Radio Białystok | Patronaty | Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB

Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB

6.10.2018

Maratony Kresowe to imprezy rowerowe dla wszystkich: od przedszkolaków do weteranów. Rywalizacja odbywa się na czterech dystansach, w około 40 kategoriach.

Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB, źródło: mat. org.
Międzynarodowe Rowerowe Maratony Kresowe MTB, źródło: mat. org.

Start w Białymstoku

Dziesiąty sezon Międzynarodowych Maratonów Kresowych rozpocznie się już 25 marca w Białymstoku. Podobnie jak rok temu kolarze wystartują z Plaży Miejskiej Dojlidy. W sezonie 2017 w wyścigu wystartowało 567 zawodników. Mimo trwającej jeszcze zimowej aury, organizatorzy spodziewają na starcie podobnej ilości rowerzystów.

16 wyścigów w formule maratonu MTB

Maratony Kresowe to imprezy rowerowe dla wszystkich: od przedszkolaków do weteranów. Rywalizacja odbywa się na czterech dystansach, w około 40 kategoriach. W tegorocznym kalendarzu znalazło się 16 wyścigów w formule maratonu MTB w najciekawszych krajobrazowo i turystycznie regionach Polski Wschodniej oraz Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Zostanie rozegrany także etap jazdy indywidualnej na czas. W całym sezonie organizatorzy spodziewają się ponad 7000 startujących.

Weekend majowy na Wileńszczyźnie

Tegoroczne ściganie Maratony Kresowe rozpoczną już 25 marca w Białymstoku. Pod koniec kwietnia maratończycy kresowi przeniosą się na południe do Międzyrzeca Podlaskiego na etap jazdy na czas, a następnie do Siemiatycz.

Na długi majowy weekend "Kresowe" pojadą na Litwę do Niemenczyzna na Wileńszczyźnie. Zdaniem organizatorów, jest to najważniejszy punkt w kalendarzu, gdyż jest to kwintesencja Maratonów Kresowych. Tradycją stały się już koncerty z regionalną muzyką na żywo. Ubiegłoroczna trasa z nowymi singlami nad rzeką "Wilia" podniosła zawodnikom poziom adrenaliny i była wysoko oceniona przez startujących. Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego, postara się ją jeszcze uatrakcyjnić o nowe odcinki. Wyścig wystartuje z nowo wybudowanej strzelnicy biathlonowej. Być może rowerzyści będą mieli sposobność wypróbować także swoje umiejętności strzeleckie.

Nowości: Augustów, Olecko i Gródek

Kolejne wyścigi, to bardzo atrakcyjne nowości Maratonów Kresowych: Augustów, Olecko i Gródek. O ile dwa pierwsze miasta położone w krainie jezior nie wymagają szczególnej rekomendacji, to Gródek wymaga przedstawienia. Jest to niewielka gmina położona przy granicy z Białorusią. Hasło wyścigu będzie dość nietypowe - "Rozśpiewany Gródek". W miejscowej gwarze mówi się "RAZŚPIAWANY HARADOK".

W Gródku funkcjonuje rekordowo dużo zespołów muzycznych. Odbywa się tutaj także Międzynarodowy Festiwal "Siabrouskaja Biasieda" oraz Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza". Niektórzy żartują, że to masowe rozśpiewanie bierze się z faktu masowej produkcji w miejscowych lasach produktu regionalnego pod nazwą "Duch Puszczy". W bufetach na trasie raczej go nie będzie, ale w trakcie imprezy nie zabraknie spotkania z niezwykłą kulturą regionu. Będzie więc ciekawie i wesoło.

Początek wakacji na Lubelszczyźnie

Po klasyku w Drohiczynie nad Bugiem, na początku wakacji Maratony Kresowe pojadą na Lubelszczyznę do Janowa w Gminie Chełm ścigać się "O Niedźwiedzi Pazur". W corocznych ankietach jest niezmiennie najwyżej ocenianym wyścigiem. Wójt Gminy Pan Wiesław Kociuba jest zawodnikiem i ogromnym entuzjastą sportów rowerowych. To jeden z powodów, dla których ten wyścig jest naprawdę wyjątkowy i znakomicie przygotowany.

Meta nad wodą

Drugą część sezonu rozpoczniemy w Sopoćkiniach nad Kanałem Augustowskim, w okolicy Grodna. Nowe zasady wjazdu na Białoruś przez rowerowe przejście graniczne w Rudawce nad Kanałem Augustowskim czynią wyścig dostępnym dla wszystkich. Największa trudność, to posiadanie paszportu. Kolejne wyścigi w Narewce i Mielniku także będą z metą nad wodą. W przypadku upałów będzie się gdzie ochłodzić. Kultowy Supraśl będzie w tym roku trochę wcześniej niż zazwyczaj, aby była sposobność skorzystania także z nadrzecznej plaży.

Trasy w Wigierskim Parku Narodowym

We wrześniu maratończycy kresowi ponownie będą się ścigać w Suwałkach po wyjątkowych trasach w Wigierskim Parku Narodowym. Pod koniec miesiąca został zaplanowany wyścig, ze startem w Wasilkowe, który może zmienić klasyfikacje, gdyż w tym roku będzie bardziej wymagający niż w poprzednich sezonach. Zakończenie 10. sezonu Maratonów Kresowych odbędzie się w Gołdapi i na pewno będzie okazja do znakomitej zabawy. To już tradycja dla Maratonów Kresowych.

Mistrzowie Litwy, Białorusi, Polski

Sezon 2018 zapowiada się na Maratonach Kresowych bardzo ciekawie. Startują mistrzowie Litwy i Białorusi w kolarstwie górskim. Ze strony polskiej mamy mistrzów i medalistów mistrzostw Polski takich jak Piotr Kryński, Szymon Pomian, Michał Koszykowski, Nikola Gliniecka, czy Patryk Muśko, gdyz Maratony Kresowe są miejscem, gdzie  odkrywane są ogromne kolarskie talenty.


MARATONY KRESOWE - KALENDARZ WYŚCIGÓW 2018

25.03 Białystok - "Wschodzący Białystok"

21.04 Międzyrzec Podlaski - "Wskocz po Przygodę!"

22.04 Siemiatycze - "Nad Zalewem"

29.04 Nemenčinė / Niemenczyn (Litwa) - "Wilia"

13.05 Augustów - "W Królewskim Mieście"

27.05 Gródek  - "Rozśpiewany Gródek"

10.06 Olecko - "Przystanek Mazury Garbate"

23.06 Drohiczyn - "W Dolinie Góry Zamkowej"

08.07 Janów (Gmina Chełm) - "O Niedźwiedzi Pazur"

21.07 Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) - "Суседзi"

05.08 Narewka - "W Krainie Żubra"

19.08 Supraśl - "Uzdrowisko Supraśl"

26.08 Mielnik - "Nad Bugiem”

09.09 Suwałki - "Pogodne Suwałki"

23.09 Wasilków - "W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy"

06.10 Gołdap - "Kraina Łowców Przygód"


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok