Radio Białystok | Patronaty | Podlasie SlowFest – wakacje ze sztuką

Podlasie SlowFest – wakacje ze sztuką


Festiwal Podlasie SlowFest – wakacje ze sztuką odbędzie się w dniach 16 lipca - 9 sierpnia 2020 w Supraślu.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Podlasie SlowFest to propozycja dla wszystkich poszukujących ciekawych propozycji spędzenia urlopu. Epidemia zrewidowała plany urlopowe Polaków, a festiwal w rytmie slow odbywa się w swoim kameralnym stylu.

Koncerty, filmy, warsztaty artystyczne i spotkania literackie przeplatane są spacerami tematycznymi w głąb Puszczy Knyszyńskiej. Między 16 lipca a 9 sierpnia wśród bogactwa natury i licznych zabytków Supraśla odbędzie się IV edycja niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju festiwalu – Podlasie SlowFest 2020. 

Konieczność dostosowania wydarzeń do specjalnych wytycznych w związku z epidemią SARS-CoV-2 wymusiła drobne zmiany w organizacji festiwalu, ale pozostała bez wpływu na realizację głównej idei. Kameralne wydarzenia, małe grupy warsztatowe i wędrówki to istota Podlasie SlowFest, który także w tym trudnym roku otwiera się dla spragnionych kontaktu ze sztuką podczas letniego wypoczynku. Przez 25 dni w mieście i okolicy będą odbywać się kameralne koncerty muzyki slow, leniwe pokazy filmowe, spektakle teatralne, spotkania z twórcami, warsztaty artystyczne, dzienne i nocne spacery tematyczne z przewodnikiem. W programie festiwalu znalazło się 50 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki z udziałem artystów z całego kraju. 

Propozycje muzyczne przygotował dyrektor festiwalu Piotr Domagała. Jak co roku muzyka różnorodna stylistycznie połączona ideą slowMusic jest definiowana jako potrzeba i prawo odbiorcy do pełnego odbioru, odczucia, do swobodnej kontemplacji i przeżycia muzyki wykonywanej na żywo. W amfiteatrze będzie można obejrzeć film niemy "Skarb rodu Arne" z muzyką wokalną opracowaną specjalnie dla festiwalu przez Dawida Suleja Rudnickiego.

Naturalną akustykę Kościoła NMP w Supraślu będzie można docenić podczas koncertu gitarowej muzyki współczesnej w wykonaniu Marka Nosala i Błażeja Sudnikowicza, ManoBaise Duo. Dwa oblicza muzyki improwizowanej zaprezentuje Piotr Domagała Trio - ludyczny jazz witalny i SketchBook Quartet – grupa post-jazzowa, która przyjedzie do Polski dzięki wsparciu Austriackiego Forum Kultury. Dla miłośników piosenki wystąpi Mariusz Lubomski, a także Lech Dyblik. Gratką będzie spektakl słowno-muzyczny "Puszczańskie Opowieści".

Wydarzenia filmowe przygotowane przez Romana Gutka to zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne oraz ambitne kino dla dzieci. Zaplanowano 15 pokazów filmowych. Po pokazie zdobywcy głównych nagród Festiwalu Nowe Horyzonty 2019 filmu Marka Jenkina "Przynęta" odbędzie się otwarte spotkanie z Romanem Gutkiem, a rozmowa dotyczyć będzie kondycji kina i przyszłości slowCinema. Odbędą się pokazy m.in. "Siły ognia" Oliviera Laxe’a, reżyserskiej wersji "Midsommar. W biały dzieńAriego Astera, czy poruszającego dokumentu "Człowiek" Yanna Arthusa-Bertranda.

Ważnym elementem Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu mogą poznawać dzięki spotkaniom literackim z artystami z Podlasia: Krzysztofem Puławskim (wokół książki "Mikołajek w szkole dobrej zmiany") czy Jakubem Sobczakiem (przepięknie ilustrowane "Podlaskie legendy 4 kultur"). Miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w slow-konkursie Małej Formy – do zdobycia nagrody rzeczowe. Udział w wydarzeniach literackich jest bezpłatny.

Bogaty program spacerów tematycznych, np. Nocne niebo - obserwacje, Kąpiel leśna, Nocna wyprawa na sowy, Dzikie jadalne czy Leśna wyprawa Dzikich Kobiet uzupełniony jest warsztatami: m.in. twórczego pisania, sztuka interpretacji (o sztuce współczesnej), pisania ikon.

Dla dzieci – oprócz seansów filmowych -  przygotowana jest szeroka oferta warsztatów artystycznych.W ramach Podlasie SlowFest zapraszamy na Teatr Naturalny – słuchowiska Polskiego Radia Białystok
19 lipca, godz. 17:00-19:00, Dom Ludowy


To spotkanie poświęcone kultowym słuchowiskom Wiesława Janickiego i  Andrzeja Bartosza realizowanym przez wiele lat na antenie Polskiego Radia Białystok. Wspólnie posłuchamy wybitnych dzieł sztuki radiowej, a niezwykłe postacie autorów, oryginalne formy twórczości radiowej oraz oddźwięk społeczny tego zjawiska przybliżą współpracownicy i osoby związane z historią Radia Białystok: Jolanta Sztachelska, Krzysztof Kurianiuk i Jan Smyk.

1. Część I sagi Rodu Forysiów – Pod semaforem – /Życie rodziny w  domu przy torach kolejowych. Po północy, zwykle pod semaforem zatrzymuje się pociąg, gdy rusza – daje długi sygnał odjazdu. Przez to rodzina jest wielodzietna/ – 24`, 1980

2. W majestacie komisji /groteskowy obraz demokracji w gminie/ – 19`, 1981

3. Solidarność kolejkowa /powstała rodzinna spółdzielnia pracy obsługująca kolejki wyczekujące za różnymi towarami/ 20`, 1981


Stowarzyszenie Dalapenia, organizator Podlasie SlowFest otrzymał Certyfikat "Najlepszy Produkt Turystyczny" Województwa Podlaskiego 2019 przyznawany w drodze konkursu przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną.


Szczegółowy program na stronie:  www.podlasieslowfest.pl


Organizator festiwalu:

Stowarzyszenie Dalapenia

Partner strategiczny:

Województwo Podlaskie

Partnerzy:

Gmina Supraśl, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Akademia Supraska, Austriackie Forum Kultury, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, Ośrodek Terapii Lasem, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok