Użytkowanie wieczyste przechodzi do historii

2 stycznia 2019

Hanna Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda
Hanna Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Użytkowanie wieczyste przechodzi do historii | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności tych gruntów. W nowelizacji zaproponowano, aby dla nowych inwestycji, podejmowanych m.in. przez spółdzielnie mieszkaniowe "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą przeniesienia praw do lokali na rzecz mieszkańców budynku, którzy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w tych lokalach".

Właścicielami staną się "użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi, a zatem nie tylko osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych i lokali w domach wielorodzinnych, ale również – niejako przy okazji – podmioty takie jak spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa, przedsiębiorcy".

Ustawa dotyczy gruntów zabudowanych wyłącznie jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią mieszkania. Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych. Przy wniesieniu jednorazowej opłaty za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa przewidziano bonifikatę (od 10 do 60 proc. w zależności od momentu wniesienia tej opłaty). Szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości.

Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty. 



Gość Doroty Niebrzydowskiej:

- Hanna Stankiewicz - dyrektor departamentu skarbu Urzędu Miejskiego w Białymstoku




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Pierwsza w Polsce "Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa"


Żyjemy w świecie rozwoju nowych technologii, które ułatwiają nam życie. Jednak nieumiejętne korzystanie z tych narzędzi, może powodować bardzo poważne konsekwencje. Jakie? Czy można im przeciwdziałać?



Podatkowa środa


Podatkowa środa. Tym razem opowiemy m.in. o tym jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, podpowiemy też jak rozliczyć dochody z umowy uaktywniającej (nianie).



Mediacja w sporcie


Czy mediacja, która jest poufna i nie jest nastawiona na wynik wygrany-przegrany może być metodą rozwiązywania sporów w sporcie?



Świadczenie wspierające


Świadczenie wspierające to nowa formą pomocy, o którą mogą ubiegać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnościami. Kto może złożyć wniosek, w jakiej wysokości będzie przysługiwać świadczenie i kto je będzie wypłacał?



Prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika przy wypowiadaniu umów o pracę


Dziś w audycji Masz prawo o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika przy wypowiadaniu umów o pracę na czas próbny, określony czy bezterminowych.



Podatkowa środa


Podatkowa środa: na czym polega działalność nierejestrowa? Jak ustalić limit przychodów, jakie są korzyści i jakie obowiązki wynikają z prowadzenia działalności nierejestrowej?



Czy dorośli dbają o dobrostan dzieci?


Dziś temat bardzo trudny, ale bardzo ważny, bo rozmawiamy o tych, którzy w naszym życiu zajmują szczególne miejsce, czyli o dzieciach. Dzieci - my dorośli - mamy obowiązek chronić. Mamy obowiązek dbać o ich dobrostan. Czy to robimy? O tym w audycji Masz prawo.



Dyskryminacja w pracy ze względu na płeć


Kobiety w Polsce zarabiają ok. 20 proc. mniej od mężczyzn. Zdarza się, że są oceniane jako mniej kompetentne ze względu właśnie na płeć. Brak możliwości awansu i wspinania się po drabinie zawodowej jest częstą przyczyną zakończenia kariery.



Waloryzacja rent i emerytur


Przed nami pierwsza w tym roku waloryzacja rent i emerytur, o ile wzrosną świadczenia i czy wszyscy otrzymają taką samą podwyżkę?




 
 

Prowadzący:

Wojciech Kujałowicz
Dorota Niebrzydowska
Edyta Wołosik



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok