Radio Białystok | Patronaty | Peleton Pamięci w Białymstoku

Peleton Pamięci w Białymstoku

16.09.2018

W związku z 79. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich do Polski Muzeum Pamięci Sybiru organizuje Peleton Pamięci, który odbędzie się w niedzielę, 16 września.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Trasa tego rowerowego (można też przejechać ją na rolkach czy desce) przejazdu będzie związana z miejscami i postaciami nawiązującymi do tragicznych wydarzeń sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.

Na trasie znajdzie się np. willa ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego. Po agresji sowieckiej w 1939 roku Nowakowski został aresztowany i wywieziony do Mińska, potem na zesłanie. Tam zginął, a okoliczności jego śmierci są nieznane.

Uczestnicy Peletonu Pamięci poznają też historię budynku, w którym mieściła się siedziba kontrwywiadu wojskowego "Śmiersz" i areszt śledczy, a potem Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Dojadą również na dworzec kolejowy Białystok-Fabryczny, gdzie od kilku miesięcy jest obelisk upamiętniający osoby wywożone stamtąd na Wschód.

Ostatnim punktem będzie najbardziej znany w mieście zabytek - Pałac Branickich, w którym 20 września 1939 roku spotkali się dowódcy wojsk niemieckich i sowieckich. Tam uczestnicy spaceru obejrzą projekcję multimedialną na fasadzie budynku.


źródło: PAP | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok