Radio Białystok | Patronaty | Koncert walentynkowy w OiFP

Koncert walentynkowy w OiFP


W wieczór walentynkowy wrócimy do najlepszych kompozycji i tekstu polskiej muzyki estradowej. Piosenki Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Tadeusza Nalepy, Andrzeja Zauchy usłyszymy podczas Koncertu walentynkowego w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Zanim Czesław Niemen objawił się jako kompozytor i poeta, zasłynął jako szczególny odtwórca piosenek innych autorów – pisze Magdalena Gajl w programie koncertu.


– Jego głos o niepowtarzalnej barwie, swobodny i bolesny, nadawał nowe znaczenie każdej melodii albo wydobywał sens wcześniej niezauważony. "Pod Papugami" – poetycki obraz  "szeroko niklowanego baru", w nim szczebioczących dziewcząt, kołyszących się nad "słodyczą stojącą w szkle", nie przemówił w pełni, gdy piosenkę wykonał prawie operowym głosem Józef Ledecki. Ledecki nie miał charyzmy, nie wychował się na kresach i nie pielęgnował ich w sobie tak jak Czesław ze Starych Wasiliszek.

Przyjmując za pseudonim nazwę rzeki, nad którą się wychowywał, pielęgnując kresowe, anachroniczne "ł" zaznaczył swoją niejednoznaczną, bliską Polakom obcość. Upodabniał się w niej do Hebrajczyków, których muzykalność zawierała w sobie pamięć wygnania, tęsknotę za utraconą, jakąkolwiek ojczyzną. Niemen śpiewał zawsze jak oni: jakby tęsknił. Wszystko jedno, czy wykonywał piosenki swoje czy czyjeś, wszystko jedno, na jaki temat i w jakim języku śpiewał.


Piosenki Czesława Niemena, Seweryna  Krajewskiego, Tadeusza Nalepy, Andrzeja Zauchy wyśpiewa Jacek Kotlarski, znany z udziału w programach telewizyjnych: "Taniec z Gwiazdami", "Jak Oni Śpiewają", "Tylko Nas Dwoje", "Idol", "Zacisze Gwiazd" oraz największych polskich festiwali.

Orkiestra OiFP, wzmocniona udziałem gości: Wojciecha Olszewskiego – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja, wystąpi pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk. Autorem aranżacji orkiestrowych największych przebojów polskiego bigbitu jest Piotr Wrombel.

 


KONCERT WALENTYNKOWY

14 II 2020

DUŻA SCENA / ODESKA 1 / 19.00Artyści:

ORKIESTRA OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ 

JOANNA NATALIA ŚLUSARCZYK dyrygent 

JACEK KOTLARSKI wokal 

WOJCIECH OLSZEWSKI fortepian

ZBIGNIEW WROMBEL kontrabas

KRZYSZTOF SZMAŃDA perkusja 

PIOTR WROMBEL aranżacje orkiestrowe 

 

Program:

M. Święcicki – "Pod Papugami", sł. B. Choiński, J. Gałkowski

M. Sart – "Wspomnienie", sł. J. Tuwim

Cz. Niemen – "Płonąca stodoła", sł. Z. Adrjański, Z. Kaszkur

S. Krajewski – "Uciekaj, moje serce", sł. A. Osiecka

S. Krajewski – "Ludzkie gadanie", sł. A. Osiecka

T. Nalepa – "Kiedy byłem małym chłopcem", sł. B. Loebl

J. Filar, A. Pawlukiewicz – "Za szybą", sł. J. Cygan, J. Filar

K. Klenczon – "Historia jednej znajomości", sł. J. Kossela

J. J. Dobrzyński – "Byłaś serca biciem", sł. Z. Książek

J. J. Dobrzyński – "Siódmy rok", sł. Z. Książek

J. Matuszkiewicz – "Tylko wróć", sł. W. Młynarski

W. Nahorny – "Jej portret", sł. J. Kofta

K. Komeda – "Dziecko Rosemary", sł. W. Młynarski

 

 

JOANNA NATALIA ŚLUSARCZYK

Laureatka II miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Jeunesses Musicales w Bukareszcie, III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim First European Union International Conducting Competition w Bułgarii i I miejsca na Międzynarodowym Konkursie London Classical Soloists Conducting Competition w Londynie w 2018 r. Otrzymała Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim The BMW International Conducting Masterclass and Competition w Portugalii.

W 2019 r. wybrana została do klasy mistrzowskiej maestro D. Gattiego w ramach prestiżowego Festiwalu Accademia Musiale Chigiana we Włoszech. Zwyciężczyni międzynarodowych przesłuchań dyrygenckich z Danubia Orchestra Óbuda w Budapeszcie. Dyrygowała w USA, Rosji, Izraelu, Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Bułgarii, Rumunii i Ukrainie.

Występowała z takimi orkiestrami, jak m.in.: Bucharest Symphony Orchestra, London Classical Soloists Orchestra, Orquestra Clássica do Sul, Orquestra da Costa Atlantica, Orchestra Giovanile Italiana, International Symphony Orchestra ICM, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną  Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Royal Symphony Orchestra, Orkiestrą Les Femmes.

Od 2018 r. asystuje przy projektach Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 

 

JACEK KOTLARSKI

Wokalista sesyjny, nagrywający i współpracujący z takimi artystami, jak: I. Santor, E. Bem, M. Rodowicz, R. Rynkowski, A. Zaucha, Z. Wodecki. Brał gościnny udział w projektach płytowych m.in.: K. Herdzina, F. Sojki, M. Grotta, D. Lubowicza. Śpiewał w programach telewizyjnych: "Taniec z Gwiazdami", "Jak Oni Śpiewają", "Tylko Nas Dwoje", "Idol", "Zacisze Gwiazd" oraz podczas największych polskich festiwali.

W 2008 r. prezentował solowe partie projektu symfonicznego J. Lorda, współzałożyciela grupy Deep Purple. Od 2000 r. związany z teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, brał udział w spektaklach: "Miss Saigon", "Grease", "Koty", "Taniec wampirów", "Deszczowa piosenka", "Ale Musicale", "Mamma Mia!", "Piloci". W 2010 r. wcielił się w jedną z głównych ról musicalu "Swing" w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W 2012 r. ukazał się jego pierwszy solowy album autorski "Nigdy nie jest za późno".

Od 2016 r. jest trenerem wokalnym solistów Teatru Muzycznego Roma, od 2017 r. wykładowcą Stylistyki Musicalowej na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

WOJCIECH OLSZEWSKI 

Pianista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Autor podręczników z zakresu harmonii, aranżacji i improwizacji jazzowej. Ma na swoim koncie wieloletnią współpracę z gwiazdami polskiej estrady, m.in.: K. Prońko, M. Rodowicz, Z. Wodeckim, M. Bajorem, R. Rynkowskim, S. Celińską. Pianista i aranżer orkiestr  rozrywkowych: Alex Band Aleksandra Maliszewskiego i Orkiestry Zbigniewa Górnego, kierownik muzyczny wydarzeń artystycznych, festiwali i programów telewizyjnych. 

 

KRZYSZTOF SZMAŃDA 

Współzałożyciel poznańskiej formacji Soundcheck, która w 2004 r. zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy). W 2005 r. zespół zdobył Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (indywidualne wyróżnienie dla artysty), II nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz do Kariery podczas Jesieni Jazzowej – Gorzów Jazz Celebration.

Współpracował z Big Bandem Z. Namysłowskiego, z zespołami K. Stankiewicza, M. Bogdanowicza, F. Wojciechowskiego, O. Kirejewa, K. Javorsa, a ponadto z Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna. Zatrudniony w zespole Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.                

 

ZBIGNIEW WROMBEL

Muzyk-instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Grał w takich zespołach jak String Connection, Grupa Warsztat (laureat festiwali Jazz nad Odrą), Walk Away, Air Condition Z. Namysłowskiwego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet.

Współpracuje z różnymi formacjami artystycznymi: orkiestrą Z. Górnego, W. Pieregorółki, Alex Band, Kukla Band. Grał w legendarnym zespole "Marek & Vacek". Współpracuje z m.in.: J. "Ptaszynem" Wróblewskim, K. Dębskim, H. Miśkiewiczem, J. Śmietaną, T. Szukalskim oraz wokalistkami i wokalistami: H. Banaszak, H. Zimmermannem, J. Szafran i J. Szromem. Nagrał wiele sesji z A. Zauchą, Z. Wodeckim, R. Rynkowskim, grupą Vox, Eleni, K. Prońko, G. Łobaszewską, P. Schulzem, G. Fleszarem.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!Do pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok