Radio Białystok | Koronawirus | W pierwszym kwartale 2021 r. ma być zaszczepionych ponad 3 mln Polaków

W pierwszym kwartale 2021 r. ma być zaszczepionych ponad 3 mln Polaków

22.01.2021, 10:39, akt. 12:47

Do tej pory wykonano w Polsce 603 tys. 809 szczepień. Liczba dawek, które zostały dostarczone do punktów szczepień, to ponad 789 tys., a stany w magazynach stanowią niewiele powyżej 467 tys. - poinformował w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Fot. Paweł Wądołowski
Fot. Paweł Wądołowski

W ciągu trzech pierwszych godzin na szczepienie zapisało się ponad 150 tys. seniorów 70+

W ciągu pierwszych trzech godzin za pośrednictwem dostępnych kanałów na szczepienie dla osób powyżej 70. roku życia zapisało się ponad 150 tys. osób - powiedział Michał Dworczyk.

W piątek o godz. 6 rano ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia. "Ta grupa liczy ponad 2,7 mln osób" - podkreślił Dworczyk.

"Zainteresowanie było i jest nadal bardzo duże. W godzinach tzw. piku było to 300 tys. prób połączeń na jedną minutę, stąd też wystąpiły i występują problemy z dodzwonieniem się" - zaznaczył minister. Dodał, że "tak dużego obciążenia żaden system nie jest w stanie wytrzymać".

Dlatego - powiedział - "prosimy o cierpliwość, chwilę zwłoki i ponowienie próby połączenia". 


Do końca pierwszego kwartału zaszczepionych ma być ponad 3 mln Polaków

Zgodnie z umową zawartą przez KE do Polski do końca pierwszego kwartału trafią szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że z powodu ograniczeń dostaw nie jest możliwe zaszczepienie większej liczby osób w tym terminie.

Podkreślił, że stworzony system ma dużo większą wydolność, pozwala na wykonywanie dużo większej liczby szczepień, jednak nie jest to możliwe przez ograniczenia w dostawach szczepionek.

Nowe funkcjonalności w kanałach dostępu do centralnego kalendarza szczepień


Michał Dworczyk powiedział, że każda osoba, która zadzwoni pod nr 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już terminów szczepień do końca I kwartału, będzie mogła zostawić swoje dane, przede wszystkim pesel i numer telefonu komórkowego, i jak tylko pojawią się nowe dostawy szczepionek, a w konsekwencji wolne terminy - do tej osoby zadzwoni konsultant z infolinii i zaproponuje konkretny termin szczepienia.

Drugą nową funkcjonalnością systemu są zgłoszenia dla seniorów przez formularz gov.pl/szczepimysie. Jak tłumaczył minister, w tym przypadku gdy podany zostanie pesel, kod pocztowy i numer telefonu komórkowego, to też taki senior ma gwarancję, że jak pojawi się kolejna dostawa szczepionki, a w konsekwencji wolne terminy w okolicy jego zamieszkania, "to konsultant zadzwoni i zaproponuje termin szczepienia".

Trzecia możliwość zarejestrowania się bez terminu, czyli - jak mówił Dworczyk - zamówienia usługi oddzwonienia przez konsultanta, to wysłanie SMS o treści "szczepimy się" pod numer: 664908556.

"Po wysłaniu takiego SMS w odpowiedzi zostanie przesłana prośba o przesłanie numeru pesel i kodu pocztowego" - mówił Dworczyk.
Dodał, że po przesłaniu tych danych osoba ta trafi do systemu, w którym będą przechowywane dane do momentu pojawienia się nowej dostawy szczepionek i nowych terminów zabiegów. "Wtedy znowu konsultant będzie dzwonił i proponował umówienie na konkretny termin" - powiedział Dworczyk. 


Zamiast iść do przychodni - bezpieczniej zadzwonić na infolinię


Szef KPRM Michał Dworczyk zaapelował do seniorów, by nie szli do POZ i przychodni, z których zwykle korzystają, w celu rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19; bezpieczniej jest zadzwonić na infolinię lub do przychodni - przekonywał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił w piątek na konferencji prasowej, że apel taki kieruje do seniorów ze względu na "potencjalne zagrożenie zakażenia koronawirusem". "W kolejce, czy w trakcie kontaktu z innymi osobami tam przebywającymi istnieje zagrożenie zarażenia się koronawirusem" - podkreślił.

Przekonywał również osoby starsze, by w sytuacji, w której nie mają one "biegłości w posługiwaniu się narzędziami internetowymi", korzystali z infolinii 989 lub wysyłali sms-y o treści "szczepimy się" pod numer: 664908556. Innym rozwiązaniem - jego zdaniem lepszym niż wizyta w przychodni - jest zadzwonienie do "własnego POZ".


W lutym jest szansa na zwiększenie puli o szczepionki firmy AstraZeneca


Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień poinformował, że zostało jeszcze 150 tys. wolnych miejsc na szczepienia przeciw COVID-19 do końca marca. Wyjaśniał, że ograniczenia wynikają z braku dostępności szczepionki firmy Pfizer.

Pytany, kiedy pojawią się nowe terminy szczepień, szef KPRM odparł, że "jeżeli odpowiedź ma być udzielona w sposób odpowiedzialny", to brzmi ona: "nie potrafimy tego dokładnie powiedzieć". "To zależy od producentów szczepionki. Jak tylko dostaniemy poważne harmonogramy dostaw poszczególnych producentów, to od razu będziemy informować i uruchamiać nowe terminy" - podkreślił.

Dodał, że "to, co w jakiś sposób daje nadzieję na poprawę sytuacji, jeśli chodzi o dostęp do szczepionek, to informacja z Europejskiej Agencji Leków (...), że jest poważna szansa na zarejestrowanie kolejnej szczepionki - firmy AstraZeneca - do końca stycznia i jeszcze w lutym jest szansa na zwiększenie puli szczepionek przysługującej Polsce o szczepionki tej firmy".

Ale - jak dodał minister - "nie chcemy teraz mówić o liczbach ani dokładnych terminach". "Jak będą takie dane, to będziemy informować. Na razie czekamy" - wskazał Dworczyk. 


Kolejna dostawa szczepionek Pfizera zbliżona do wcześniejszych, później dwie mniejsze dostawy


Do Polski w poniedziałek - zamiast planowanej dostawy 360 tysięcy dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. O to, ile jeszcze dostaw szczepionek Pfizera ma być pomniejszonych w związku z zapowiedziami firmy, pytany był w piątek szef KPRM.

"Rzeczywiście pierwsza dostawa była ograniczona do 176 tys., druga jest zbliżona do tych dostaw wcześniejszych. Natomiast kolejne dwie dostawy są znowu mniejsze, choć nie tak bardzo pomniejszone jak ta ostatnia, zdaje się, że o 90 tys. szczepionek łącznie" - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, po tym terminie nastąpi zwiększenie dostaw szczepionek Pfizera tak, by na koniec kwartału suma dostarczonych szczepionek do Polski była zgodna z deklaracjami złożonymi przez firmę.

Minister podkreślił, że zmniejszenie dostaw szczepionek wywołało w naszym kraju "pewne zawirowania i rozciągnięcie w czasie procesu szczepienia grupy zero". Dodał jednocześnie, że w innych krajach, które do szczepień pierwszą dawką wykorzystywały całą dostępną pulę szczepionek, decyzja firmy wywołała poważniejsze problemy.

"Stąd też takie inicjatywy, o których słyszeliśmy w ostatnich dniach, niektórych krajów, dla których to jest realny problem, by szczególnie mocno wywierać nacisk na firmę Pfizer, do czego my oczywiście się przychylamy, bo uważamy, że producent powinien wywiązywać się z podjętych zobowiązań" - zaznaczył Dworczyk.

W ubiegłym tygodniu koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone, począwszy od 15 lutego. 


Osoby z ograniczeniami mobilności będą dowożone do punktów szczepień


Szef KPRM był pytany podczas konferencji prasowej o osoby z mniejszych miast i wsi, które np. nie mają telefonów i nie mogą zapisać się na szczepienia przeciw COVID-19.

Dworczyk zwrócił uwagę, że takich osób nie jest co prawda dużo, ale - jak zaznaczył - nie można lekceważyć takich sytuacji. "Ten temat jest w obszarze zainteresowania i w ramach podziału obowiązków zostało przydzielone takie zadanie. Pełnomocnicy wojewodów w każdym województwie współpracują z samorządami. Samorządy na swoim terenie identyfikują wraz z POZ takie osoby, które wymagają np. kontaktu, bo nie mają żadnych środków komunikacji, a na dodatek mają ograniczenia ruchowe" - powiedział Dworczyk.

Jak dodał, przygotowane są listy osób z ograniczeniami mobilności po to, żeby dowieźć je do punktów szczepień. "Zazwyczaj, mówię tutaj o mniejszych miejscowościach, czyli o gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną i Państwową Strażą Pożarną w ścisłym porozumieniu z samorządem (...) organizowana jest pomoc w szczepieniu wszystkich potrzebujących osób" - zaznaczył Dworczyk.

Zaznaczył, że nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji związanych z ograniczeniami szczepień. Wymienił, że jest to m.in. wykluczenie komunikacyjne, niepełnosprawność, brak środków łączności. "Tutaj jest olbrzymia rola samorządów" - podkreślił szef KPRM.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie można zapisać się osobiście na szczepienie w szpitalu MSWiA w Białystoku

22.01.2021, 09:07

Rozczarowani byli seniorzy, którzy dziś rano przyszli do szpitala MSWiA w Białymstoku, by osobiście zapisać się na szczepienie.


Dworczyk: nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień

22.01.2021, 08:43

Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień przeciw COVID-19, a jest bardzo mało prawdopodobne, żeby prywatne podmioty mogły dziś uzyskać na rynku szczepionkę - poinformował w Polskim Radiu 24 szef KPRM Michał Dworczyk.


W ciągu pierwszej godziny rejestracji zapisało się ponad 66 tys. seniorów 70+

22.01.2021, 08:28

Odnotowujemy w piątek bardzo duże zainteresowanie szczepieniem przeciw COVID-19, zachęcamy by nie stawiać się osobiście w przychodniach, ale korzystać z zapisów telefonicznych – powiedział w piątek (22.01) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


NFZ: jeśli zmieni się adres punktu szczepień przeciw COVID-19, senior dostanie wiadomość

22.01.2021, 08:17

W piątek (22.01) rozpoczęły się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób 70+, od tygodnia zapisują się seniorzy po 80 roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia tych grup. Adres punktu szczepień w niektórych przypadkach może ulec zmianie. NFZ wyjaśnia, jak o tym poinformuje.


Infolinia oddzwoni do pacjentów, jeśli zabraknie dla nich wolnych terminów na szczepienia

22.01.2021, 08:01

Z powodu zbyt małej liczby dawek szczepionki dostarczonej do Polsk nie wszyscy chętni seniorzy będą mogli już teraz zarejestrować się na szczepienie w pierwszym kwartale. Po wyczerpaniu terminów na szczepienie seniorzy będą mogli zarejestrować się na infolinii, a konsultanci oddzwonią do nich, gdy pojawią się wolne miejsca – mówi szef KPRM Michał Dworczyk.


W Podlaskiem przybywa placówek, które będą szczepić seniorów - w sumie jest ich blisko 250

21.01.2021, 16:00

Na rządowej mapie punktów szczepień jest 245 takich miejsc w Podlaskiem, ale w czwartek (21.01) NFZ zatwierdził kolejne ośrodki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok