Radio Białystok | Patronaty | 1. Bieg Pamięci Sybiru

1. Bieg Pamięci Sybiru


1. Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się w niedzielę, 10 lutego w Białymstoku.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Mroźną, zimową nocą, z 9 na 10 lutego 1940 roku z dawnych ziem II  Rzeczypospolitej wywieziono w głąb Związku Sowieckiego ok. 140 tysięcy  polskich obywateli. Była to pierwsza z czterech masowych deportacji, podczas których na Syberię i do Kazachstanu wywieziono m.in. kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic.

Praktycznie co piąty białostoczanin "zniknął" ze swego mieszkania, kamienicy, domu...1. Bieg Pamięci Sybiru

10 Lutego 2019

Białystok Chcąc uczcić ofiary wydarzeń sprzed 79 lat i pielęgnować pamięć o nich, Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega organizują 1. Bieg Pamięci Sybiru. Nie będzie to zwykły bieg, którego celem jest pokonanie określonego dystansu. Jego trasa ze swoją niezwykłą artystyczną i historyczną oprawą spektakularnie wpisze się w formę i tradycję corocznych miejskich obchodów rocznicy tych wydarzeń.

O to, by pamięć o  okrutnych sowieckich represjach była w nas ciągle żywa, zadbają rekonstruktorzy, dzięki którym trasa biegu na chwilę przywoła świat z 10 lutego 1940 roku.

Trasa podzielona zostanie na 4 odcinki nawiązujące do wydarzeń z nocy 9 na 10 lutego 1940 roku. Pierwszy, Aresztowanie, gdzie białostocka rodzina zostanie pod bronią wyrwana z domu i przetransportowana przez żołnierzy NKWD. Transport – jako drugi etap deportacji przedstawiony zostanie przy pomocy instalacji w formie bydlęcego wagonu, w którym przewożono Polaków na Sybir. Kolejny etap – Łagier – miejsce, do którego zesłano część deportowanych.

Jako ostatni, przez samą metą, Okres ukazujący zesłania i powroty z tzw. Nieludzkiej Ziemi wyrażony instalacją artystyczną. Wszystko po to, by bieg stał się doświadczeń zmuszającym do refleksji i pozostającym w pamięci na długo.

Bieg będzie rozgrywany na dystansie ok 5 km w terenie leśnym. Szczegóły na stronie bialystokbiega.pl.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok