Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: osoby zaszczepione poza kolejnością w WUM były zgłoszone przed wytycznymi NFZ

Niedzielski: osoby zaszczepione poza kolejnością w WUM były zgłoszone przed wytycznymi NFZ

11.01.2021, 17:36, akt. 18:14

Osoby zaszczepione poza kolejnością w WUM były zgłoszone 28 grudnia, czyli na dzień przed oficjalnym rozesłaniem przez NFZ wytycznych dotyczących szczepienia osób spoza personelu medycznego i niemedycznego zatrudnionego w szpitalu - poinformował w poniedziałek (11.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM

Osoby zaszczepione poza kolejnością były zgłoszone 28 grudnia

Minister zdrowia podczas konferencji prasowej przypomniał, że w piątek zakończyły się działania kontrolne NFZ dotyczące nieprawidłowości przy szczepieniach w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM.

Wstępne wyniki, o których informowałem w zeszłym tygodniu na briefingu potwierdziły się w ostatecznych ustaleniach, które kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia uczynili bezpośrednio w jednostce. W piątek zostało sporządzone wystąpienie pokontrolne i dzisiaj rano to wystąpienie trafiło właśnie do UCK, jako podmiotu kontrolowanego 

- mówił Niedzielski.

Wskazał, że osoby zaszczepione poza kolejnością były zgłaszane, jako personel niemedyczny szpitala WUM. 

Osoby, które w żaden sposób nie są związane ze szpitalem były zgłaszane na liście, gdzie byli zgłaszani pracownicy niemedyczni Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Co więcej, te osoby były zgłoszone 28 grudnia, czyli na dzień przed oficjalnym rozesłaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia wytycznych, które w tym okresie między świątecznym dopuszczały możliwość szczepienia osób spoza ściśle zdefiniowanego personelu medycznego i niemedycznego zatrudnionego w szpitalu 

- podkreślił szef MZ.


Niedzielski: nie znaleźliśmy żadnego śladu dokumentu, że na WUM miała w ogóle miejsce akcja promocyjna 

Nie znaleźliśmy żadnych umów, żadnych śladów zobowiązań związanych z tym, że była na WUM akcja promocyjna dotycząca szczepień - powiedział w poniedziałek (11.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ komentując wyniki kontroli NFZ na WUM stwierdził, że w jego opinii odpowiedzialność prawno-finansowa jest tylko jednym z aspektów całej sytuacji i - jak zaznaczył - nie najważniejszym.

Wydaje się, że najważniejsze, co się stało, to to, że uczelnia medyczna, która jest odpowiedzialna za kształcenie, ale też za kształtowanie postaw młodych ludzi, stała się miejscem, w którym doszło do tak drastycznego nadużycia władzy - ocenił.

To nadużycie władzy polegało na tym - jak kontynuował - że znajomi, osoby, z którymi "ma się pewnego rodzaju relacje" są zapraszane bez kolejki, uwarunkowań na szczepienie.

Niedzielski analizował też przebieg całej sytuacji. Wskazał, że najpierw pojawiały się głosy wypierające, a rektor WUM twierdził, że o całej sytuacji nie wiedział. Następnie - mówił Niedzielski - w internecie zaczęły krążyć zdjęcia rektora witającego jednego z aktorów przybyłych na szczepienie, co było - mówił szef MZ - ewidentnym zaprzeczeniem wcześniejszych twierdzeń rektora.

Z drugiej strony słyszeliśmy o akcji promocyjnej - akcji, która można powiedzieć toczyła się incognito, bo osoby, który ponoć były do tej akcji zaproszone, tak jak weryfikujemy i weryfikowaliśmy to w trakcie drugiej kontroli zleconej na uniwersytecie, nie znaleźliśmy żadnych umów, żadnych śladów zobowiązań związanych z tym, że była to akcja promocyjna 

- powiedział Niedzielski.

Dodał, że nie było żadnej dyskusji, rozmowy z rządem o współorganizacji takiej akcji promocyjnej.

- Nie ma żadnego śladu dokumentu, że taka akcja promocyjna miała w ogóle miejsce - podkreślił minister. 


Blisko 200 osób zaszczepionych przez WUM nie było pracownikami placówki 

Blisko 200 z 450 osób zaszczepionych przez WUM nie było pracownikami placówki – poinformował szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że wykryte podczas kontroli nieprawidłowości wskazują na złą organizację i nierzetelność, za co na WUM nałożono 350 tys. zł kary.

- Były to osoby spoza personelu medycznego i niemedycznego szpitala – wskazał.

Ocenił, że nie jest to skala marginalna. 

- Blisko połowa tych osób, które zostały zaszczepione, nie była w żaden sposób w relacji zatrudnienia w szpitalu – zaznaczył Niedzielski. 

Część tych osób, zauważył szef MZ, to mogli być członkowie rodzin personelu WUM lub pacjenci.

Niedzielski poinformował też, że podczas kontroli zweryfikowano liczbę osób, które zgłosiły wcześniej chęć zaszczepienia się i były skłonne w tym czasie przyjąć szczepionkę.

W tych dniach, kiedy realizowane były szczepienia, były co najmniej 32 osoby z personelu medycznego, które się zgłosiły do szczepienia, a w trakcie tej akcji nie zostały zaszczepione – wskazał.

Niedzielski ocenił, że takie nieprawidłowości wskazują na złą organizację i nierzetelność.

Dlatego też musi pojawić się kara. Kara w przypadku kontroli prowadzonych przez NFZ jest mierzona jako 50 proc. środków przekazywanych za dany okres. To będzie potrącone przy okazji najbliższej faktury. Ta kwota kary na tę chwilę wynosi blisko 350 tys. zł 

– powiedział szef resortu zdrowia. 


Niedzielski: oczekuję dymisji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 

Nie widzę możliwości współpracy z władzami WUM, dlatego moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniewa Gacionga – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Są takie sytuacje, kiedy człowiek odpowiedzialny nie może unikać tej odpowiedzialności, musi tę odpowiedzialność wziąć na siebie i właśnie tym wzorem i przykładem pokazać, że w trudnych sytuacjach również trzeba mieć pewną umiejętność zachowania, umiejętność pokazania odwagi cywilnej 

– powiedział Niedzielski.

Napisał pan w swoim oświadczeniu, że działalność uniwersytetu jest oparta na uniwersalnych wartościach, a w szczególności na poszanowaniu praw człowieka, dążeniu do prawdy, szacunku dla wiedzy, umiejętności i rzetelności. To pan jako rektor powinien bronić tych wartości, powinien świecić przykładem. Dlatego kierując się i tym cytatem, ale też ogólnie pojętym oczekiwaniem, chcę powiedzieć, że moje oczekiwanie w tej sytuacji jest jedno – nie widzę możliwości współpracy z władzami uniwersytetu w takiej sytuacji(...), dlatego moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 

– oświadczył Niedzielski. 


Szef MZ: odpracowaniem niesłusznie przyjętego przywileju bycia zaszczepionym byłaby praca wolontariusza w przychodniach 

Myślę, że osoby zaszczepione poza kolejnością powinny poczuć odpowiedzialność. Pewnym odpracowaniem tego niesłusznie przyjętego przywileju byłaby praca w charakterze wolontariusza w przychodniach bądź w miejscach, w których można pomóc walczyć z covidem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Poznajemy nazwiska coraz ciekawsze, rozpoczęło się od aktorów, a skończyło na prezesach różnych spółek i innych osobach, które żyją w świecie medialnym. Myślę, że osoby te również powinny poczuć odpowiedzialność, taką dobrze pojętą odpowiedzialność, która zdefiniowana jest w sferze odwagi cywilnej 

– mówił Niedzielski.

Ponieważ mamy możliwość dopuszczenia do szczepień osób, które są wolontariuszami w szpitalach, myślę, że pewnym odpracowaniem tego niesłusznie przyjętego przywileju bycia zaszczepionym w pierwszej kolejności, byłaby praca w charakterze wolontariusza w przychodniach bądź miejscach, w których można pomóc walczyć z covidem, bo teraz będziecie już państwo na zachorowanie odporni

 – dodał szef resortu zdrowia. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


NFZ zaprzecza, że sugerował szczepienia osób spoza grupy zero

10.01.2021, 14:22

Narodowy Fundusz Zdrowia zaprzecza, jakoby sugerował szczepienie na koronawirusa poza kolejnością osób ze świata kultury.


Kolejne osoby na liście zaszczepionych spoza grupy zero

8.01.2021, 19:50

Według portalu Money.pl, szczepienia przeciwko koronawirusowi poza kolejnością przyjęli również Henryk Orfinger, Irena Eris oraz Zbigniew i Elżbieta Grycanowie. Zostali oni zaszczepieni w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.


Rektor WUM: przepraszam za nieprawidłowości w organizacji szczepień

8.01.2021, 16:17

Przepraszam za nieprawidłowości w organizacji szczepień przeciw COVID-19 – napisał w liście rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniew Gaciong. Wyjaśnił, że działano w dobrej wierze, ale pod presją czasu.


Warszawski Uniwersytet Medyczny rozpocznie szczepienia studentów, zgłosiło się 6 tys. chętnych

7.01.2021, 14:05

Rozpoczynają się szczepienia studentów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Do czwartku na szczepienie przeciw COVID-19 zgłosiło się ponad 6000 studentów – poinformowała rzeczniczka WUM Marta Wojtach.


Premier: jestem za równością wobec prawa, nie ma zgody na szczepienia poza kolejnością

7.01.2021, 11:52

Jestem za absolutną równością wobec prawa i bezwzględnym przestrzeganiem procedur; nie ma zgody na szczepienia poza kolejnością, zachowanie osób, które poza kolejką starają się o szczepienia jest absolutnie niedopuszczalne - oświadczył w czwartek (7.01) premier Mateusz Morawiecki.


Niedzielski: możemy stwierdzić, że doszło do celowego złamania zasad programu szczepień

5.01.2021, 11:36

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień. Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, zostały zarejestrowane, jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu - mówił we wtorek (5.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.


WUM: dr Ewa Trzepla odwołana ze stanowiska prezesa Centrum Medycznego WUM

4.01.2021, 19:20

Dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. ze stanowiska Prezesa Zarządu - poinformowała w poniedziałek (4.01) rzeczniczka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Marta Wojtach.


WUM: komisja powołana przez rektora wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień

4.01.2021, 17:37

Komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. - poinformowała w poniedziałek (4.01) rzeczniczka WUM Marta Wojtach.


Niedzielski: rektor WUM pośrednio potwierdził swą obecność tam, gdzie wykonywano szczepienia

4.01.2021, 12:51

Rektor WUM Zbigniew Gaciong pośrednio potwierdził swoją obecność tam, gdzie wykonywano szczepienia – przekazał w poniedziałek (4.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Szef MZ: planujemy przeprowadzić kompleksowe kontrole punktów szczepień w całym kraju

4.01.2021, 12:25

Planujemy przeprowadzić kompleksowe kontrole punktów szczepień w całym kraju. Szczególnie teraz, w tym pierwszym okresie 2021 r., kiedy dostawy szczepionek nie będą zaspokajały popytu, myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą - powiedział w poniedziałek (4.01) szef MZ Adam Niedzielski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok