Radio Białystok | Patronaty | "RzeczyViste" - nowa instalacja Muzeum Pamięci Sybiru

"RzeczyViste" - nowa instalacja Muzeum Pamięci Sybiru


13 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się druga masowa deportacja obywateli polskich na wschód. Dotknęła rodziny osób wcześniej aresztowanych i jeńców wojennych.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

"Za członków rodzin należy uważać żonę, dzieci, a także rodziców, braci i siostry w przypadku, jeśli zamieszkują oni razem" - wyjaśniają wytyczne NKWD. Mężczyźni stanowili zaledwie 20 proc. wywiezionych w kwietniu 1940 r. Deportowano głównie kobiety, starców i dzieci. W efekcie grupa ta miała ogromne problemy, aby zapewnić sobie wyżywienie na zesłaniu. Dodatkową tragedią był fakt, że w trakcie wywózki, ojcowie deportowanych rodzin ginęli w egzekucjach zbrodni katyńskiej.

Nowa instalacja przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru ma podkreślić dramatyczny charakter wydarzeń z 13 kwietnia 1940 r. Ma również zaintrygować odbiorcę swoją różnorodnością, swoistym nieładem oraz ilością elementów. Przedsięwzięcie symbolizować będzie otwartą walizkę, z której wysypała się zawartość, w pośpiechu aresztowania, podczas transportu na stację kolejową, tuż przed długą i wyczerpującą tułaczką. Co trafiało do walizki pakowanej w środku nocy, przy funkcjonariuszach NKWD, pod muszką pistoletu?

Każdemu przedmiotowi towarzyszyć będzie biała płytka z informacją o potencjalnym właścicielu: imię, wiek oraz miejsce deportacji danej osoby. W centrum instalacji znajdzie się biały, wysoki słup z krótkim opisem instalacji, jej celem oraz kilka fotografii osób sprzed deportacji.

Instalacja stanie na Rynku Kościuszki w rocznicę drugiej masowej deportacji, czyli 13 kwietnia 2019 r., w sobotę.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRowerDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE

19 października 2019

źródło: mat. org.

26 października 2019

źródło: mat. org.źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok