Radio Białystok | Patronaty | Piąte urodziny Opery i Filharmonii Podlaskiej

Piąte urodziny Opery i Filharmonii Podlaskiej

30.09.2017

Opera i Filharmonia Podlaska obchodzi piąte urodziny. Dokładnie pięć lat temu rozpoczęła działalność pod dachem budynku zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną prof. Marka Budzyńskiego, stając się największą instytucją artystyczną w północno-wschodniej Polsce.

Piąte urodziny Opery i Filharmonii Podlaskiej, źródło: mat. org.
Piąte urodziny Opery i Filharmonii Podlaskiej, źródło: mat. org.


30 WRZEŚNIA (SOBOTA)


OPERA TO MOJA BAJKA – koncert z piosenkami z bajek Opery i Filharmonii Podlaskiej w wykonaniu naszych artystów. Ulubione piosenki najmłodszych widzów z bajek muzycznych "Brzydki Kaczorek" i "Adonis ma gościa" w wykonaniu Moniki Ziółkowskiej, Karoliny Kuklińskiej, Rafała Supińskiego, Macieja Nerkowskiego, Bartłomieja Łochnickiego, Wojciecha Ziółkowskiego oraz muzyków OiFP. WSTĘP WOLNY.

12:00 | FOYER


OPERA SIĘ OTWIERA – zwiedzanie budynku przy Odeskiej 1

Podczas zwiedzania opery będzie można w sali kameralnej pod okiem garderobianej Barbary Rożko zobaczyć i przymierzyć kostiumy, zwiedzić dużą scenę i zobaczyć z bliska scenografię do "Doktora Żywago" pod kierownictwem szefa sceny Tomasza Parejki i inne atrakcje.

Obowiązują ZAPISY. Przepraszamy, ale nie ma już miejsc na urodzinowe zwiedzanie opery.

We wnętrzu Opery i Filharmonii Podlaskiej powstaje mural. Jego autorem jest artysta Sylwester Łukaszuk, który jest między innymi autorem projekcji multimedialnych w nowej produkcji OiFP "Doktor Żywago". Artysta, inspirując się dotychczasowymi realizacjami na scenie Opery, przygotował projekt muralu, który sam wykona. Nie jest to forma zamknięta, projekt będzie miał swoją kontynuację. Mural zlokalizowany jest w przestrzeni na co dzień niedostępnej dla widzów, ale będzie jednym z punktów  "Tajemnic Opery", czyli wycieczek po Operze dla grup zorganizowanych.

13:00–16:00 | FOYER | DUŻA SCENA | SCENA KAMERALNA


KULTURA W DOBREJ FORMIE – spotkanie z artystami: Agnieszką Przekupień (Lara w "Doktorze  Żywago", Andrzejem Makalem (kierownikiem artystycznym Big Bandu OiFP), Maciejem Nerkowskim (Liberiuszem w "Doktorze Żywago"), Julią Dmochowską (dzicięca rola Kateriny w "Doktorze Żywago") oraz specjalistów, którzy o artystów dbają: Barbarą Rożko (szefową garderobianych w OiFP) i Martą Lewkowską (szefową charakteryzacji) poprowadzi Magdalena Gołaszewska, dziennikarka TVP3 Białystok. WSTĘP WOLNY.

16:00 | RESTAURACJA FORMA


1 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)


"KORCZAK"

"Korczak" powraca na dużą scenę Opery, ale w wersji koncertowej. Poruszająca historia Janusza Korczaka opowiedziana librettem Nicka Stimsona i muzyką Chrisa Williamsa w wykonaniu solistów i zespołów Chóru, Chóru Dziecięcego i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Partie Korczaka wykona Tomasz Steciuk. Obowiązują BILETY – można je kupić w kasach oraz on-line

12:00 | DUŻA SCENA


SCHRON ATOMOWY CZY DUMA REGIONU? OPERA W ARCHITEKTURZE MIEJSKIEJ I ŚWIADOMOŚCI MIESZKANCÓW – panel dyskusyjny z udziałem: Damiana Tanajewskiego – dyrektora OiFP, Grzegorza Berniaka – dyrygenta OiFP, Macieja Żywno – wicemarszałka województwa podlaskiego, Andrzeja Kłopotowskiego – dziennikarza, Adama Tureckiego – architekta, Katarzyny Niziołek – socjolog, Rafała Supińskiego i Tomasza Steciuka – solistów OiFP poprowadzą Dorota Sokołowska dziennikarka Radia Białystok i Ilona Karpiuk – OiFP.

Budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku wzbudzała w mieszkańcach emocje od momentu pojawienia się planów inwestycji, a zdania co do zasadności powstania największej instytucji artystycznej w północno-wschodniej Polsce były podzielone. Wielu sceptyków powstania OiFP-ECS podważało sens budowy gmachu przy Odeskiej 1, a melomanów cieszyła perspektywa powstania w Białymstoku "świątyni sztuki". Jednych zachwycała nowoczesna bryła zaprojektowana przez prof. Marka Budzyńskiego, a inni krytykowali projekt, nazywając go "schronem  atomowym".

Dziś, po 5 latach działalności i odwiedzinach ponad 800  tysięcy gości, Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza do dyskusji – jak mieszkańcy oceniają obecność Opery na mapie Białegostoku i czy spełnia ich oczekiwania? Po dyskusji sadzenie drzew na błoniach opery. WSTĘP WOLNY.

14:00 | DUŻA SCENA 


OiFP ZAPRASZA NA TORT URODZINOWY

WSTĘP WOLNY!

15:00 | FOYER


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok