Radio Białystok | Patronaty | Biebrzańskie Sianokosy w Szuszalewie

Biebrzańskie Sianokosy w Szuszalewie

8.09.2018

W sobotę, 8 września w Biebrzańskim Parku Narodowym odbędą się XVII Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Walk o tytuł Mistrza Świata w koszeniu bagiennych łąk

Sianokosy odbędą się w Szuszalewie, w pobliżu kładki turystycznej przy drodze nr 673 (droga Dąbrowa Białostocka - Lipsk), powiat sokólski.

Organizatorami Sianokosów są: Biebrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Gmina Dąbrowa Białostocka, Gmina Lipsk.

Kosiarze z kraju i zagranicy stoczą walkę o tytuł Mistrza Świata w koszeniu cennych przyrodniczo, bagiennych łąk. To święto tych, którzy od stuleci, kosząc biebrzańskie łąki, sprzyjają przyrodniczemu bogactwu, w szczególności rzadkim gatunkom ptaków i roślinności.

Impreza promuje czynną ochronę bagien, rolnictwo przyjazne przyrodzie, walory turystyczne i krajoznawcze Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz biznes oparty o działalność rolniczą zgodną z potrzebami ochrony przyrody.

Dodatkową atrakcją będą stoiska edukacyjne, rękodzieło lokalnych artystów, wyroby producentów tradycyjnej zdrowej żywności oraz występy zespołów folklorystycznych.

Sianokosy to część tradycji

Sianokosy to część tradycji związanej z życiem człowieka na wsi. To także część działalności rolniczej, która pozwalała ludziom żyć w zgodzie z przyrodą. Metody uprawy i dobre lub złe praktyki mogą przekształcać środowisko z korzyścią dla ludzi i natury, albo zniszczyć dziedzictwo przekazane przez tych, którzy gospodarzyli tu przed laty.

Biebrzańskie Sianokosy to święto obyczaju koszenia bagiennych łąk. Koszenie półnaturalnych podmokłych łąk w dolinach rzek to długa tradycja sprzyjająca zachowaniu bogactwa przyrody. Jej podtrzymywanie pozwala chronić siedliska rzadkich gatunków zwierząt (w szczególności ptaków) i roślin.

Sianokosy uświadamiają konieczność wykaszania terenów, które bez pomocy człowieka stracą swoje cenne walory przyrodnicze. Ważne jest jednak, aby robić to mądrze (w odpowiednich terminach, odpowiednimi maszynami lub ręcznie).

Sportowa rywalizacja

Oczywiście jest to również okazja do przeżycia sportowych emocji w czasie wyjątkowych zawodów. Zawodnicy z całego świata będą kosić 60-metrowy odcinek bagiennej łąki w jak najkrótszym czasie. Ocenie podlegać będzie tempo, ale także i jakość koszenia. Wygrywają najsilniejsi i najsprawniejsi sprinterzy, bo o zwycięstwie zadecydują ułamki sekund.

Odbędzie się również dodatkowy konkurs dla zawodników z gmin biebrzańskich. "Wykosić wiedzą" dotyczący zagadnień związanych z ochroną biebrzańskich łąk. Wzorem lat ubiegłych dla osób, które rzadziej sięgają po kosę, ale chciałyby spróbować swoich sił w zawodach, odbędzie się konkurencja dla zaproszonych gości "O Dar Starosty Sokólskiego".

Zmagania na biebrzańskich łąkach mają rangę międzynarodową, uczestniczyli w nich reprezentanci m.in.: Anglii, Belgii, Białorusi, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Węgier.

Atrakcje dla rodzin

Biebrzańskie Sianokosy to również święto rodzinne. Młodszych i starszych organizatorzy zapraszają do stoiska edukacyjnego Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przygotowano tam gry, doświadczenia przyrodnicze, zabawy, konkursy i niespodzianki.

Pierwsze Biebrzańskie Sianokosy odbyły się w 1999 roku z inicjatywy WWF, we współpracy z Towarzystwem Biebrzańskim oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym. W tym roku organizowane są wspólnie z Gminą Dąbrowa Białostocka. Z uwagi na to, że 2017 został ogłoszony "Rokiem Górnej Biebrzy", tegoroczne Mistrzostwa odbędą się w Szuszalewie.


Sianokosy odbędą się w Szuszalewie, w okolicy kładki turystycznej przy drodze nr 673 (droga Dąbrowa Białostocka – Lipsk), powiat sokólski, gmina Dąbrowa Białostocka. Początek zawodów w sobotę, 8 września o 10:00. Przewidywane zakończenie ok. 16.00. Rejestracja zawodników rozpocznie się o 8:30.

Uczestnictwo w zawodach należy zgłosić pisemnie do 20 sierpnia na adres: Biebrzański Park Narodowy, 19-110 Goniądz, Osowiec-Twierdza 8, lub na e-mail: sianokosy@biebrza.org.pl

Więcej informacji o Biebrzańskich Sianokosach na stronie biebrza.org.pl.


źródło: mat. org. | red: zmj, mak

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok