Radio Białystok | Patronaty | XI Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"

XI Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"


Festiwal jest corocznym spotkaniem z tradycją i kulturą żydowską.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.XI Festiwal Kultury Żydowskiej  

"Zachor - Kolor i Dźwięk"

Białystok, 16-19 czerwca 2018 r.


 


PROGRAM


Sobota, 16 czerwca


20:15 - Białostocki Teatr Lalek (ul. Kalinowskiego 1)

- Spektakl Miriam

- Havdala - Pożegnanie Szabatu


Niedziela, 17 czerwca


10:00 - Wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej - oprowadza prof. Heidi Szpek-Idzikowski (Central Washington University - USA)

Plac przy Ratuszu

Koncerty:

15:00-22:00

- Kapela Jankiela (Polska)

- "Melodie Hebrajskie" - Marcin Król, Michał Drewnowski (Polska)

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Polska)

Efim Chorny, Susan Ghergus (Mołdawia)

Izabela Szafrańska, Przemysław Zalewski (Polska)

Warsztaty:

- tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Kinga Kalupa z grupy tanecznej Snunit z Warszawy)

- warsztaty i degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)

Konkurs plastyczny dla dzieci

19:00 - Kościół św. Rocha

Koncert organowy

- Matteo Imbruno (Holandia)

- Marek Kulikowski (Polska)


Poniedziałek, 18 czerwca


16:00 - Białostockie ślady Samuela Pisara - oprowadza Jolanta Szczygieł-Rogowska (miejsce spotkania - Galeria im. Sleńdzińskich, ul. L. Waryńskiego 24 a)

17:00 - Galeria im. Sleńdzińskich - ul. Legionowa 2

Czego możemy nauczyć się od biblijnych kobiet? Sara, Miriam, Estera, Ruth - wykład Anny Dodziuk z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

19:00 - Aula Pałacu Branickich

Koncert pieśni sefardyjskich

- Gerard Edery - vocal, guitar (USA)

- Anya Wandtke - violin (Polska)

- Sebastian Wypych - double bass (Polska)


Wtorek, 19 czerwca


10:00 - Warsztaty muzyczne dla studentów (impreza zamknięta) - Elizabeth Schwartz i Peter Stan (USA)

19:00 - Kino Forum - ul. Legionowa 5

 

Koncert galowy

- Elizabeth Schwartz (USA)

- Peter Stan (USA)


Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.

Bezpłatne wejściówki obowiązują:

- na spektakl Miriam (do odebrania w kasie BTL od 14 czerwca 2018 r.)

- na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2018 r.)


Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael bialystok.jewish.org.pl.


Organizatorzy: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie


SAMUEL PISAR - BOHATER XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ "ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK"

 

SAMUEL PISAR (1929-2015) - polsko-amerykański prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk i pisarz pochodzenia żydowskiego, założyciel i przewodniczący francuskiego oddziału Yad Vashem, a także Fundacji Pamięci Shoah. Urodził się w Białymstoku. W czasie II wojny światowej przebywał w białostockim getcie oraz w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Auschwitz oraz Dachau. Gdy miał 17 lat, odnalazła go rodzina z Australii. Studiował prawo w Melbourne, a następnie podjął studia w USA i Paryżu. W 1956 r. objął stanowisko doradcy generalnego UNESCO w Paryżu. Był członkiem komisji doradczej Johna F. Kennedy'ego, konsultantem Izby Reprezentantów USA.

Angażował się w działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych oraz rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych z Europą Wschodnią, Rosją i Chinami. W 1973 r. nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymał, był również Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie swojego życia odwiedził parokrotnie rodzinne miasto. Publikacje Samuela Pisara: "Coexistence & Commerce" (1970), "Of Blood and Hope" (1981, polskie wydanie: "Z krwi i nadziei", 1992), "Kaddish - Dialogue with God" (tekst i narracja do symfonii Leonarda Bernsteina).


ELIZABETH SCHWARTZ - słynie z wyjątkowo mrocznego brzmienia swojego śpiewu, porównywanego zarówno do Edith Piaf, jak i Marii Tanase. Jako piosenkarka klezmerska występuje regularnie w Ameryce Północnej oraz w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej, w klubach jazzowych, synagogach i salach koncertowych. Jako solistka śpiewa w dwóch największych synagogach w Europie (Budapeszt i Strasburg ). Wśród znanych współpracowników są Yale Strom, Alicia Svigals, Mark Dresser, Marty Ehrlich, Salman Ahmad, Samir Chatterjee, węgierska super grupa Muzsikas, Kalman Balogh, Damian Draghici, wirtuozi z Hot Pstromi i wielu innych.


PETER STAN - utalentowany akordeonistą, który zarówno występuje, jak i uczy. Zdobył nagrody w kilku prestiżowych konkursach akordeonowych, w tym sponsorowanych przez American Accordion Musicological Society i Long Island Music Teachers Association. Występuje zarówno jako solista, jak iz małymi grupami i zespołami. Gra różnorodną muzykę: od bałkańskiej, poprzez klasyczną, do francuskiej, klezmerskiej. Był głównym akordeonistą wielu zespołów, w tym Slavic Soul Party, Harold Seletsky, The West End Klezmorim i Hot Pstromi (Yale Strom). Grał m.in. w Carnegie Hall (jazz i koncert muzyki żydowskiej), Merkin Hall, Irving Plaza i Joe's Pub w Nowym Jorku. Koncertował w Hongkongu, Francji, Niemczech, Polsce, Szwecji, Turcji, Danii, Serbii i na terenie całych Stanów Zjednoczonych.


GERARD EDERY - śpiewa, gra na gitarze i sazie, komponuje. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich. W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 16 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego bogatego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia. 


SEBASTIAN WYPYCH - wybitny polski kontrabasista. Jako muzyk kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą. Występuje także jako solista. Zapraszany jest jako wykładowca na Międzynarodowe Kursy Interpretacji Muzycznej. Na gruncie muzyki eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczna z elektroniczną oraz z wieloma stylami sztuki muzycznej. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwali Piękny Brzeg Sztuki oraz Wisłostrada Sztuki.


ANNA WANDTKE - wybitna polska skrzypaczka, laureatka licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą. Koncertowała na całym świecie (USA, Ameryka Południowa, Chiny, Japonia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia, Holandia, Austria, Polska) na największych scenach (Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Barbican Hall, Musikverein, Concertgebouw). Współpracowała z najwybitniejszymi artystami naszych czasów (m in. z: Roby Lakatos, Maksim Vengerow, Joshua Bell, Julian Rachlin, Rene Capusson, Juri Bashmet, Sarah Chang, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Krzysztof Penderecki, Tytus Wojnowicz, Krzysztof Herdzin, Robert Kabara).


EFIM CHORNY - wokalista, nauczyciel i autor piosenek. Założyciel (wraz z Susan Ghergus) Jewish Song Theatre (1992). W roku 2000 duet Chorny / Ghergus otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Żydowskiej Solomon Mikhoels. Chorny brał udział w kilku międzynarodowych projektach (Klezmer Alliance, Pro-Yiddish Project, Besarabish, Yiddish Vocalists). Jego utwory nagrane przez znanych muzyków (Adrienne Cooper, Shura Lipovsky, Daniel Kahn, Andrea Pancur, Lorin Sklamberg, Lucette van den Berg). W ostatnich latach stworzył kilka unikatowych projektów opartych na swojej pracy archiwalnej: "Pieśni żydowskie teatru Gimpla we Lwowie (1889-1939)", "Chasydzkie pieśni w języku polskim / jidysz i ukraińskim / jidysz" z końca XIX wieku "wieki XX stulecia", "Pieśni pisane do wierszy XX-wiecznych rosyjskich poetów w tłumaczeniach w jidysz". Od 2013 rok uczy sztuki śpiewu jidysz w Internecie.


SUASAN GHERGUS - pianistka, aranżerka i autorka tekstów. Od 1992 roku jest dyrektorem muzycznym Jewish Song Theatre. Występuje w duecie z Efimem Chornym, współtworzy wszystkie muzyczne projekty i bierze w nich udział (ostatnio program "Efim Chorny / Susan Ghergus - pieśni w języku jidysz"). Jest znawcą żydowskiej muzyki tanecznej. Potrafi umiejętnie łączyć różne style muzyczne, tak w kompozycjach, jak i na scenie podczas koncertów.


MATTEO IMBRUNO - organista, wybitny znawca muzyki okresu renesansu i baroku. Jest tytularnym organistą Oude Kerk oraz Muzeum "Hermitage" w Amsterdamie. Koncertuje i wykłada w całej Europie, Japonii, Ameryce Południowej i USA Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach. Prowadzi klasę mistrzowską gry na organach. Nagrał wiele płyt na historycznych organach w Holandii i Włoszech oraz dla radia BBC w Londynie.


MAREK KULIKOWSKI - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.


MARCIN KRÓL - wybitny polski skrzypek (kształcił się pod kierunkiem prof. Macieja Chowańca, prof. Teresy Głąbówny, prof. Michaela Vaimana w Kolonii). Swoje umiejętności - jako solista i kameralista - szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Vladimira Spivakova i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem licznych konkursów . Występował w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (m. in. z: Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen - Niemcy, Limburg Symphonie Orkest - Holandia, Liege Philharmonic Orchestra - Belgia, Camerata Vivaldi - Szwajcaria/ Niemcy). Interesuje się kulturą żydowską, różnorodnością i wielokulturowością oraz łączeniem różnych dziedzin sztuki (projekty: "Melodie Hebrajskie", "Wielokulturowość w muzyce polskiej", "Muzyka i poezja").


MICHAŁ DREWNOWSKI - wybitny pianista (uczeń prof. Bronisławy Kawalli i prof. Ewy Pobłockiej, klasa fortepianu prof. Marka Drewnowskiego). W latach 2002-2005 studiował w Konserwatorium Muzycznym w Genewie pod kierunkiem wybitnych pedagogów Dominique Merlet i Pascal Devoyon. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów (Naum Shtarkmann, Miłosz Magin, Fou T'soung, Rudolf Kehrer i Eugen Indjic). Jest laureatem wielu konkursów. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. Współpracował z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.


IZABELA SZAFRAŃSKA - jest studentką trzeciego roku Kulturoznawstwa studiów międzywydziałowych Uniwersytetu w Białymstoku. Jej zainteresowania muzyczne są wielostylowe. Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając coraz więcej nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do sukcesu medialnego można zaliczyć jej udział w finale jednego z najbardziej znanych polskich programów telewizyjnych "Must Be The Music" z zespołem EL SAFFRON, wykonującym muzykę Żydów sefardyjskich. W roku 2017 była stypendystką Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.


PRZEMYSŁAW ZALEWSKI (piano) - absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Aktualnie pracuje również w Studium Wokalnym im. Jerzego Wasowskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie estradowe oraz studyjne. Współpracował przy produkcji takich programów i projektów jak: Voice of Poland, Mini Szansa, Warszawskie Warsztaty Gospel oraz z zespołami i wokalistami (m.in. Sound`n`Grace, Agnieszką Włodarczyk, Moniką Urlik i innymi).


ORKIESTRĘ KLEZMERSKĄ TEATRU SEJNEŃSKIEGO - tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją "Dybuka" Szymona An-skiego (premiera 1996 r.). Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Inspirujące były ostatnio spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim (wybitnymi muzykami młodego pokolenia).


KAPELA JANKIELA - istnieje od roku 1999. Tworzą ją muzycy, dla których inspirującą w artystycznych poszukiwaniach jest kultura żydowska. Zespół współpracuje ze znanymi aktorami i artystami sceny polskiej. Tworzy go pięciu muzyków: Alicja Głódź (skrzypce), Zdzisław Wasilewski (kontrabas), Wojciech Cis (gitara akustyczna), Wiesław Doliński (akordeon), Jan Mlejnek (klarnet).


KINGA KALUPA - swoją przygodę z tańcem izraelskim rozpoczęła 10 lat temu w grupie SNUNIT z Warszawy pod okiem pierwszej polskiej instruktorki - Moniki Leszczyńskiej. Uczestniczyła w wielu występach i warsztatach w Polsce i zagranicą, współorganizuje międzynarodowe warsztaty w Warszawie.


MIRIAM - spektakl (na podst. tekstu Olega Juriewa, w reż. Bernardy Bieleni) przedstawia losy konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku i nie mogły zrealizować swoich marzeń z powodu wojny. Występują: Katarzyna Siergiej i Ryszard Doliński. Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Figur Widmak, Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, Białostockiego Teatru Lalek.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek RogozińskiDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok