Radio Białystok | Patronaty | XIX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku

XIX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku

3.03.2018

W sobotę (3.03) w Białymstoku rozpoczną się XIX Dni Kultury Kresowej. Przed nami liczne spotkania, koncerty, wykłady, sympozja i inne atrakcje organizowane z licznymi partnerami od 3 do 19 marca w Białymstoku, Księżynie i Wysokiem Mazowieckiem.

Źródło: mat. org.
Źródło: mat. org.

Największą atrakcją Dni Kultury Kresowej jest Wielki Jarmark Kaziukowy, odwiedzany co roku przez tysiące białostoczan i gości z całej Polski. Odbędzie się w niedzielę, 4 marca na Placu Marszałka Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki).

Nieodłączną częścią Kaziuków są palmy wileńskie, które tradycyjnie będzie można kupić od twórców z Wileńszczyzny. Sekrety ich wytwarzania przekazywane są z pokolenia na pokolenie, zaś jedna z uczestniczek białostockich Kaziuków jest palmiarką... w siódmym pokoleniu!

Na jarmarku znajdziemy także serca, obwarzanki i pierniki wileńskie oraz szeroką ofertę wyrobów spożywczych, ludowych i rękodzieła z Podlasia, Wileńszczyzny, Grodzieńszczyzny oraz z całej Polski.


Program XIX Dni Kultury Kresowej 2018

3 marca (sobota)

Koncert Inauguracyjny

Sala koncertowa Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Podleśna 2

Szczegóły, bilety pod nr tel. 85 732 37 70

Wpływy z biletów-cegiełek w cenie 20 zł przeznaczone są na pokrycie kosztów organizacyjnych


Wystąpią:

Zespół Folklorystyczny Wierzba (Mińsk)

Zespół Tańca Jegoza (Witebsk)


Zespół Folklorystyczny Wierzba

Powstał w 1979 roku. W repertuarze ma pieśni wielu narodów, gatunków i w różnych językach. Jego członkami są osoby licznych profesji, które połączyła miłość do pieśni ludowej. W swoje koncerty wkładają całe serce i duszę. Śpiewają piosenki przy akompaniamencie akordeonu, harmonijki, skrzypiec, cymbałów, liry, dudy i instrumentów perkusyjnych. Utwory wykonują także a cappella. Do Białegostoku przyjedzie ponad 25 członków zespołu, w tym kapela i chór.

Kierownik zespołu - Aleś Siwirski.

 

Zespół Tańca Jegoza

Zespół ma już 20 lat, działa przy Miejskim Domu Kultury w Witebsku, często współpracuje z parafią Św. Barbary w Witebsku. Od kilku lat interesuje się polską kulturą i opracowuje polskie tańce. Ma w repertuarze m.in.: krakowiaka, oberka, kujawiaka i mazura. Zespół uczestniczył w polsko-białoruskim festiwalu "Jedność" w Mińsku, którego został laureatem. W zespole tańczą dzieci w wieku 10-14 lat i chętnie odwiedzają Polskę. Podoba im się polska życzliwość i gościnność. 

Kierownik zespołu - Irena Pietrowska. Choreograf - Oleg Saprończyk.4 marca (niedziela), godz. 8:00-16:00

Wielki Jarmark Kaziukowy

Plac Marszałka Piłsudskiego (przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki)

Impreza cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Białegostoku, Podlasia i całej Polski. To ponad 130 stoisk wystawców i twórców z Podlasia, innych regionów Polski, z Litwy i Białorusi.

Podczas jarmarku odbędą się także krótkie występy Zespołu Folklorystycznego Wierzba i Zespołu Tańca Jegoza, które tego samego dnia dadzą także koncerty pieśni patriotycznych w kościołach w Białymstoku (godz. 9:00, kościół pw. Św. Faustyny, ul. S. Mikołajczyka 7) i Księżynie (godz. 12:00, kościół pw. Św. Józefa Rzemieślnika).

 

4 marca (niedziela), godz. 17:00

Spotkanie z ks. prał. prof. Tadeuszem Krahelem i promocja jego książki "Martyrologia duchowieństwa archidiecezji wileńskiej 1939-1945"

Sala kinowa MOK w Wysokiem Mazowieckiem, ul. Ludowa 19


9 marca (piątek), godz. 17:00

Sympozjum popularnonaukowe "Kresowe impresje"

Sala Rycerska Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 7


W programie:

Marek Gajewski - "Generał Lucjan Żeligowski - buntownik z wyboru"

Edward Ciesnowski -  "Melchior Wańkowicz - tędy i owędy po Kresach"

Jan Dworakowski - "Wskrzeszenie polskiej szkoły w Białymstoku w latach 1915-1919"

Józef Waczyński - "Bł. ks. Michał Sopoćko, Patron Białegostoku"Spotkania w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Waryńskiego 24a

- 11 marca (niedziela), godz. 12:00 - spotkanie ze Stanisławem Szewczenką - pochodzącym z Kijowa poetą, tłumaczem i dziennikarzem radiowym, scenarzystą filmowym, eseistą, publicystą, laureatem wielu nagród ukraińskich i polskich

- 15 marca (czwartek), godz. 18:00 - "Magia Wilna - słowo poetyckie i obraz” - spotkanie autorskie z Romualdem Mieczkowskim, prezentacja najnowszych wierszy oraz fotografii miasta

- 16 marca (piątek), godz. 18:00 - spotkanie z dr. Lechem Maliszewskim z Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna w Lublinie poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.19 marca (poniedziałek)

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

- godz. 11:00 - Msza święta w Katedrze Białostockiej

- godz. 12:00 - Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożenie kwiatów, uroczysty apel, odprawa wart w wykonaniu uczniów i nauczycieli LO Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku

- godz. 12:30 - Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci "Marszałek w oczach dziecka" (współorganizator: Związek Piłsudczyków oddział w Białymstoku), spotkanie z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 24 Baonu Korpusu Ochrony Pogranicza „Sejny” - Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1a.Organizatorzy:

Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Białymstoku


Współorganizatorzy:

Fundacja Polska Pomoc

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Muzeum Wojska w Białymstoku

Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem

Związek Piłsudczyków Oddział w Białymstoku

Szkoła Podstawowa im. Ks. Michała Sopoćko w Księżynie

Przedszkole Samorządowe nr 27 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku

Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podlaskiego

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku

źródło: mat. org. | red: wsz

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok