Radio Białystok | Patronaty | Pełen tajemnic koncert symfoniczny w OiFP

Pełen tajemnic koncert symfoniczny w OiFP

12.10.2018

Niezwykłe brzmieniowo, a rzadko wykonywane utwory usłyszymy podczas koncertu symfonicznego 12 października w sali koncertowej przy Podleśnej.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Piątkowy koncert
Opera i Filharmonia Podlaska organizuje we współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Bułgarię niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską.

"Monbar, czyli Flibustierowie" op. 30 jest pierwszą i jedyną ukończoną operą Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Dzieło powstawało w latach 1836-38, a już w 1837 roku koncertowo wykonano uwerturę i duet głównych bohaterów, rok później finał opery, po czym odłożono je na półkę. Dobrzyński bezskutecznie zabiegał o wystawienie opery.

Fragmenty wykonano jeszcze na koncertach w Poznaniu (1845), Berlinie (1845-46) oraz Dreźnie (1847), ale cała opera doczekała się prawykonania w Operze Warszawskiej dopiero 10 stycznia 1863 roku, 25 lat po napisaniu partytury. Dwanaście dni po premierze wybuchło powstanie styczniowe i opera spadła z afisza.

Uwertura do opery "Monbar, czyli Flibustierowie" op. 30 na orkiestrę symfoniczną - którą usłyszymy w piątek w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą urodzonego w Bułgarii, a mieszkającego obecnie w Wiedniu Vladimira Kiradjieva - zachwyca romantyczną  kolorystyką i ciekawą narracją muzyczną.

Wariacje "Enigma" skomponowane przez Edwarda Elgara w 1898 roku są dziełem o wyjątkowej urodzie brzmieniowej. Utwór składa się z czternastu wariacji, a każdą z nich kompozytor zadedykował bliskiej sobie osobie. Wszystkich bohaterów ukrył jednak pod inicjałami.

Wieczór zakończy Koncert fortepianowy h-moll Maurycego Moszkowskiego w wykonaniu Ludmila Angelova, cenionego bułgarskiego pianisty. Utwór ten Moszkowski zaczął pisać, mając zaledwie 20 lat. Ukończył go w 1875 roku, po czym zaprezentował Franciszkowi Lisztowi. Liszt przyjął dzieło bardzo ciepło, wysoko oceniając warsztat kompozytorski Moszkowskiego. Z nieznanych przyczyn kompozytor nagle przestał lubić swój własny koncert i nigdy nie opublikował jego rękopisu, który po wielu latach odnalazł się w paryskiej bibliotece.Koncert symfoniczny TAJEMNICE

Sala koncertowa Opery i Filharmonii Podlaskiej | Podleśna 2 | godz.19.00Program:

Feliks Dobrzyński - Uwertura do opery "Monbar, czyli Flibustierowie" op. 30 na orkiestrę symfoniczną

Edward Elgar - "Enigma" wariacje op. 36

Maurycy Moszkowski - Koncert fortepianowy h-moll op. 3

 

Wykonawcy:

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Vladimir Kiradjiev - dyrygent

Ludmil Angelov - fortepian


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok