Radio Białystok | Koronawirus | Dr Sutkowski: "Pandemia ma się niestety dobrze"

Dr Sutkowski: "Pandemia ma się niestety dobrze"

9.01.2021, 12:55, akt. 13:08

Mamy do czynienia z rodzajem status quo. Koronawirus nie wygrywa, ale my z nim też nie - tak prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski ocenił ostatnie dane o sytuacji epidemicznej. Według MZ wykryto w sobotę (9.01) ok. 10,5 tys. nowych przypadków zakażenia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Wirus z nami nie wygrywa, ale my z nim też nie"

Jak poinformowało w sobotę (9.01) ministerstwo, w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 100 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób. W tym czasie wykonano 58 371 testów.

Duża liczba zgonów świadczy o tym, że pandemia ma się niestety dobrze. Mamy do czynienia z podobną sytuacją od kilku tygodni. Można to określić jako pat z blokiem. Wirus z nami nie wygrywa, ale my z nim też nie. Jest pewne status quo 

- powiedział dr Sutkowski.

Jego zdaniem, cały czas widać efekt zachowań społecznych z okresu świąteczno-noworocznego. 

Mimo, że od wigilii minęło kilkanaście dni, te efekty dalej są widoczne, bo ludzie zakażają się stopniowo, w pewnym ciągu, a nie wszyscy w tym samym momencie 

- wyjaśnił dr Sutkowski.

Dr Sutkowski: powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość

Jak zaznaczył Sutkowski, dalszy rozwój wypadków będzie zależał od decyzji administracyjnych. 

Jeżeli zwycięży model powrotu do szkół, to możemy spodziewać się wzrostu liczby zakażeń. Jeżeli zostaniemy w mniejszym lub większym lockdownie, to prawdopodobnie będziemy się utrzymywali jeszcze przez kilka tygodni na nieco spadającym, ale podobnym poziomie. Wydaje się, że skutki okresu świąteczno-noworocznego już się wtedy zakończą - ocenił.

Podkreślił jednocześnie, że wszystko dzieje się kosztem średnio ponad 300 zgonów dziennie, "i to jest koszt olbrzymi, z którym nikt nie powinien się godzić".

Ta liczba zależy od obecności samego wirusa, również i jego nowej odmiany, ale też niestety znacznego przeciążenia systemu opieki zdrowotnej oraz późnego zgłaszania się pacjentów. Zgłaszają się do nas pacjenci zwykle w drugim tygodniu choroby, kiedy ich stan jest dużo groszy 

- powiedział Sutkowski.

Jak dodał, docelowo wygramy z koronawirusem, ale powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość, także z tego, jakim kosztem osiągnięto to zwycięstwo. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sutkowski: liczba zakażeń i zgonów na COVID-19 znów będzie wyższa

28.12.2020, 13:00

Moim zdaniem niskie liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 i zgonów na COVID-19 wynikają z okresu świątecznego, a od wtorku do czwartku znów będą wyższe - powiedział dr Michał Sutkowski. Zdaniem eksperta, etap pandemii jest podobny do tego przed świętami.


Dr Sutkowski: byłbym zwolennikiem jeszcze mocniejszych restrykcji

18.12.2020, 09:06

Byłbym zwolennikiem jeszcze mocniejszych restrykcji, ale krótkich, a co najważniejsze – z pokazaniem jasnego, pozytywnego celu – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Zaapelował o rozwagę, aby wszyscy mogli wrócić jak najszybciej do normalności.


Dr Sutkowski: mamy za dużo dziennie zgonów z powodu COVID-19

11.12.2020, 18:05

Osoby łamiące obostrzenia mają innych za frajerów - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie dzienna liczba zgonów chorych na COVID-19 na poziomie 400 czy 500 jest za wysoka, aby mówić o znaczącej poprawie sytuacji epidemicznej.


Dr Sutkowski: szczepienie przeciwko koronawirusowi to nie wszystko, musimy podnosić kulturę zdrowotną

4.12.2020, 08:35

Być może już w lutym w Polsce rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jeśli chcemy się uporać z koronawirusem jak najszybciej, to niezależnie od szczepień powinniśmy podnosić kulturę epidemiczną i zdrowotną - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.


Wysoka liczba zgonów na COVID-19 wynika także z tego, że ludzie za późno proszą o pomoc

20.11.2020, 17:23

Wysoka liczba zgonów na COVID-19 wynika także z tego, że ludzie za późno proszą o pomoc - podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie w wielu przypadkach medycy nie mogą już po prostu pomóc.


O epidemii: jako społeczeństwo przespaliśmy kilka miesięcy

12.11.2020, 08:43

Jeśli chodzi o epidemię, przespaliśmy jako społeczeństwo kilka miesięcy – podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy blisko lockdownu, pytanie jednak, czym on będzie - dodał.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok