Radio Białystok | Patronaty | Musical "Doktor Żywago" powraca na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej

Musical "Doktor Żywago" powraca na deski Opery i Filharmonii Podlaskiej

30.09.2018

Od września na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej powraca jedna z najciekawszych propozycji musicalowych ubiegłego sezonu - "Doktor Żywago" z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka.

"Doktor Żywago" w OiFP, fot. Michał Heller
"Doktor Żywago" w OiFP, fot. Michał Heller

Jakub Szydłowski, reżyser musicalu, odsłoni przed widzami tajniki swojej pracy. Widzowie będą mieli niepowtarzalną, jedyną okazję przyjrzenia się na żywo, jak  powstaje spektakl, jak łączą się w całość wszystkie jego elementy:  muzyka, gra aktorska, światła, mechanika scen, multimedia, jak  współgrają ce sobą orkiestra, chóry, tancerze, tak aby osiągnąć finalny,  doskonały efekt.

 

–  W obliczu uczucia, którego doświadczają Jurij i Lara – uczucia tak niepodważalnego, beznadziejnego i niezwykłego – czas upadku caratu i narodzin sowieckiego imperium to z literackiego punktu widzenia idealne podłoże historyczne – opowiada Jakub Szydłowski, reżyser.


– W czasach okrucieństw i przemocy na niewyobrażalną wręcz skalę, kiedy traci się nadzieję na normalne życie, kiedy doświadcza się etycznego zezwierzęcenia i upadku wszelkich wartości, jedynym ratunkiem, który  może nas utrzymać na powierzchni człowieczeństwa, okazuje się miłość, której chwytamy się, by nie utonąć. Naszym zadaniem jako twórców jest uzmysłowić widzowi głębię i siłę tej miłości.

 

– "Doktor Żywago" nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o rozdartej duszy i uczuciach, towarzyszących trudnym  wyborom. – mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii  Podlaskiej.


– W istocie "Doktor Żywago" to wielkie wyznanie miłości. Aktualne be względu na czas i miejsce, współczesne i wieczne. Dlatego z taką łatwością się z nim utożsamiamy, wierzymy, że może przydarzyć się każdemu. Ponadczasowość i szczerość miłości otwiera nas na świat najprawdziwszych wzruszeń, a tych życzę Państwu jak najwięcej.


Powieść "Doktor Żywago" Borysa Pasternaka to jedna z najpiękniejszych w dziejach światowej literatury historii o miłości. Jako pierwsi przenieśli ją na scenę musicalową Amerykanie. Dokonali rzeczy niezwykłej – zaadaptowanie tak obszernego, skomplikowanego kompozycyjnie dzieła wymaga nadzwyczajnej wirtuozerii. Libretto oparte na powieści wielkiego noblisty, sięgające swą koncepcją także do hollywoodzkiej adaptacji, stworzył Michael Weller. Teksty piosenek przygotowali Michael Korie i Amy Powers. Doskonałą, poruszającą najgłębsze emocje, muzykę skomponowała Lucy Simon.

Światowa premiera musicalu odbyła się w Sydney w 2011 roku. Tym razem "Doktora Żywago" na nowo opowiedzą Polacy. Spektakl w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, czytelnie nawiązujący do czasów, w których oryginalnie osadzona jest akcja powieści, nazwać można dziełem uosabiającym wielkość i rozmach.

W inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej bogata oprawa sceniczna została połączona z rozbudowaną warstwą muzyczną – kompozycje Lucy Simon zinstrumentował Krzysztof Dombek. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Monumentalną scenografię, obrazującą dni upadku caratu i narodziny sowieckiego imperium, przygotował Mariusz Napierała. Atmosferę wojennej zawieruchy realistycznie odmalowują zbiorowe sceny batalistyczne z oryginalną choreografią autorstwa Jarosława Stańka. Na szczególną uwagę zasługują również artyści zaproszeni do współpracy. "Doktor Żywago" daje pole nie tylko do wokalnego, ale i aktorskiego popisu występującym na scenie solistom.

Libretto białostockiej inscenizacji jest oparte na powieści Borysa Pasternaka, swą koncepcją sięga także do hollywoodzkiej adaptacji. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz librett tak znanych musicali jak "Koty", "Upiór w operze", "Les Miserables" czy "Mamma Mia!". Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską, dyrygujący m.in. operami "Traviata",  "Czarodziejski flet", "Carmen", "Cyganeria" oraz musicalami "Upiór w operze", "Skrzypek na dachu" i operetką "Zemsta nietoperza". Reżyserii inscenizacji podjął się Jakub Szydłowski, reżyser musicali "Rent" i "Cyrano de Bergerac". Za warstwę scenograficzną spektaklu odpowiada Mariusz Napierała, który jest również autorem  plakatu do musicalu, za kostiumy – Anna Chadaj. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych jak "Jesus Christ Superstar", "Chicago" czy "Hair".

Obsada musicalu to artyści z wielkim doświadczeniem i wspaniałymi głosami. W tytułowej roli Jurija Żywago wystąpią Rafał Drozd, Łukasz Zagrobelny,  Lary – Agnieszka Przekupień, Paulina Janczak i Anna Gigiel, Wiktora Komarowskiego – Damian Aleksander, Tomasz Steciuk, Dariusz Kordek, Toni – Monika Ziółkowska, Monika Bestecka, Dorota Białkowska, Strielnikowa – Tomasz Bacajewski, Marcin Wortmann, Bartłomiej Łochnicki.  

Wystąpią zespoły: Orkiestra  Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Grzegorza Berniaka, Chór pod kierownictwem Violetty Bieleckiej oraz artyści Chóru Dziecięcego kierowanego przez Ewę Barbarę Rafałko i tancerze.


Terminy wrześniowych spektakli:

 

01.09 – godz. 19.00

05.09 – godz. 19.00

06.09 – godz. 19.00

07.09 – godz. 19.00

12.09 – godz. 19.00

13.09 – godz. 19.00

14.09 – godz. 19.00

15.09 – godz. 19.00

18.09 – godz. 19.00

19.09 – godz. 19.00

20.09 – godz. 19.00

21.09 – godz. 19.00

22.09 – godz. 19.00

29.09 – godz. 19.00

 

02.09 – godz. 18.00

09.09 – godz. 18.00

16.09 – godz. 18.00

23.09 – godz. 18.00

30.09 – godz. 18.00

 

Bilety:

 

Strefa I: 120 zł normalny, 110 zł ulgowy

Strefa II: 95 zł normalny, 85 zł ulgowy 

Strefa III: 80 zł normalny, 70 zł ulgowy

Strefa IV: 55 zł normalny, 45 zł ulgowy


Musical wyprodukowany za pozwoleniem Warner Bros. Theatre Ventures Inc. i Turner Entertainment Co.

Produkcja oryginalna: La Jolla Playhouse, San Diego, Kalifornia

Wystawiany w uzgodnieniu z Josef Weinberger Ltd.

Prapremiera: 19/02/2011, The Lyric Theatre, Sydney

Premiera polska: 15/09/2017, Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok