Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: zmniejszamy rezerwę szczepionek pozostawioną dla osób już zaszczepionych

Niedzielski: zmniejszamy rezerwę szczepionek pozostawioną dla osób już zaszczepionych

11.01.2021, 10:55, akt. 11:06

Ponieważ dostawy szczepionek są płynne, rząd zmniejsza rezerwę szczepionek, która dotąd była pozostawiona dla osób już zaszczepionych - poinformował w poniedziałek (11.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM

Niedzielski: Chcemy zmniejszyć rezerwę, by przyspieszyć możliwość szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski był w poniedziałek (11.01) w Senacie pytany przez dziennikarzy, czy rząd zmienia zasady gospodarowania szczepionkami. Potwierdził, że zmniejszona zostanie rezerwa, która była dotąd przygotowywana na drugą dawkę dla osób już zaszczepionych.

Pierwotne założenie było takie, że ze względu na szczepienie dwoma dawkami będziemy odkładali połowę tego co przyjeżdża, aby absolutnie zabezpieczyć drugą dawkę. Ponieważ widzimy, że te dostawy są płynne, dzisiaj wylądował trzeci samolot z dostawą ponad 300 tysięcy dawek, prawdopodobnie zmienimy ten system, ale i tak będzie trzymana taka rezerwa płynnościowa minimum 

- zapowiedział Niedzielski.

- Chcemy zmniejszyć rezerwę, by przyspieszyć możliwość szczepień - dodał.

Przyznał, że rząd się zastanawia, czy nie skorzystać z możliwości dodatkowego zakupu szczepionek poza UE.

Ponieważ największym priorytetem dla nas jest jak najszybsze zaczepienie, przyglądamy się jakie są możliwości zakupu dodatkowego na rynku, przede wszystkim szczepionek Pfizera. Okazało się, że niektóre państwa dokonały już takich zakupów, mimo że istnieje mechanizm zobowiązujący wszystkich do kupowania wspólnie za pośrednictwem Komisji Europejskiej - zaznaczył. 

Dodał, że "decyzje nie zostały podjęte".

Dwa warianty kontynuacji nauki po zakończeniu ferii zimowych 

Minister poinformował też, że po weekendzie jest 4600 zachorowań, ale prawdopodobne jest utrzymanie obecnych obostrzeń po 17 stycznia z uwagi na liczne zachorowania w całej Europie.

My co prawda mamy bardzo ustabilizowaną sytuację epidemiczną, a dzisiejsze wyniki wynoszą mniej więcej 4600 zachorowań. Wydaje się jednak, że tym razem nasza decyzja nie będzie się opierała przede wszystkim na dziennej liczbie zakażeń, ale będziemy również brali pod uwagę to, co się dzieje dookoła. Trudno myśleć, że będziemy zieloną wyspą w sytuacji, kiedy wszędzie dookoła, w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii dzieją się rzeczy wskazujące na uruchomienie trzeciej fali 

- podkreślał minister zdrowia.

Dodał, że rząd zastanawia się nad dwoma opcjami - przedłużeniem obecnych obostrzeń po 17 stycznia i uruchomieniem po tym dniu nauki zdalnej, albo uruchomieniem stacjonarnej nauki w klasach I-III, ale tylko w regionach, które są najmniej obciążone pandemią. Dotyczyć to może np. województwa małopolskiego i świętokrzyskiego - mówił.

Jako minister zdrowia uważam, że trzeba brać pod uwagę wszystkie czynniki, to znaczy nie tylko czynniki epidemiczne, ale też zdrowie psychiczne i rozwój dzieci. Z mojego punktu widzenia oba scenariusze są do zaakceptowania 

- odpowiedział pytany, która opcja jest mu bliższa. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czarnek: powrót dzieci do szkół jest zależny od rozwoju epidemii

11.01.2021, 10:01

Około wtorku, środy upłyną dwa tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego, gdy Polacy ze sobą przebywali. Jeżeli to się przełoży na wzrost zakażeń koronawirusem, to do szkół nie wrócimy - mówił w poniedziałek (11.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Rozpoczynają się badania przesiewowe nauczycieli na obecność koronawirusa

11.01.2021, 08:56

Rozpoczyna się ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli na obecność koronawirusa. Testy są bezpłatne i darmowe. Nauczyciele klas I-III i pracownicy szkół mogą się poddać badaniu do 15 stycznia.


Kolejna partia szczepionek przeciwko COVID-19 jest już w Polsce

11.01.2021, 08:24

W poniedziałek (11.01) w godzinach porannych do Polski trafił kolejny transport szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer - poinformował szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.


Europa przedłuża ograniczenia epidemiczne. Niektóre kraje wprowadziły godzinę policyjną

10.01.2021, 17:56

W Europie państwa przedłużają ograniczenia mające powstrzymać pandemię koronawirusa. Anglia wprowadziła kolejną kwarantannę, nie podając do kiedy dokładnie będzie obowiązywać. Nowe ograniczenia, na razie do końca stycznia, obowiązują w Niemczech. W części Słowacji do pracy będzie można pójść tylko z negatywnym wynikiem testu.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok