Radio Białystok | Patronaty | 155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - choroszczańskie obchody

155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - choroszczańskie obchody

22.01.2018

W poniedziałek (22.01) mieszkańcy Choroszczy, jak co roku - od ponad trzydziestu lat będą przypominać o rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Źródło: mat. org.
Źródło: mat. org.

Obchody rozpoczną się o 18:00 mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Bezpośrednio po mszy zgromadzeni zapalą znicz pod Pomnikiem Niepodległości z 1934 roku na Rynku 11 Listopada. Na uczestników będzie czekał gminny autobus, który nieodpłatnie przewiecie uczestników na miejsce uroczystości, zbiórka ok. 18:45 na choroskim rynku. Wspominający zryw sprzed 155 lat udadzą się kolumnadą aut na ul. Zastawie I nad Horodniankę, by złożyć kwiaty i znicze na Mogile Powstańczej.

Około 19:10 rozpoczną się główne uroczystości patriotyczno-religijne na wzgórzu Szubienica przy ul. Kruszewskiej - Miejscu Pamięci Narodowej. Pod pomnikiem autorstwa Mieczysława Hulewicza zostanie odczytany manifest powstańczy, a w przemówieniach i apelu zostaną przypomniani lokalni bohaterowie, uczestnicy zrywu niepodległościowego z 1863 roku - ci, którzy zginęli w powstaniu oraz ci, którzy przeżyli insurekcję i zsyłki. Dzwon Wolności ze zbiorów Jana Adamskiego krajoznawcy-regionalisty zabrzmi w czasie modlitwy Anioł Pański 155-krotnie na pamiątkę rocznicy powstania styczniowego.

Na zakończenie zostaną przypomniane powstańcze pieśni, a na uczestników będzie czekało ognisko z kuchnią polową i rekonstruktorami powstańczej partii.

Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika oraz 8 Szczep Drużyn Specjalnościowych "Szemkel" im. Cichociemnych.

źródło: mat. org. | red: wsz

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok