmetyki, której prawnicy stwierdzili, że jej pracownicy kwalifikują się jako sektor opieki zdrowotnej do szczepienia w pierwszej kolejności. Mam nadzieję, że nie znajdzie się szpital, który zaszczepi ten zakład, bo chyba musiał będzie się liczyć z karami o wiele wyższymi niż WUM w niedawnym zdarzeniu 

– stwierdził prof. Flisiak.

Innym przykładem wskazanym przez eksperta są kierownictwa szpitali, które stwierdziły, że najpierw zaszczepią 1500 pracowników firm współpracujących z nimi, a dopiero potem pracowników opieki zdrowotnej z jednostek, w których nie ma punktów szczepień.

- Taka skandaliczna sytuacja, zgodnie z moją wiedzą, ma mieć miejsce w jednym z warszawskich szpitali – wskazał.

Taka sytuacja prowadzi do tego, że w grupie zero szczepione bywają osoby młode i zdrowe. One spychają automatycznie na późniejszy termin tych, na których nam najbardziej zależy, czyli seniorów – osoby powyżej 60. roku życia, a szczególnie powyżej 80. roku życia – dodał.

Jak przypomniał prof. Flisiak, celem programu szczepień jest udrożnienie systemu opieki zdrowotnej i zmniejszenie śmiertelności. 

Jeżeli już ktoś ma chorować, niech będą to osoby młodsze, które przechodzą chorobę łagodnie. One z reguły nie są zagrożone śmiercią z powodu COVID-19 

– przypomina ekspert.

Trwa szczepienie personelu medycznego

Ekspert pytany, czy szczepionka Moderny, która być może pojawi się w Polsce w przyszłym tygodniu, przyniesie przełom, studzi emocje.

Nie, zwłaszcza że ona zasili dotychczasową pulę szczepionek Pfizera tylko w niewielkim stopniu. Zapewne dopiero w marcu będzie jej zdecydowanie więcej – odpowiedział. 

Podkreślił, że te dwa preparaty są do siebie bardzo podobne pod względem skuteczności, sposobu działania i profilu bezpieczeństwa, a różnią się warunkami transportu i przechowywania.

Z obserwacji prof. Flisiaka wynika, że w jego szpitalu zaszczepiła się już zdecydowana większość personelu.

Praktycznie wszyscy lekarze i pielęgniarki zostali zaszczepieni, nawet ci, którzy jeszcze niedawno mówili, że tego nie uczynią. Podobnie jest w innych placówkach opieki zdrowotnej. Wszystkie prognozy o niskim zainteresowaniu w służbie zdrowia nie sprawdziły się, a pseudonaukowe wymysły antyszczepionkowców nie odniosły skutku – zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że wraz z upływem czasu dostępność do szczepień będzie coraz lepsza, bo zwiększy się liczba punktów szczepiących, produkcja dotychczasowych preparatów i być może pojawią się nowe, nad którymi jeszcze trwają prace badawcze.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 25 mln

7.01.2021, 18:33

Liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekroczyła w Europie w czwartek 25 mln - podała agencja Reutera, powołując się na własne obliczenia. W kilku krajach przywrócono lub przedłużono lockdown z uwagi na trudności miejscowej służby zdrowia.


Michał Dworczyk: na tym etapie nie będzie możliwości wyboru szczepionki na COVID-19 przez pacjenta

7.01.2021, 16:38

Na tym etapie nie będzie możliwości wyboru szczepionki na COVID-19 przez pacjenta, na razie w ogóle dostępna w Polsce jest wyłącznie szczepionka firmy Pfizer - powiedział w czwartek (7.01) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.


12 054 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce - 272 w Podlaskiem

7.01.2021, 10:37

Badania potwierdziły 12 054 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 186 osób – podało w czwartek (7.01) Ministerstwo Zdrowia.


Piotr Müller: rząd podejmuje działania na rzecz zwiększenia dostaw szczepionek jeszcze w pierwszym kwartale roku

7.01.2021, 09:26

Rząd podejmuje działania na rzecz zwiększenia dostaw szczepionek na koronawirusa jeszcze w pierwszym kwartale tego roku; logistycznie Polska jest przygotowana na szczepienie 3-4 mln osób miesięcznie, do środowego (7.01) popołudnia zaszczepiono ponad 153 tys. osób - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.


Prof. Fal: wahania dotyczące zachorowalności na COVID-19 są rzeczą normalną

6.01.2021, 18:38

Wahania w zachorowalności są rzeczą normalną i zależą od naszego postępowania - skomentował ostatnie dane dotyczące liczby zachorowań prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA.


W Podlaskiem sukcesywnie zmniejsza się liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem

6.01.2021, 12:00

Sukcesywnie zmniejsza się w podlaskich szpitalach liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem i wymagających hospitalizacji - podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Od 1 do 11 stycznia będzie to niespełna 340 łóżek.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok