Radio Białystok | Koronawirus | Gowin: pierwsze pieniądze z nowej tarczy w poniedziałek na kontach firm

Gowin: pierwsze pieniądze z nowej tarczy w poniedziałek na kontach firm

15.01.2021, 13:51, akt. 14:00

Pierwsze pieniądze z Tarczy Finansowej PFR 2.0 w poniedziałek powinny być już na kontach firm - poinformował w piątek (15.01) wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że rządowa pomoc trafi do kolejnych rodzajów działalności.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Pieniądze na konta firm powinny trafić w ciągu 2 dni roboczych

Ruszyło przyjmowanie wniosków w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Przed południem w piątek (15.01) było ich już niemal 700.

Jak oświadczył Gowin, specjalny algorytm analizuje wnioski w ciągu 24 godzin, a pieniądze na konto firmy trafiają w ciągu 2 dni roboczych, co oznacza, że pierwsze przelewy powinny trafić do adresatów w poniedziałek.

- System wnioskowania jest prosty, a wypłaty szybkie i zautomatyzowane - podkreślił wicepremier.

Jak zaznaczył Gowin, być może w przyszłym tygodniu na liście rodzajów działalności gospodarczej, które uprawniają do pomocy, pojawią się nowe kody PKD.

Jeśli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych miesiącach, będziemy przedłużać albo rozszerzać programy pomocowe - oświadczył.

Gowin przypomniał, że Tarcza Finansowa PFR 2.0 przewiduje 13 mld zł pomocy dla określonych rodzajów działalności, oraz umorzenia danin na kwotę 7 mld zł, co w sumie daje 20 mld zł.

Od północy z czwartku na piątek mikro, małe i średnie firmy z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19, mogą składać przez internet wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0 PFR. W programie uczestniczy 17 banków komercyjnych, większość banków spółdzielczych. Wnioski mają być - podobnie jak wiosną - rozpatrywane w ciągu maksymalnie 24 godzin, a środki na konta firm mają trafiać w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.

Dotyczy to firm działających pod 45 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Chodzi m.in. o restauracje, hotele, firmy turystyczne, zajmujące się kulturą, florystyką, a także o drukarnie, introligatornie i te z sektora edukacji.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 13 mld zł: 6,5 mld zł dla mikrofirm, czyli tych zatrudniających od 1 do 9 osób i kolejne 6,5 mld dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników. Według szacunków PFR z Tarczy Finansowej 2.0 może skorzystać ok. 40-70 tys. firm.

Firmy objęte tzw. tarczą branżową będą zwolnione z płacenia z ZUS w grudniu i styczniu

Firmy objęte tzw. tarczą branżową będą zwolnione z ZUS nie tylko za grudzień, ale i za styczeń - podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że zwolnienie ze składek może zostać wydłużone na kolejne miesiące.

- To rozwiązanie może być ewentualnie przedłużone na następne miesiące, o ile stan pandemiczny wymagałby przedłużenia restrykcji - zapowiedział.

Gowin podkreślił, że dziś jest za wcześnie by mówić, kiedy restrykcje związane z COVID-19 mogą zostać poluzowane. 

Decyzję o ewentualnym rozluźnieniu restrykcji podejmiemy nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu - dodał wicepremier.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja, że rząd będzie pracował nad nowym rozporządzeniem dot. wsparcia firm będących w trudnej sytuacji z powodu COVID-19. Jak wyjaśniono, nowe prawo zakłada m.in. wypłatę ponownego świadczenia postojowego, zwolnienia z obowiązku opłacania składek m.in. na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. lub tylko styczeń br. Nowe prawo ma pozwolić również na przekazanie jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Takie wsparcie miałoby być udzielone w przypadku, kiedy przychód z działalności w następstwie pandemii spadłby przynajmniej o 40 proc.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą jeszcze składać wnioski do ZUS o wsparcie z Tarczy 6.0

13.01.2021, 14:02

Jeszcze tylko do piątku (15.01) przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą składać wnioski do ZUS o wsparcie z Tarczy 6.0. Chodzi o zwolnienie ze składek za trzy miesiące minionego roku.


Przedsiębiorcy z ponad 40 branż mogą już składać wnioski o wsparcie w ramach tarczy 6.0

30.12.2020, 08:20

Od środy (30.12) najbardziej poszkodowani przez pandemię przedsiębiorcy mogą składać wnioski w ZUS o kolejne zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe. To wsparcie dla branż wymienionych w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0.


Witold Karczewski

30.12.2020, 08:06

"Był to rok nietypowy, wiele firm ucierpiało, wiele już zniknęło z rynku, a niektóre są w bardzo trudnej sytuacji" - mówi Witold Karczewski.


Tarcza 6.0.

23.12.2020, 11:02

Podpowiadamy, kto i na jakich zasadach może skorzystać z Tarczy 6.0.


Na wsparcie mogą liczyć branże objęte tarczą antykryzysową 6.0

22.12.2020, 17:27

Zwolnienie ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe. Na takie wsparcie mogą liczyć branże objęte tarczą antykryzysową 6.0.


Prezydent podpisał ustawę ws. pomocy branżowej dla firm - tzw. tarczę 6.0

15.12.2020, 12:11

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, tzw. tarczę 6.0 - podała we wtorek (15.12) Kancelaria Prezydenta RP. Pomoc w postaci m.in. zwolnienia ze składek ZUS trafi do firm z ok. 40 branż.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok