Radio Białystok | Patronaty | Krawiecki projekt "Tańcowała igła z nitką"

Krawiecki projekt "Tańcowała igła z nitką"


To szansa na zdobycie nowych, rzadkich umiejętności. Podczas dwutygodniowych warsztatów sześcioro mieszkańców województwa podlaskiego nauczy się szyć stroje ludowe.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ to tytuł projektu, na którego realizację Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020 w wysokości 61 tys. zł. Warsztaty skierowane są do wszystkich miłośników krawiectwa.

Uczestnicy projektu będą się zajmować nadbużańską odmianą ludowego stroju podlaskiego, noszoną dawniej na ternach ciągnących się wzdłuż brzegu rzeki Bug - od miejscowości Dołhobrody na południu, po wieś Hołowczyce na północy.

Charakterystyczny element tego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego, to lniana koszula, której ozdobą są perebory - ornament tkacki naszyty na kołnierzyku i rękawach. Mężczyźni z nadbużańskich trenów Podlasia nosili też kamizele i lniane spodnie, kobiety - spódnice z samodziału w barwne pasy, pasiaste zapaski i gorsety zdobione haftem lub zestawem guziczków.

Zanim uczestnicy projektu "Tańcowała igła z nitką" zabiorą się do szycia, czeka ich solidna porcja wiedzy na temat folkloru Podlasia. Zdobędą ją podczas wykładów oraz wyjazdów studyjnych do Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Obydwie instytucje mają w zbiorach stroje ludowe z Podlasia.

Warsztaty krawieckie potrwają 10 dni. Na każdy element stroju nadbużańskiego uczestnicy poświęcą, w zależności od stopnia skomplikowania, jeden albo dwa dni. Każdy z nich samodzielnie wykona wykroje i uszyje strój.

Zajęcia poprowadzi Jolanta Nierodzik - krawcowa od lat zajmująca się szyciem kostiumów dla zespołów ludowych i instytucji kultury, takich jak Opera i Filharmonia Podlaska czy Teatr Wierszalin.

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa efektów pracy uczestników. Stroje, które uszyją, już na zawsze pozostaną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, skąd zespoły ludowe czy grupy teatralne będą je mogły nieodpłatnie wypożyczać.

Projekt będzie realizowany na przełomie lipca i sierpnia. Rekrutacja rozpocznie się 20 lipca. Poza umiejętnościami krawieckimi warunkiem uczestnictwa jest mieszkanie na stałe w miejscowości liczącej mniej niż 50 tysięcy mieszkańców, bo projekt ma nie tylko popularyzować kulturę ludową Podlasia, ale też zachęcać do aktywności osoby z małych miasteczek i wsi. Pozwoli zdobyć nowe, rzadkie umiejętności, na które zapotrzebowanie w ostatnich latach rośnie. Wiele zespołów folklorystycznych, kół gospodyń wiejskich czy domów kultury wykorzystuje stroje ludowe podczas występów, pokazów i koncertów.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej realizuje projekt "Tańcowała igła z nitką" dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok