Radio Białystok | Patronaty | IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA

IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA

19.06.2018

We wtorek, 19 czerwca rozpoczyna się w Białymstoku jedno z największych wydarzeń teatralnych - 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Nie tylko w Białymstoku

Przez tydzień na miejskich scenach zobaczymy ponad 150 młodych artystów, kilkudziesięciu artystów profesjonalnych i łącznie ponad pół setki spektakli, adresowanych do wszystkich grup wiekowych.

Po raz pierwszy też pokazy festiwalowe odbywać się będą poza Białymstokiem: w Supraślu, Suwałkach i Łomży.

Największy w Europie

Festiwal LALKANIELALKA to największe tego typu wydarzenie w Europie i jedyny festiwal w Polsce prezentujący szkoły lalkarskie z całego świata. Skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy.

Festiwal nie ma charakteru konkursu - to twórcze spotkanie, dialog, wymiana i inspiracja, splecione w dwóch nurtach prezentacji: studenckiej i profesjonalnej.

W 2018 roku na Festiwalu obecnych będzie 9 państw: Łotwa, Ukraina, Rosja, Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa oraz Polska, z których przyjadą reprezentacje 12 szkół - ponad 150 młodych ludzi pragnących podzielić się swoją sztuką, doświadczeniem.

W drugim nurcie festiwalowym wystąpią teatry profesjonalne ze Słowenii, Słowacji, Macedonii, Francji, Izraela, Grecji - kilkanaście spektakli prezentujących najciekawsze dokonania na międzynarodowej scenie teatralnej i lalkowej.

9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA to:

  • pokazy spektakli 11 szkół lalkarskich, które przyjadą do Białegostoku z Łotwy, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier, Niemiec, Słowacji i z Polski; będą to przedstawienia dyplomowe studentów kończących swoją edukację, ale też małe formy teatralne i zdarzenia performatywno-plastyczne
  • pokazy offowe (w sumie ok 15 spektakli) - prezentacje prac warsztatowych obrazujących kolejne etapy kształcenia studentów w poszczególnych krajach;
  • warsztaty - dla młodych widzów, organizowane w 4 grupach tematycznych (GŁOS, PRZEDMIOT, CIAŁO, RĘKA) prowadzone przez wybitnych artystów w zakresie animacji lalek i aktorstwa;
  • prezentacje znakomitych zespołów profesjonalnych - w tym roku spodziewamy się ok. 10 pokazów spektakli w wykonaniu artystów z Niemiec, Słowenii, Macedonii, Słowacji, Grecji, Izraela i Francji;
  • wystawy, koncerty, wydarzenia interdyscyplinarne.


9. edycja Festiwalu będzie również okazją do świętowania jubileuszu 65-lecia Białostockiego Teatru Lalek. Festiwal towarzyszy również Dniom Miasta Białegostoku.

Festiwal jest organizowany przez Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy oraz Białostocki Teatr Lalek.

Idea

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich odbywa się co dwa lata, począwszy od 2002 roku i zdążył się już wpisać na trwale w kalendarz imprez kulturalnych miasta Białegostoku. Głównym celem wydarzenia jest tworzenie płaszczyzny do konfrontacji dokonań młodych artystów, ale też wykreowanie nowego nurtu spotkań skierowanego do młodych mieszkańców Białegostoku zainteresowanych teatrem - z najciekawszymi twórcami światowego teatru.

Festiwal to również przestrzeń dyskusji o tradycji i najnowszych trendach artystycznych w sztuce teatralnej. Festiwal, z jednej strony, daje studentom możliwość prezentacji, a z drugiej wzbogaca mieszkańców Białegostoku proponując im możliwość obejrzenia ciekawych spektakli i poznania najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok