Radio Białystok | Patronaty | Kolędy Wschodniosłowiańskie - promocja nowego albumu Ensemble Quattrovoce

Kolędy Wschodniosłowiańskie - promocja nowego albumu Ensemble Quattrovoce


Zespół Ensemble QuattroVoce wydał nową płytę "Orthodox Christmas – Oh, What a Wonder!".

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.
Promocja albumu "Orthodox Christmas"

19 stycznia

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Ratusz - Rynek Kościuszki 10

godzina 17:00
Marta Wróblewska

sopran

Aleksandra Pawluczuk

mezzosopran

Paweł Pecuszok

tenor

Przemysław Kummer

bas/barytonEnsemble QuattroVoce

Kwartet wokalny utworzo­ny w roku 2011 przez absolwentów klas śpiewu solowego Uniwer­sytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku. Członkowie zespołu (Marta Wróblewska – sopran, Aleksandra Pawluczuk – mez­zosopran, Paweł
Pecuszok – tenor Przemysław Kum­mer – bas) mają na koncie zarówno indywidualne występy w recitalach solowych lub kameralnych, jak i udział w przedsięwzię­ciach zespołowych z dużymi dziełami oratoryjnymi i kantatowymi. Uczestniczą w przedsta­wieniach operowych i festiwalach (Misteria Paschalia w Krakowie, Muzyka zaklęta w drewnie; Festiwale Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i Białymstoku, Festiwal G.G. Gorczyckiego).

Każdy z członków Ensemble Quattro­Voce aktualnie prowadzi również własną działalność artystyczną, pedagogiczną i fonograficzną, dokonując m.in. nagrań z renomowanymi polskimi zespołami muzyki dawnej, Operą i Fil­harmonią Podlaską oraz nagrań solowych (w tym dla takich wytwórni jak Acte Prealable, Musicon czy DUX). Ponadto niektórzy śpiewacy z Ensemble QuattroVoce koncertowali, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, z renomowanymi zespołami muzyki dawnej i barokowej jak Le Poeme Harmonique, Ars Nova, Subtilior Ensemble, Il Tempo, Musica Florea, Concerto Polacco, Baroque Collegium 1685, współpracując ze znakomity­mi dyrygentami (Vincent Dumestre, Andrew Parrott, Marek Toporowski, Simon Standage, Paul Goodwin).

Ten szeroki zakres współpracy, doświadczenie artystyczne oraz indywidualne preferencje muzyczne artystów nadają zespołowi oryginalne cechy stylistyczne i specyficzne miękkie lecz wyraziste brzmienie. Zespół nagrał dotychczas kilkanaście płyt, m.in. w 2014 roku muzykę sakralną Maksyma Berezowskiego Litur­gy of Communion Verses, the sacred works of the 18th century, Dominus natus est – Kolędy (2017). Ostatnio ukazały się nakładem wytwórni Acte Prealable kolejne wydania płytowe kwartetu z repertuarem kolędowym – Wschodniosłowiańskie kolędy (2018) - Orthodox Christmas

Zespół prezentuje dobór oryginalnego repertuaru oraz własny styl i interpretację opartą na równorzędnym traktowaniu poszczególnych głosów, co w efekcie tworzy harmonijną, zrównoważoną całość i organiczne niemal współgranie. Indywidualny wkład i zaangażowanie śpie­waków pozwalają na osiąganie interesującej, niebanalnej interpretacji utworów chóralnych w obsadzie solowej.


"Orthodox Christmas – Oh, What a Wonder!"

Zespół Ensemble QuattroVoce w swoich wykonaniach zwraca szczególną uwagę na przejrzystość formy oraz znaczenie słowa, przekazu i liryki. Podobny do poprzednich nagrań charakter, odzwierciedlający priory­tety estetyczne zespołu, ma również płyta CD z kolę­dami wschodniosłowiańskimi. Wyrazistość, muzykal­ność, niezwykle ciepły klimat dźwiękowy, szacunek dla stylu i tradycji wykonawczej kolęd Kościoła Wschodniego oraz uniwersalne piękno solowego współbrzmienia – to zasadnicze atrybuty tego nagrania.

W kolędach wschodniosłowiańskich dominuje prostota i melodyjność, ale niekiedy te cechy przenikają się z wyrafinowaniem, trudną i wymagającą artykulacją albo szybkimi tempami; wszystko to gwarantuje zróżnicowanie nastrojów, przeżyć i konwencji estetycznych – od glorii, triumfu, pastoralnej radości i liturgicznego entuzjazmu, po klimaty refleksyjne, sentymentalne i nostalgiczne lub ludyczne, przy tym silnie naznaczone tradycją i kozacką swadą.

Dzięki kunsztownym, zrównoważonym dynamicznie interpretacjom troparionów, kondakionów, starych pieśni Bożonarodzeniowych oraz kompozycji takich ukraińskich mistrzów jak Dymitr Bortniański, Artemij Wedel, Kyrył Stecenko, Mykoła Leontowycz czy Ołeksandr Koszyc, Ensemble QuattroVoce przenosi słuchacza w czasie i przestrzeni i zaprasza do świętowania Bożego Narodzenia w obrządku wschodnim.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok