Radio Białystok | Muzyka | News | News - Maxim i Oliczka z nowym singlem i teledyskiem - "Na ulicy"
„Na ulicy” to tytuł nowego singla Maxima i Oliczki, łączącego podlaski groove z gorącym brzmieniem dominikańskiego dembow. Zabawa spotyka się tu z komentarzem społecznym - numer jest pełen energii, ale niepozbawiony refleksji nad współczesnym światem.
Singiel opowiada o społecznych absurdach i codziennych patologiach: manipulacji, obłudzie, nadmiernej konsumpcji czy uleganiu pieniądzom. Bazą wyjściową była tradycyjna pieśń „Na ulicy hrymota” pochodząca z Czeremchy Wsi, opowiadająca o zamieszaniu, które wybucha w konsekwencji sprzedania męża przez swoją żonę.
Maxim & Oliczka "Na ulicy" - teledysk w serwisie YouTube
Zwrotki Maxima nadają jej współczesny wymiar, balansując między satyrą a poważnym komentarzem społecznym. Za beat inspirowany dembowym brzmieniem z Ameryki Południowej odpowiadają Mory z Dominikany oraz Pablo Dukato, producent projektu, który dodał do latynowskiego groove’u podlaski vibe.
Podczas letniej trasy koncertowej graliśmy „Na ulicy” przedpremierowo i numer za każdym razem okazywał się strzałem w dziesiątkę. Rozbujał zarówno festiwale, jak i kameralne koncerty. To utwór, który w połączeniu z narracyjnym klipem może skłonić do tańca, ale też do refleksji nad tym, co dzieje się wokół nas - mówi MAXIM.
Teledysk do singla jest trzecią współpracą Maxima z reżyserem Karolem Mochem. Jak tłumaczą twórcy, obraz pokazuje historię złodzieja ludzkich wyobrażeń, w krzywym zwierciadle piętnując wady współczesnego społeczeństwa. Finałem jest surrealistyczna, zabawna i pełna energii impreza w supermarkecie, podkreślająca lekko surrealistyczny klimat teledysku.
MAXIM i Oliczka są laureatami konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2024.
źródło: informacja prasowa | red: bs, zmj
Po premierowym utworze „Z dobrego rodu” duet Maxim i Oliczka powraca z nowym singlem. „W czasie burzy” to kolejna odsłona projektu łączącego hiphopową ekspresję z siłą tradycyjnego białego śpiewu z Podlasia.
Chcę pokazać, że te stare pieśni i ich przekaz wciąż są aktualne. Zmieniły się formy wyrazu, ale emocje zostały te same: miłość, radość czy tęsknota łączą ludzi bez względu na epokę czy język. Poprzez połączenie hip-hopu z białym śpiewem Oliczki i podlaskimi pieśniami chcę oddać szacunek tradycji regionu, z którego pochodzę, i pokazać jej piękno innym - podkreśla Maxim.
Laureaci muzycznej nagrody "Niebieski Mikrofon" - Ania Karolska i raper Maxim - ponownie w Polskim Radiu Białystok. W czwartek wieczorem (5.06) zaprezentowaliśmy ich premierowe nagrania inspirowane kulturą, muzyką i naturą Podlasia.