Radio Białystok | Patronaty | Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Profilaktyka Chorób Psychicznych"

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Profilaktyka Chorób Psychicznych"

20.04.2018

Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Podlaski Oddział Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową "Profilaktyka Chorób Psychicznych", która odbędzie się 20 kwietnia o 10:00 w Auli Głównej PWSIiP w Łomży, przy ulicy Akademickiej 14.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Profilaktyka Chorób Psychicznych", źródło: mat. org.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Profilaktyka Chorób Psychicznych", źródło: mat. org.

W ostatnich latach liczba diagnozowanych chorób psychicznych u pacjentów na całym świecie drastycznie wzrasta. Jak wykazał raport European College of Neuropsychopharmacology, obecnie na zaburzenia psychiczne cierpi aż 38 proc. populacji naszego kontynentu. Najczęściej diagnozowane są: depresja, napady lęku, bezsenność i demencja. Schorzeniom tym nierzadko towarzyszą nałogi – alkoholizm albo uzależnienie od narkotyków i/lub leków.

Dokładne dane są trudne do wyliczenia, ponieważ choroby psychiczne nadal stanowią temat tabu, pomimo tego, że każdy człowiek, zetknął się chociaż jeden raz w ostatnich latach z osobą cierpiącą na zaburzenia psychiczne. Problem jest tym bardziej poważny, że osoby z zaburzeniami psychicznymi (nerwice, lęki, depresja) stosunkowo rzadko zgłaszają się do specjalisty.

Brak leczenia powoduje u takich osób upośledzenie jednej lub większej liczby funkcji umysłowych. Dochodzi do zmian w myśleniu czy zachowaniu, a w rezultacie często ograniczona zostaje umiejętność radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Objawami mogącymi świadczyć o zaburzeniach psychicznych są: impulsywność, agresja, utrata wiary w siebie, długotrwały smutek, nadpobudliwość, spadek samopoczucia, rozdrażnienie.

Szansą na wyleczenie czy prawidłowe funkcjonowanie chorego jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby oraz wdrożenie właściwego leczenia. Ogromnie ważne jest stosowne zachowanie osób z najbliższego otoczenia. Niestety, z uwagi na niską świadomość i małą wrażliwość społeczeństwa, ludzie nie podejmują prawidłowych działań w stosunku do osób potrzebujących. Ponadto społeczeństwo nie jest przekonane co do skuteczności leczenia zaburzeń psychicznych, a większość potencjalnych pacjentów nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie może przynieść właściwa psycho- i farmakoterapia.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Profilaktyka Chorób Psychicznych" ma na celu promocję zdrowia psychicznego, edukowanie na temat zapobiegania zaburzeniom psychicznym oraz kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec osób z zaburzeniami psychicznym oraz przeciwdziałanie ich dyskryminacji.

Więcej na stronie pwsip.edu.pl/profilaktyka-chorob-psychicznych.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE

10 lutego 2019

źródło: mat. org.

16 lutego 2019

źródło: mat. org.źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok