Radio Białystok | Patronaty | Kampania "Ty decydujesz, czy zachorujesz!"

Kampania "Ty decydujesz, czy zachorujesz!"


Celem kampanii "Ty decydujesz, czy zachorujesz!" jest promocja profilaktyki pierwotnej nowotworów oraz podnoszenie świadomości Polaków na temat kluczowych czynników ryzyka występowanie chorób onkologicznych.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Akcja skierowana jest do wszystkich, a w szczególności do osób prowadzących niezdrowy tryb życia, niezainteresowanych tematyką zdrowotną. "Ty decydujesz, czy zachorujesz!" to hasło, które ma zwrócić uwagę na zależności między prowadzonym stylem życia a ryzykiem występowania nowotworów.

Główną przyczyną występowania nowotworów jest niezdrowy styl życia. Wbrew błędnemu przekonaniu społeczeństwa zaledwie 5-10 proc. nowotworów ma podłoże genetyczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u około 80 proc. z nich nowotwór wywołany jest przez czynniki zewnętrzne, w tym styl życia, a dzięki zmianie stylu życia można uniknąć zachorowań na około 40-50 proc. nowotworów złośliwych.Kampania to wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego została objęta honorowym patronatem Ministra Zdrowia.

 

Głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych są: 

  • palenie papierosów;
  • otyłość związana z niewłaściwą dietą oraz brakiem aktywności fizycznej;
  • nadużywanie alkoholu;
  • promieniowanie ultrafioletowe.

  

Najważniejszą przyczyną zachorowań na nowotwory pozostają palenie tytoniu oraz otyłość, które odpowiadają w sumie za ponad 60 proc. zachorowań. Do wzrostu ryzyka zachorowania na raka również przyczynia się nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz picie alkoholu, ale także nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne i inne źródła promieniowania UV. Ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej zwiększa się na skutek ekspozycji na kilka czynników równocześnie.

Radykalna zmiana wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń jest bardzo trudna. Warto zacząć od małych kroczków i niewielkich, wprowadzanych stopniowo modyfikacji. Należy pamiętać, że zmiana stylu życia nie gwarantuje całkowitej ochrony przed jakąkolwiek chorobą, jednak w sposób znaczący obniża jednak prawdopodobieństwa wystąpienia choroby.  


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!Do pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok