Radio Białystok | Patronaty | Orkiestra OiFP pod batutą Macieja Koczura

Orkiestra OiFP pod batutą Macieja Koczura

25.05.2018

Podczas piątkowego koncertu Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pokieruje Maciej Koczur - zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w 2016 r.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Tuż po werdykcie jury Konkursu Maciej Koczur powiedział wówczas: "W pracy z orkiestrą najważniejsza jest energia. Chodzi o to, by współtworzyć, a nie narzucać muzyki, próbować inspirować – to jest moja droga. Staram się, byśmy wspólnie wzniecili ogień muzyki. Nie uważam, żeby dyrygent był najważniejszy. Raczej proponuję jakąś drogę i staram się zachęcić, żeby nią podążano".

Batuta Koczura poprowadzi symfoników podlaskich przez niezwykle efektowne utwory Astora Piazzlli i André Waignein w pierwszej części koncertu, w drugiej części – przez V Symfonię Es-dur op. 82 Jeana Sibeliusa. Na saksofonie zagra Łukasz Dyczko.Koncert symfoniczny

25 maja

Sala koncertowa | ul. Podleśna 2 | godz. 19.00Astor Piazolla (1921-1992)

"Le Grand Tango" na wiolonczelę (w oprac. na saksofon)


André Waignein (1942-2015)

Rapsodia na saksofon i orkiestrę

1. Moderato

2. Calmato

3. Allegro. Presto


***


Jean Sibelius (1865-1957)

V Symfonia Es-dur op. 82

1. Tempo molto moderato – Allegro moderato (ma poco a poco stretto) – Vivace molto – Presto – Più presto

2. Andante mosso, quasi allegretto – Poco a poco stretto – Tranquillo – Poco a poco stretto – Ritenuto al tempo I

3. Allegro molto – Misterioso – Un pochettino largamente – Largamente assai – Un pochettino strettoOrkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Maciej Koczur dyrygent

Łukasz Dyczko saksofon


 

MACIEJ KOCZUR

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury dra hab. P. Przytockiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał, dyrygując orkiestrą Filharmonii  Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Doktorant w Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016). Laureat "Małego Złotego Berła" Fundacji Kultury Polskiej (2014), którą otrzymał z rąk J. Maksymiuka. Najmłodszy uczestnik IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2013).

Dyrygował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową, a także znamienitymi zespołami filharmoników śląskich, opolskich, czy szczecińskich. W sezonie artystycznym 2013/2014 dyrygent – rezydent w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Z ramienia Akademii Muzycznej w Krakowie uczestniczył w projekcie "Ovid’s Metamorphoses  Erasmus Intensive Programme" na Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie (2014).

Dyrygował prawykonaniami utworów na międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum czy Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Współzałożyciel i kierownik artystyczny zespołu wokalnego Oktofonia. Dyryguje chórem blaszanym "Precipitevolissimevolmente", założonym w Krakowie w 2016 r.

Wspólnie z kompozytorem P. Peszatem oraz artystą plastykiem G. Martem tworzy grupę Re-Performance Ensemble. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 r. otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa.


ŁUKASZ DYCZKO

Urodzony w 1997 r. w Gorlicach. Ukończył naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. P. Gusnara. Zwyciężał w wielu konkursach, m.in. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Fiorindo w Turynie (2013), XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2014), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz w Jaśle (2015), Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu (2016).

We wrześniu 2016 r. jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie "Młody Muzyk Roku" zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU). Finał tego Konkursu odbył się na placu przed Katedrą w Kolonii i pokazany był za pośrednictwem telewizji w wielu krajach Europy. Jest pierwszym w historii tego wydarzenia zwycięzcą – saksofonistą.

Występował jako solista z takimi orkiestrami jak m.in. WDR Sinfonieorchester Köln, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN "Młoda Polska", Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał nominację do Paszportów "Polityki" za rok 2016, w kategorii "Muzyka poważna" oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii "Debiut roku".


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE

10 lutego 2019

źródło: mat. org.

16 lutego 2019

źródło: mat. org.źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok